fbpx

Środki ochrony roślin

Napisał  Lut 25, 2022

Uzyskanie wysokich plonów w uprawie roślin wymaga wiele pracy i stosowania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych oraz odpowiednich warunków atmosferycznych. Na pogodę nie mamy niestety wpływu, ale możemy wspomóc uprawiane rośliny stosując odpowiednie środki ochrony roślin. Zobaczmy, jakie z nich są szczególnie warte uwagi. / materiał promocyjny

Stosowanie środków ochrony roślin - najważniejsze korzyści

Środki ochrony roślin to preparaty ochronne, które pozwalają chronić rośliny przed szkodnikami, chorobami i chwastami. Są przeznaczone do stosowania głównie zapobiegawczego, gdyż w uprawie roślin również obowiązuje zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dzięki nim rośliny sadownicze i rośliny rolnicze są chronione przed inwazją insektów i chorób, które znacznie zmniejszyłyby ilość i jakość plonów oraz przed chwastami, które rosną znacznie szybciej od uprawianych roślin i zubażają glebę o istotne składniki odżywcze. Wykonywanie oprysków pozwala zatem działać zanim pojawi się problem, co przynosi wymierne korzyści w postaci znacznie lepszej kondycji uprawianych roślin.

Rodzaje środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin możemy podzielić według różnych kryteriów. Jednym z najważniejszych jest podział oparty na przyczynie ich stosowania. Środki do walki ze szkodnikami to insektycydy (środki owadobójcze), środki do ochrony przed chorobami grzybowymi to środki grzybobójcze (fungicydy), a środki przeznaczone do walki z chwastami to środki chwastobójcze.

Środki ochrony roślin możemy również podzielić ze względu na ich pochodzenie. Według tego kryterium możemy wyróżnić ekologiczne środki ochrony roślin oraz preparaty chemiczne. W środkach ochrony roślin z pierwszej grupy znajdują się substancje bezpieczne dla środowiska, dzięki czemu mogą być one stosowane również w uprawach rolniczych.

Przeglądając preparaty przeznaczone działania ochronnego na rośliny możemy wyróżnić również preparaty do stosowania zapobiegawczego, ale może znaleźć się wśród nich też preparat stosowany interwencyjnie, gdy na polu uprawnym czy w sadzie pojawi się już jakiś problem.

Podziału oprysków można również dokonać w oparciu o ich przeznaczenie. Inne będą insektycydy stosowane w ogrodnictwie, inne w sadownictwie, a jeszcze inne w ochronie ziemniaka, ochronie zbóż ozimych np. pszenżyta ozimego, warzyw czy owoców.

Ochrona roślin - czy może być bardziej skuteczna?

Wielu rolników skarży się, że mimo regularnego stosowania środków chwastobójczych, insektobójczych i grzybobójczych nadal mają problem z walką z nimi i trudno jest im osiągać obfite plony. Przyczyną może być niska skuteczność stosowanych środków, gdyż w przypadku wielu z nich zależy ona od jakości wody oraz innych czynników mających wpływ na procesy biologiczne. W takich sytuacjach warto sięgnąć po adiuwanty czyli preparaty, które zmieniają właściwości fizykochemiczne cieczy opryskowej i sprawiają, że substancja czynna jest lepiej wchłaniana przez liście lub pancerze szkodników zagrażających uprawom. Dzięki temu opryski są znacznie bardziej skuteczne.

(rup) materiał promocyjny

Udostępnij:

Skomentuj