fbpx
Marchew to jedno z wielu warzyw, które siejemy wiosną fot. Adobe Stock

Jakie warzywa siać w czerwcu?

Napisał  Kwi 18, 2022

Początek wiosennych dni, a często nawet końcówka zimy to czas, w którym rolnicy zaczynają planować siew różnych warzyw oraz owoców. Proces ten należy dokładnie przemyśleć w taki sposób, aby przygotować glebę, a także pozwolić roślinom na wzrost i wydanie plonów. Różne gatunki warzyw należy siać w innym okresie roku, co jest niezwykle ważne.

Pilnowanie kalendarza upraw to gwarancja obfitych, a zarazem zdrowych plonów. W tym artykule przedstawimy, jakie warzywa można siać w czerwcu, a także jakich potrzebują warunków, aby rozwijały się prawidłowo.

Jakie warzywa siać w czerwcu?

Początkowo może wydawać się, czerwiec to dość późny miesiąc na obsiadanie pól uprawnych. Duża część gatunków powinna trafić do ziemi znacznie szybciej, aby roślinność miała czas się zakorzenić i wypuścić liście, a następnie dać plon. Nie oznacza to jednak, że wysiewanie w czerwcu musi skończyć się niepowodzeniem. Wręcz przeciwnie - dla niektórych gatunków jest to najlepszy czas. Czasami okres ten przypada na początku miesiąca, a w innych przypadkach pod koniec. Wyjaśniamy dokładnie, jakie warzywa można jeszcze siać w czerwcu.

Warzywa w czerwcu najlepiej siać w miejsce zbiorów z wcześniejszych miesięcy. Szybciej plony wydają m.in. szpinak czy rzodkiewka. Mamy wówczas pewność, że ziemia jest odpowiednio przygotowana oraz zawiera wszystkie niezbędna składniki i minerały. Co siać w czerwcu? Warzywa wielu gatunków mają wtedy swój naturalny czas wydawania plonów, a przestrzeganie go gwarantuje ich piękny kolor, wspaniały aromat oraz smak.

Warzywa - które wysiać w czerwcu?

Warto zapoznać się z terminarzem siewu, aby być pewnym, które rośliny obsiać w czerwcu. Gatunków jest bardzo wiele i z pewnością w tym miesiącu możesz zapełnić cały swój ogródek warzywny. Przedstawiamy, jakie sadzonki zakupić:
- burak ćwikłowy - można go obsiewać przez cały czerwiec,
- cukinia - należy ją posadzić do 15 czerwca, a plony widoczne są zazwyczaj bardzo szybko,
- fasola - sianie przypada na okres całego czerwca, najczęściej jest to fasola szparagowa,
- kabaczek - kwitnie bardzo szybko, więc można go sadzić przez cały miesiąc,
- marchew - sieje się ją w pierwszej połowie czerwca,
- koper ogrodowy - najlepiej sadzić w towarzystwie ogórków,
- kukurudza - tu z kolei siew przypada na pierwszy tydzień czerwca,
- ogórki - również pierwszy tydzień czerwca to najlepszy czas na wprowadzenie do lekko wilgotnego, ciepłego gruntu,
- brukselka - jest dość prosta w uprawie,
- pomidory - należy wybrać odmianę przeznaczoną do sadzenia w czerwcu,
- papryka - jest prosta w uprawie, należy wybrać jednak odpowiednią odmianę,
- brokuł - jest dość trudny w uprawie, jeżeli zapewni mu się jednak optymalne warunki, odwdzięczy się dobrymi plonami,
- kalarepa - to mało popularne warzywo, jest jednak bardzo smaczne,
- jarmuż - siew przypada na początek miesiąca,
- pietruszka korzeniowa - kiełki można zmoczyć w wodzie, co sprawi, ze delikatnie zakwitną, wówczas przyspiesza to rozwój w glebie.

Odpowiadając na pytanie, co siać w czerwcu - warzyw jest naprawdę bardzo dużo i każdy ogrodnik może wybrać takie gatunki, które smakują najbardziej. Dokładne dane dotyczące sadzonek oraz sposobu ich wysiewania odnaleźć można również na naszej stronie internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z innymi artykułami.

Sianie warzyw w czerwcu - o czym należy pamiętać?

Czerwiec to nie tylko okres siewu warzyw, to również dobry moment na to, aby w swoim ogródku zadbać o różnego rodzaju zioła. Jak wszyscy doskonale wiedzą, posiadają one bogactwo naturalnych składników odżywczych i mogą na wiele sposobów wzbogacić domową kuchnię. Świeże zioła, jak mięta, szałwia, skrzyp, lawenda, bazylia, rozmaryn czy tymianek smakują i działają o wiele lepiej, gdy zostaną zerwane świeże. Takie liście wykorzystać można jako napar oraz stworzyć aromatyczną herbatę. Często stosuje się je również podczas gotowania, w celu wzbogacenia smaku potraw. Część ziarenek można włożyć do woreczków i rozmieścić je w różnych pomieszczeniach. W ten sposób zapewnią świeży zapach, a dodatkowo odstraszą insekty. Dobre połączenia to mięta z melisą czy werbeną. Takie aromaty sprawią, że letnie napoje będą jeszcze smaczniejsze.

Aby mieć pewność, że nasze uprawy okażą się sukcesem i będziemy mogli cieszyć się ze zdrowych plonów, warto zatroszczyć się również o odpowiednią ochronę. Rośliny często zmagają się z różnego rodzaju chorobami oraz szkodnikami. Warto już w momencie siania wyposażyć się w specjalne preparaty, które będą wsparciem dla sadzonek warzyw. Naturalnym odstraszaczem dla niektórych szkodników, takich jak mszyce czy inne owady, mogą być właśnie zioła.

W przypadku nawozów warto również zastosować naturalne metody, takie jak kompost, obornik czy nawozy zielone. To najlepszy sposób, aby wzbogacić glebę o cenne minerały oraz składniki odżywcze. Jeżeli zdecydujesz się jednak na gotowe produkty, które można kupić w sklepach, pamiętaj, aby były to preparaty organiczne. Gleba może potrzebować również magnezu, fosforu czy nawozu azotowego - w przypadku zakupu warto zasięgnąć profesjonalnej opinii.

(rup)

Udostępnij: