fbpx
Plony zbóż mają być niższe od zeszłorocznych, ale w przypadku roślin oleistych możemy się spodziewać kilkuprocentowego wzrostu. fot. Paweł Pąk

Żniwa 2022: Spadek plonu zbóż wyniesie 3,8% poniżej wieloletniej średniej

Napisał  Lip 27, 2022

Według prognoz dotyczących plonów opracowanych przez Copa i Cogeca produkcja zbóż w Europie w 2022 roku ma być niższa, z kolei obiecujące mają być plony roślin oleistych, ale tak naprawdę jak zwykle wiele zależy od pogody.

Pod koniec czerwca eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste” zebrali się w Brukseli. Najbliższe dni i tygodnie pokażą czy ich prognozy okazały się trafne.

- Szacunkowe plony wyniosą 277 mln ton w 2022 r. w UE-27. Produkcja będzie o 4,4% niższa niż w poprzednim roku gospodarczym (290 mln ton) i o 3,8% poniżej wieloletniej średniej, która plasuje się na poziomie 288 mln ton. Areał pszenicy zwyczajnej w UE-27 utrzymał się prawie na stabilnym poziomie 21,7 mln ha. Ze względu na niższe plony produkcja spadnie do 123,4 mln ton w porównaniu do 129,2 mln ton w ubiegłym roku. Produkcja innych zbóż również się zmniejszy, np. plony pszenicy durum będą o 14,6% niższe niż w 2021 r. - przewiduje w komunikacie pracowym Copa – Cogeca.

Przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, Jean-François Isambert, ocenił, że na produkcję pszenicy zwyczajnej na pewno wpłyną ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w wielu regionach, takie jak na przykład wysokie temperatury, brak deszczu lub grad, a spodziewane są spadki plonów średnio na poziomie niższym o 5% od zeszłorocznych wyników.

Pojawia się ryzyko wystąpienia niedoboru żywności w wielu krajach, które importują surowce z Ukrainy. Mamy też do czynienia z niespotykaną od dawna inflacją cen żywności, dlatego bardzo ważne jest, by Komisja Europejska podeszła to tego problemu na poważnie i z wyprzedzeniem zareagowała na nasze potrzeby.

Ismbrert ocenia również, że trzeba zwiększyć przejrzystość i konkurencyjność na unijnym rynku nawozów, bowiem kolejnym powodem do niepokoju są również logistyczne wąskie gardła wpływające na eksport ziarna z Ukrainy i powiązane z nimi ryzyko wystąpienia zakłóceń na rynku. Jest to bardzo istotne dla rolników, którzy mają pewność co do obowiązującego prawa, ponieważ już wkrótce będą musieli podjąć decyzje dotyczące płodozmianu.

- Komisja musi jak najszybciej zadecydować jakie środki elastyczności będą obowiązywać w WPR w 2023 r. przed jesiennymi zasiewami – dodaje Przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca, Jean-François Isambert.

Są też pozytywne informacje, bowiem lepsze od zeszłorocznych są prognozy dotyczące plonów roślin oleistych, a Copa i Cogeca spodziewają się wzrostu produkcji do 32,1 mln ton, tj. 8,5% powyżej ubiegłorocznego poziomu i powyżej wieloletniej średniej wynoszącej 29,8 mln ton. Areał roślin oleistych w krajach Unii Europejskiej w porównaniu do poprzedniego sezonu wzrósł o jeden milion hektarów, dla oleistych korzystna okazała się też pogoda i to właśnie głównie te czynniki wpłynęły przewidywane wyższe od zeszłorocznych plony.

(rup) pp / Źródło: Copa-Cogeca

Udostępnij:

1 komentarz

  • Zenio
    Link do komentarza Zenio czwartek, 28 lipiec 2022 18:43

    OJA co nam ze sredniejj jak liczy sie przeciez zey sie opłaciła robota czyli cena wazna skupu

Skomentuj