fbpx

Choroby zbóż - rodzaje

Napisał  Lip 20, 2022

Zboża stanowią główną część upraw rolnych w Polsce. To właśnie one stanowią główny bodziec napędowy przemysłu rolnego i żywieniowego. Dzięki nim powstają podstawowe artykuły spożywcze, które można znaleźć w sklepach oraz przerabia się je na paszę dla zwierząt. Niestety, zboża są narażone na ataki licznych drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemne i niepożądane choroby. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla konsumentów oraz karmionych zwierząt. Jakie są więc najczęstsze choroby zbóż?

Najczęstsze choroby zbóż

Jedną z częściej występujących chorób występujących w Polsce, jest brunatna plamistość liści. Dotyka ona głównie pszenicy, która stanowi podstawę polskiej uprawy zbóż. Ofiarą tej choroby pada również pszenżyto i żyto. Choroba ta najczęściej spotykana jest w klimacie chłodnym i wilgotnym, występuje głównie wiosną oraz jesienią. Choroba objawia się w postaci przebarwień występujących na zewnętrznych częściach roślin. Infekcja ta najlepiej rozwija się w temperaturze 18-20 stopni i przy 80-procentowej wilgotności powietrza. Jej skutkiem może być utrata aż 50 procent plonów.

Kolejną poważną infekcją jest mączniak prawdziwy. Ta groźna choroba zbóż dotyka głównie pszenicę oraz jęczmień, rzadziej celem jej ataków pada owies i żyto. Mącznika rozwija się na żywych roślinach. Pierwsze objawy to pojawiający się biały lub jasnobrązowy nalot na blaszkach i pochwach liściowych. Jesienią naloty nie są zbyt zauważalne, jednak wiosną znacznie nasilają się. Za powstawanie choroby odpowiadają zarodniki grzyba, które atakują samosiewy zbóż oraz wschodzące ozimy. Wskutek tej infekcji rolnik może stracić 30 procent upraw.

Równie poważną chorobą zbóż jest rdza brunatna pszenicy i żyta. Infekcja ta najlepiej rozwija się w rejonach ciepłych oraz w okresie ciepłych sezonów wegetacyjnych. Porażeniu sprzyja również częste nawożenie azotem. Rdza brunatna objawia się w postaci niewielkich, rdzawych plamek, usytuowanych na blaszkach liści. W miarę rozwoju przechodzą w skupiska zarodników o barwie brązowej przechodzącej w czarną. W wyniku tej choroby utrata plonów może wynieść 10 procent.

Innym schorzeniem jest rdza żółta. Jest to częsta choroba zbóż atakująca wszystkie rodzaje traw i zbóż, jednak jej ofiara najczęściej padają pszenica, jęczmień oraz żyto. Najlepiej rozwija się na stanowiska chłodnych i wilgotnych, rozwojowi choroby sprzyja również częste nawożenie azotem. Występuje w formie skupisk grzyba, który atakuje wszystkie części nadziemne rośliny. Jest to bardzo poważna choroba, wskutek której straty w plonach mogą sięgnąć aż 50-70 procent.

Równie często występującą chorobą jest septorioza liści. Występuje ona głównie na terenach przybrzeżnych oraz średnio górzystych, w klimacie wilgotnym. Najczęściej je ofiarą padają pszenica oraz pszenżyto, rzadziej inne gatunki zbóż. Występuje w postaci żółto-zielonych plam, które z czasem brunatnieją. Z czasem może przenosić się na kłosy, powodując septoriozę plew. Straty w plonie, w wyniku wystąpienia tej choroby, mogą wynieść od 5 do 30 procent.

Najczęstsze choroby zbóż — Podsumowanie

Najczęstsze choroby zbóż występujące w Polsce mogą stanowić poważny problem dla rolników. Jednak wystąpienie infekcji nie oznacza, że cała uprawa jest spisana na straty. Sklepy rolnicze posiadają w swojej ofercie wiele różnorodnych środków, które pomagają leczyć oraz zapobiegać występowaniu najczęstszych schorzeń. Przy odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu skutecznych substancji rolnik może być pewien, że jego plony nie zostaną zaatakowane przez infekcję.

(rup)

Udostępnij:

Skomentuj