Szkodniki w magazynach zbożowych fot. Paweł Pąk

Szkodniki w magazynach zbożowych

Napisał  Lip 15, 2018

Obecność szkodników w magazynie zbożowym przyczynia się do pogorszenia jakości przechowywanego ziarna, które zostaje zanieczyszczone między innymi odchodami i martwymi osobnikami. Na skutek żerowania szkodników następuje również ubytek masy ziarna. 

Jak ograniczyć ryzyko pojawienia się szkodników w magazynach zbożowych?

W zmagazynowanym ziarnie najczęściej występują roztocza, owady, gryzonie, ptaki oraz mikroorganizmy, takie jak grzyby i bakterie.

- Metody sanitarne. Podstawowym prewencyjnym czynnikiem jest oczywiście zachowanie higieny (regularne sprzątanie, czyszczenie, mycie). Duża ilość kurzu, pyłu, brudu w pomieszczeniu obniża skuteczność działania preparatów owadobójczych i znacznie ogranicza kontakt szkodników z każdym insektycydem. Aktywność wielu dobrych środków owadobójczych w pomieszczeniach zapylonych i brudnych jest krótka.

- Odpowiednia wielkość magazynów. Pomieszczenie powinno umożliwić swobodne składowanie produktów w zaplanowanej ilości.

- Dużych przedmiotów nie należy ustawiać przy zewnętrznych ścianach budynku, a szczególnie przy drzwiach, gdyż ułatwiają wtargnięcie gryzoniom do magazynu, gdy drzwi zostaną otwarte.

- Zamknięte drzwi powinny szczelnie przylegać do ściany i podłogi. Nie należy pozostawiać ich otwartych. Pomieszczenia, w których trzymana jest pasza, nie mogą być otwierane na zewnątrz, gdyż szkodniki z łatwością mogą wtargnąć do środka zwabione zapachem ziarna.

- Okna. Najlepiej, aby w ogóle ich nie było. Jeśli są potrzebne, muszą być zaopatrzone w siatkę.

- Przewody i rury, które prowadzone są na ścianach powinny być szczelnie zamknięte w okrągłych profilach.

- Palety z workami wypełnionymi paszą dobrze jest ustawiać około 0,5 m od ścian i na podłodze, a na pozostawionym pasie pomalować na biało (ułatwia to znalezienie owadów lub odchodów gryzoni).

Gdy mimo wykonanych zabiegów stwierdzimy obecność szkodników, można sięgnąć po środki chemiczne.

Do wyboru są środki ochrony roślin o kontaktowym lub gazowym działaniu na szkodniki. Opryskiwanie należy przeprowadzać według szczegółowej instrukcji stosowania podanej w etykiecie wybranego preparatu. Po zabiegu pomieszczenie należy pozostawić możliwie jak najdłużej zamknięte (najmniej przez 4 godziny). Dodatkowo, przy znacznym natężeniu szkodników, należy opryskać również zewnętrzne ściany oraz podłoże przylegające do fundamentu budynku.

(rup) jm / Źródło: MODR

Skomentuj

reklama reklama

Ogłoszenia