fbpx
Kiedy i jak stosować Roundup? fot. Adobe Stock

Kiedy i jak stosować Roundup?

Napisał  Sty 31, 2022

Rolnictwo i uprawa różnego rodzaju roślin na polach czy działce to odpowiedzialna praca. Wymaga to bowiem bardzo dużej ilości czasu, energii i pieniędzy, aby potem móc cieszyć się pokaźnymi plonami. Sęk jednak w tym, że natura bywa okrutna i poza sprzyjającymi warunkami potrafi sprawić, że nasze rośliny ucierpią tak bardzo, że w ostatecznym rozrachunku przyjdzie nam liczyć straty.

Mowa tutaj oczywiście o wszelkiej maści chorobach i szkodnikach, które potrafią znienacka zaatakować całkowicie zdrowe okazy i w zasadzie w całości je zniszczyć. Na całe szczęście dla wszystkich osób, które zajmują się uprawą roślin różnego rodzaju, istnieją rozwiązania, dzięki którym możliwa jest redukcja tego typu problemów do minimum.

Najpopularniejszą i w zasadzie najskuteczniejszą opcją są różnego rodzaju środki chemiczne, które zostały opracowane z myślą o ochronie roślinności przed różnego rodzaju szkodnikami i pasożytami, a także pozbywaniu się ich populacji w sytuacji, w której doszło już do namnożenia się ich. Wśród tego typu preparatów niekwestionowanym liderem pozostaje niezwykle uniwersalny Roundup, z którego korzystają zarówno rolnicy posiadający ogromne pola, jak i amatorzy pracujący na terenie swoich niewielkich ogródków działkowych. Szukasz informacji dotyczących tego środka do oprysków? Znajdziesz je w poniższym artykule.

Roundup - co to takiego?

Wielu rolników i działkowców doskonale zna tę nazwę i wie, co się pod nią kryje. Roundup to bardzo popularny i mocny środek, który służy do zwalczania różnego rodzaju chwastów pojawiających się w okolicach roślin uprawnych. Jest to tzw. herbicyd totalny, co oznacza, że zwalcza wszystkie gatunki. Powszechnie stosuje się go w rolnictwie i uprawach towarowych, jednak chętnie sięgają po niego także właściciele ogródków działkowych i przydomowych ogrodów, którzy używają go w celu odchwaszczania gleby przed sadzeniem lub wysianiem w niej wybranych przez siebie roślin.

Jednym z głównych składników Roundupu jest glifosat, który odpowiedzialny jest za niszczenie wszystkich rodzajów roślin. Jest to substancja czynna, która powoduje ich obumieranie i usychanie, a w efekcie całkowitą śmierć i rozkład, dzięki czemu w danym miejscu przez jakiś czas nie pojawi się ona ponownie. W przypadku chwastów jest to bardzo skuteczne rozwiązanie, które zdecydowanie warto stosować, aby pozbyć się ich na dobre przed założeniem właściwej uprawy. Oczywiście stosowanie Roundupu nie gwarantuje, że w danym miejscu za jakiś czas ponownie nie pojawią się chwasty, jednak skutecznie pomaga on na długi czas. Aktualna rejestracja glifosatu na tereniu Unii Europejskiej jest ważna do 15 grudnia 2022 roku.

Do czego wykorzystuje się Roundup?

Tak jak już zostało wspomniane - Roundup wykorzystuje się w celu całkowitego pozbycia się wszelkich chwastów, które mogą szkodzić w uprawie różnych roślin czy zakładaniu trawników. Dzięki niemu możliwe jest bardzo dokładne usunięcie wszelkich niechcianych roślin.

Roundup - jak stosować?

Odpowiedzi na pytanie “jak stosować Roundup” jest w zasadzie kilka. To, która z nich jest poprawna, zależy m.in. od tego, w którym miejscu chcemy stosować ten preparat. W przypadku rolników sposób stosowania określany jest na podstawie konkretnych wytycznych - rodzaju roślin, terminu ich wysiewu, stosowanych nawozów itp. W tej sytuacji nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi. Jak jednak dobrze wiemy, nie tylko profesjonaliści wykorzystują Roundup. Jak stosować go na działce? To pytanie bardzo często pada z ust amatorów przydomowych upraw i właścicieli niewielkich ogródków działkowych. W takiej sytuacji najczęściej należy zastosować ten środek przed jakimkolwiek założeniem upraw, wysadzeniem roślin czy wysiewem nasion. Wynika to z faktu, że mało kto na działce ma dostęp do ciężkiego, profesjonalnego sprzętu, który pozwala na przeprowadzanie precyzyjnego oprysku.

Roundup najczęściej stosowany jest w miejscach, które mają zostać przeznaczone na trawniki. To jednak nie wszystko. Może on być bowiem z powodzeniem wykorzystywany do usuwania chwastów z różnych miejsc, w których w ogóle nie chcemy żadnych roślin. Może to być więc chodnik, ścieżka czy podjazd.

W przypadku profesjonalnego rozpylania Roundupu wykorzystuje się do tego odpowiednie maszyny i urządzenia, które pozwalają na szybkie zakończenie całego procesu oprysku. Do amatorskiego zastosowania tego środka także mamy odpowiednie narzędzia, jednak zazwyczaj są one bardzo proste w budowie i dostępne w każdym markecie ogrodniczo-budowlanym. Jeśli jednak nie chcesz przeznaczać większych kwot na pozbywanie się chwastów, to bez większego problemu możesz wykorzystać “domową” metodę, czyli precyzyjne nanoszenie preparatu na pojedyncze chwasty przy pomocy pędzla.

Kiedy stosować Roundup?

Wiemy już, w jakim celu i jak użytkować Roundup. A kiedy go stosować? Jeśli chodzi o konkretne terminy, to w tym przypadku nie ma ograniczeń - wszystko zależy bowiem od tego, gdzie, do jakich roślin i na jaką skalę mamy zamiar użyć tego preparatu. W zdecydowanej większości przypadków zaleca się jednak stosowanie go przed rozpoczęciem wysiewu czy sadzenia - będziemy mieli wtedy całkowitą pewność, że rośliny, które chcemy zabezpieczyć, w żadnym stopniu nie ucierpią.

O czym trzeba pamiętać podczas użytkowania Roundupu?

Pierwszą i chyba najważniejszą ze wszystkich kwestii dotyczących prowadzenia oprysku za pomocą Roundupu jest to, że środek ten jest całkowicie nieselektywny. Oznacza to, że niszczy w zasadzie wszystko, co zielone i co napotka na swojej drodze - także zdrowe i żywe rośliny uprawne, które ma chronić przed szkodliwym działaniem chwastów. Właśnie dlatego każdy użytkownik tego preparatu powinien zachować szczególną ostrożność podczas opryskiwania.

Bardzo istotne jest też to, aby po zastosowaniu preparatu odczekać odpowiednią ilość czasu przed rozpoczęciem sadzenia czy wysiewu. Wynika to z faktu, że Roundup pozostaje aktywny przez długi czas po zastosowaniu go i może on dostać się do roślin, które chcemy uprawiać w miejscu, w którym z niego skorzystaliśmy. Czas oczekiwania od zastosowania do wysiewu wynosi zazwyczaj od 2 do 4 tygodni.

(rup)

Udostępnij:

Skomentuj