fbpx
Choroby fasoli szparagowej fot. Adobe Stock

Choroby fasoli szparagowej

Napisał  Sie 26, 2022

Fasolka szparagowa jest obecnie bardzo chętnie uprawianym warzywem. Jest tak z uwagi na szerokie możliwości jej zastosowania, a przede wszystkim obfitość plonów, jakie daje ta roślina. Przy odpowiednim zaplanowaniu uprawy z wykorzystaniem fasolki szparagowej można liczyć na zadowalające rezultaty swoich działań.

Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych roślin, również i planując taką uprawę, trzeba liczyć się z występowaniem chorób fasoli szparagowej. Jakie są najczęstsze problemy pojawiające się na uprawie tej rośliny?

Uprawa fasoli szparagowej - choroby, korzyści z uprawy

Fasolka szparagowa to roślina, którą większość konsumentów może kojarzyć przede wszystkim ze smacznym dodatkiem do różnorodnych dań. Rzeczywiście współcześnie uprawiana fasolka szparagowa ma zastosowanie przede wszystkim w kuchni, gdzie może być bardzo szeroko wykorzystywana. Nic więc dziwnego, że osoby decydujące się na wprowadzenie uprawy fasoli szparagowej do swojej działalności gospodarczej liczą na duże zyski w tym zakresie. Popularność tej rośliny w ramach wykorzystywania jej w celach gastronomicznych powoduje duży popyt na rynku, co jest oczywiście sytuacją w pełni korzystną dla rolników.

Nic więc dziwnego, że mimo powszechnie występujących chorób grzybowych fasoli szparagowej coraz więcej rolników decyduje się na wybór takiej rośliny do wielkopowierzchniowej uprawy. Przy odpowiednim podejściu pielęgnacyjnym oraz zaplanowaniu wszystkich swoich działań z pewnością można liczyć na uzyskanie zadowalających rezultatów. Niestety, zdecydowanie największą przeszkodę może stanowić niespodziewane pojawienie się choroby fasoli szparagowej. Co zrobić w takiej sytuacji? Najważniejsza jest szybka reakcja, dzięki której możliwe będzie zlokalizowanie przyczyny problemu, a następnie jej profesjonalne usunięcie. Stosując się do ogólnie przyjętego postępowania, w razie wystąpienia choroby grzybowej fasoli szparagowej można bez żadnego problemu wyjść z kryzysu związanego z uprawą.

Uprawa fasoli szparagowej - choroby, które najczęściej pojawiają się na polach

Każda roślina jest nieco inna, dlatego dotykające je choroby będą zależeć przede wszystkim od rodzaju rośliny. Nie da się więc wyróżnić jednego przepisu na sukces, jeśli chodzi o rośliny uprawne. Inne będą choroby fasoli szparagowej, a jeszcze inne schorzenia dotyczące pozostałych roślin uprawnych. Dlatego właśnie konieczne jest właściwe rozpoznanie tego, z jaką rośliną mamy do czynienia. Jedynie taki schemat działania pozwala na opracowanie reakcji w sytuacjach kryzysowych. Jedną z nich bez wątpienia jest pojawienie się choroby na roślinach. Jak ją rozpoznać w przypadku fasoli szparagowej?

Choroby fasoli szparagowej mogą dawać różne oznaki, w zależności od tego, z jaką przyczyną mamy do czynienia. Jedną z najpopularniejszych chorób fasoli szparagowej jest bakterioza obwódkowa. Jak sama nazwa wskazuje, na liściach fasoli pojawiają się jasnobrunatne plamy, otoczone ciemną obwódką. W przypadku tego problemu nie jest zatem trudno go zauważyć, szczególnie biorąc pod uwagę to, jak bardzo zmienia ona wygląd rośliny. W przypadku zdrowej, zielonej fasolki nie ma miejsca na jakiekolwiek plamy czy wykwity. Każdorazowe pojawienie się takiego objawu może wskazywać na istotny problem w postaci choroby fasoli szparagowej. Bakterioza obwódkowa nie jest jednak jedynym problemem, z jakim muszą na co dzień mierzyć się rolnicy uprawiający to warzywo.

Choroby grzybowe fasoli szparagowej

Wiele jest groźnych chorób fasoli szparagowej, z którymi muszą mierzyć się osoby uprawiające tę roślinę. Warto podkreślić, że pojawienia się takich problemów nie należy w żaden sposób bagatelizować. Wręcz przeciwnie - im szybsza i bardziej dynamiczna reakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że całe leczenie rośliny pójdzie tak, jak tego początkowo oczekiwano. Jeśli pojawiające się pierwsze objawy występowania chorób grzybowych fasoli szparagowej zostaną zbagatelizowane, to w późniejszych etapach leczenia bardzo trudno będzie wyeliminować cały problem.

Aby zaradzić kłopotom pojawiającym się w uprawie, należy przede wszystkim zlokalizować źródło problemu, pozwalające zadbać o uprawę fasoli. Choroby dotykające tę roślinę często powodowane są przez pasożytnicze grzyby. W takim przypadku schemat postępowania pielęgnacyjnego jest nieco inny, niż w innych czynnikach chorobotwórczych. Grzybowe choroby fasoli szparagowej wymagają odpowiedniego podejścia, które będzie w pełni skuteczne i da odpowiednie efekty. Do najpopularniejszych chorób wywoływanych przez grzyby zalicza się przede wszystkim rdzę fasoli, zgniliznę twardzikową oraz antraknozę. W przypadku każdej z nich postępowanie pielęgnacyjne celem usunięcia problemu może być nieco inne. Istnieją jednak pewne cechy wspólne, takie jak konieczność usunięcia chorych roślin. W przypadku chorób grzybowych fasoli szparagowej jest to konieczne do tego, aby zaraza nie rozprzestrzeniała się na pozostałe obszary uprawy. Można tym samym uchronić się przed całkowitym zniszczeniem roślin oraz dużymi stratami.

(rup) 

Udostępnij: