FarmNet ok OkiemRolnika Screening 1920x1030 260619

 

17°C

partnerzy:

reklama
Nawożenie to najważniejszy czynnik plonotwórczy roślin Agro Brand

Nawożenie to najważniejszy czynnik plonotwórczy roślin

Napisał  Wrz 08, 2016

W produkcji roślinnej najważniejszym czynnikiem plonotwórczym jest odpowiednie nawożenie. Jest to jeden z najdroższych zabiegów i powinno się go stosować umiejętnie.

Efektywne stosowanie nawozów wiąże się z pewnymi zasadami:
– odpowiednia ilość środka
– właściwy czas
– odpowiedni sposób

Dodatkowo potrzebna jest wiedza dotycząca zapotrzebowania przez konkretne rośliny na składniki pokarmowe. Istotny jest również poziom ich wykorzystania oraz zawartość składników pokarmowych w glebie, co ma wpływ na ograniczenie do minimum strat. Wszystko to dla rolnika przekłada się na konkretny wymiar finansowy.

Całkowite wyeliminowanie strat składników pokarmowych dostarczanych z nawozami niestety nie jest możliwe. W dużej mierze ograniczeniu ich występowania może towarzyszyć stosowanie zasad dobrej praktyki nawożenia, które gwarantuje także oszczędne i przyjazne dla środowiska zarządzenie nawożeniem.

Ubytek składników pokarmowych z gleby po części jest jest skutkiem wypłukiwania ich w głąb profilu glebowego. W największym jednak stopniu, składniki te pobierane są przez rośliny i wynoszone wraz z plonem roślin uprawianych bezpośrednio na polu.

Bez tych składników plonowanie i jakość produktów roślinnych byłby znacznie pogorszony. Należy tez pamiętać, że oprócz podstawowych makroelementów zawartych w glebie, nie możemy dopuścić także do deficytu mikroelementów. Niedobór ich może zakłócić właściwe pobieranie innych składników przez co ograniczy to plonowanie roślin.

W związku z powyższym nadrzędnym celem nawożenia jest zaspokajanie potrzeb pokarmowych roślin, dzięki którym mogą one wydać wysokie i dobrej jakości plony. Drugorzędna funkcja nawożenia polega na utrzymaniu średniej (optymalnej) zawartości składników pokarmowych w glebie.

Do nawożenia pól możemy stosować:
– nawozy naturalne (obornik, gnojówka, gnojowica, nawozy zielone, resztki pożniwne)
– nawozy sztuczne (potasowe, fosforowe, azotowe, wapniowe i wszystkie inne zawierające w sobie makro i mikroelementy)

(ru) tl

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama