20,9°C

reklama

Aktualności

  1. dopłaty / dotacje / kredyty / ubezpieczenia
reklama
Agregatowanie narzędzi rolniczych Agro Brand

Agregatowanie narzędzi rolniczych

Napisał  Wrz 07, 2016

Niedawno pisaliśmy na naszym portalu rolniczym na temat wykonywania zespołu uprawek pożniwnych i uprawek przedsiewnych. Wspomnieliśmy wtedy o agregatowaniu narzędzi.

Czynność ta powoduje ograniczenie liczby przejazdów, co przekłada się na mniejsze ugniatanie gleby pod wpływem nacisku kół ciągnika. Dodatkowo przełoży się to mniejsze zużycie paliwa, zużycia ciągnika i lepsze wykorzystanie jego mocy. Ponadto skróci czas trwania zabiegów uprawowych, ułatwiając ich terminowe wykonanie.

Zasady agregatowania narzędzi:
– łączenie narzędzi od najgłębiej do najpłycej spulchniających
– łączone narzędzia muszą być tej samej szerokości

Agregatowanie powinno się rozpoczynać już na etapie podorywki lub orki siewnej. 

Uprawa pożniwna związana jest z przykryciem resztek pożniwnych po schodzących z pola roślinach. Oprócz prostych narzędzi typu pług, kultywator, brona, coraz częściej stosuje się agregaty: ścierniskowe lekkie i ciężkie, agregaty podorywkowe proste  lub złożone (jedno lub kilkubelkowe), brony talerzowe (lekkie lub ciężkie) oraz agregaty talerzowe.

Najprostszym agregatem doprawiającym glebę podczas orki siewnej jest pług z broną zębową lub broną kolczatką. Przy uprawie przedsiewnej stosuje się zestawy uprawowe, które na wspólnej ramie mają zamontowane narzędzia doprawiające bierne, których działanie się uzupełnia lub bierne i aktywne. To drugie połączenie z narzędziami aktywnymi daje możliwość przygotowania pola za jednym przejazdem.

Rozbudowaną formą są agregaty uprawowo-siewne, które mogą składać się z różnych narzędzi w zależności od rodzaju gleby. Na glebach ciężkich przed siewnikiem w agregacie musi być zastosowana brona aktywna i wał, natomiast na glebach lekkich wystarczą narzędzia bierne poprzedzające siewnik.

W większych gospodarstwach, na większych powierzchniach uprawowych stosuje się zestawy wieloczynnościowe, które oprócz uprawy przedsiewnej i siewu nasion, mogą wykonywać wysiew nawozów mineralnych oraz stosowanie środków ochrony roślin.

Stosowanie zestawów uprawowych, uprawowo-siewnych i zestawów wieloczynnościowych wiąże się bezpośrednio ze stosowaniem ciągników o większej mocy.

Minusem w łączeniu maszyn i stosowaniu ich w formie agregatów jest znaczne ograniczenie możliwości stosowania walki mechanicznej z chwastami.

(ru) tl
źródło opracowania: SGGW

Udostępnij:

Skomentuj