fbpx
1/2

KSC: Wsparcie dla plantatorów w walce z szarkiem komośnikiem

Napisał  Kwi 19, 2022

Szarek komośnik (Bothynoderes punctiventris) to w ostatmich latach duże zagrożenie dla upraw buraka cukrowego w okresie wiosennym, dotyczące szczególnie południowo-wschodniej Polski.

Pułapki feromonowe pozwalają na stałe monitorowanie wiosennego pojawienie się szkodnika. Zakup pułapek organizują między innymi służby surowcowe w cukrowniach Krajowej Spółki Cukrowej, która zapewnia, że wspiera ochronę plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem na terenach zagrożonych w okresie wiosennym zniszczeniem plantacji przez szkodnika.

Dodatkowe wsparcie za 1 zł

Specjalna promocja na insektycydową ochronę upraw buraka cukrowego pojawia się w ofercie Krahjowej Spółki Cukrowej, bowiem biorąc pod uwagę zagrożenie powodowane żerowaniem szkodnika Zarząd KSC podjął 4 kwietnia br. decyzję o wsparciu Plantatorów w ochronie plantacji buraka cukrowego przed szarkiem komośnikiem. Udzielone wsparcie obejmuje możliwość nabycia środków do insektycydowej ochrony plantacji wraz z adiuwantem w promocyjnej cenie 1 zł.

- Intensywny żer szkodnika przyczynia się do całkowitego niszczenia części zielonych i zamierania młodych roślin, co prowadzi do zmniejszenia obsady, a w konsekwencji do obniżenia plonu korzeni. Ze względu na biologię szkodnika skuteczna ochrona plantacji jest niezwykle trudna, gdyż wychodzenie szarka z miejsc spoczynku zimowego i przemieszczanie się na plantacje buraka jest rozłożone w czasie i ściśle uzależnione od warunków atmosferycznych. W okresie nasilonego występowania szkodnika znane są przypadki zniszczenia kilkuhektarowych plantacji przez szarka komośnika w ciągu kilku godzin. - czytamy w komunikacie prasowym KSC.

Jak można skorzystać z promocji w KSC

Aby otrzymać wsparcia wystarczy wystawić co najmniej jedną pułapkę feromonową na plantacji buraków cukrowych, należy też prowadzić monitoring plantacji pod kątem wystąpienia szarka komośnika oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej przedstawiającej odłowione szkodniki.

Wsparcie dotyczy zakupionych w cukrowniach KSC preparatów na dwa zabiegi ochrony insektycydowej na szarka komośnika obejmujące insektycyd Cyperkil Max 500 EC (cypermetryna 500 g) łącznie z adiuwantem BetaPlus na areał nie większy niż podany w umowie kontraktacyjnej.

Szczegółowe informacje zainteresowani Plantatorzy mogą uzyskać u Inspektorów surowcowych oraz w cukrowniach KSC.

To kolejna w tym sezonie forma pomocy dla plantatorów buraków współpracującch z KSC, bowiem niedawno wprowadzono została także dodatkową premię w wysokości 1000 zł netto za każdy hektar plantacji buraka cukrowego zasianego w sezonie 2022 roku, a wypłaty będą realizowane już do końca czerwca.

- Jednocześnie podkreślamy, że KSC w tym sezonie, zgodnie z umową, oferuje Plantatorom nie mniej niż 35 euro za 1 tonę buraków kontraktowanych 16%, a w przypadku korzystnych warunków finansowych Spółki jest możliwość do dalszych rozmów. W sezonie 2022 wprowadzony zostanie mechanizm reklasyfikacji buraków nadwyżkowych, co pozwoli na rozliczenie części dostarczonych nadwyżek w cenie buraków kontraktowanych – przypomina KSC, która wymienia też szereg działań wspierających plantatorów, począwszy od wsparcia agrotechników, poprzez szkolenia agrotechnicznych, programy ochronne oraz wsparcie Programu Pomocowego w przypadku zaistnienia niekorzystnych zjawisk meteorologicznych, chorób roślin czy ataku szkodników.

(rup) kp / Źródło: KSC

Udostępnij:

Skomentuj