fbpx

Kolejność mieszania środków ochrony roślin z nawozami

Napisał  Sie 27, 2022

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami przynosi wiele korzyści. Jednak niepoprawnie wykonana mikstura może stanowić poważne zagrożenie dla roślin. Z tego względu należy przygotować ją zgodnie z procedurami. Ponadto trzeba pamiętać, że nie wszystkie preparaty można ze sobą łączyć. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest kolejność mieszania środków ochrony roślin z nawozami, a także dowiedzieć się, których substancji nie wolno ze sobą mieszać, zapoznaj się z naszym artykułem. Zapraszamy!

Po co miesza się środki ochrony roślin z nawozami?

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami to zabieg stosowany od lat. Ma on wiele zalet. Przede wszystkim wykonywanie oprysku dwoma preparatami naraz umożliwia ograniczenie kosztów zabiegów. Mniejsza liczba przejazdów opryskiwaczy przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i krótszą pracę. Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami pozwala także zwalczać wiele szkodników podczas jednej aplikacji. Dodatkowo wykonując mniejszą ilość zabiegów, ograniczamy negatywne oddziaływanie na środowisko. Należy jednak pamiętać, że mieszanie nawozów ze środkami ochrony roślin wymaga sporej precyzji. Ponadto nie każde preparaty można ze sobą łączyć!

Czy mieszanie środków ochrony roślin z nawozami może być niebezpieczne dla upraw?

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami cieszy się ogromną popularnością i jest doceniane przez wielu rolników. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio wykonany zabieg może być bardzo niebezpieczny dla upraw. Zatem o czym pamiętać podczas  mieszania środków ochrony roślin z nawozami, aby nie zaszkodzić roślinom? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, iż nie wszystkie preparaty można ze sobą łączyć. Oczywiście oddzielnie są one w pełni bezpieczne, lecz po zmieszaniu z innymi środkami mogą przyczynić się do uszkodzenia upraw. Ponadto trzeba pamiętać, że niektóre substancje działają przeciwko sobie i wzajemnie zmniejszać swoją skuteczność. Bardzo ważne jest również doczytanie, czy wybrane środki ochrony roślin i nawozy należy stosować w tym samym okresie i o tej samej porze dnia.

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami - jakich substancji nie wolno ze sobą łączyć?

Mimo że mieszanie środków ochrony roślin z nawozami ma wiele zalet, to połączenie nieodpowiednich substancji może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zatem, jakich preparatów nie wolno ze sobą mieszać? Przede wszystkim nie zaleca się łączenia insektycydów fosforoorganicznych z herbicydami z grupy sulfonylomoczników. Bardzo niekorzystne konsekwencje może również przynieść zmieszanie herbicydów, w których skład wchodzą dwie różne substancje czynne, takie jak fenoksaprop-P-etylowy i MCPA. Złym pomysłem jest także łączenie herbicydów zawierających substancję czynną w formie soli dimetyloaminowej 2,4-D z nawozami obejmującymi siarczan miedzi. Dla upraw niebezpieczeństwo mogą stanowić również mieszanki preparatów miedziowych z nawozami zawierającymi mocznik, saletrę wapniową i mangan.

Jak mieszać środki ochrony roślin z nawozami?

Aby nie zaszkodzić uprawom, należy mieszać środki ochrony roślin z nawozami zgodnie z następującymi krokami:

 1. Zbiornik opryskiwacza wypełnij wodą do 50-70% jego objętości, a następnie włącz funkcję mieszania i ustaw ją na maksymalną moc.
 2. Dodaj do cieczy środki poprawiające właściwości wody.
 3. Do mieszanki dodaj nawozy mineralne i mikroelementowe.
 4. Wsyp środki ochrony roślin w formie granulatu do sporządzenia zawiesiny lub w formie proszku.
 5. Dodaj środki ochrony roślin w formie koncentratu do stworzenia zawiesiny stężonej.
 6. Dodaj środki ochrony roślin w formie koncentratu do emulgowania.
 7. Dodaj środki ochrony roślin w formie koncentratu do przygotowania roztworu.
 8. Do mieszanki dolej wodę (wypełniając prawie całą objętość zbiornika opryskiwacza).
 9. Na końcu dodaj adiuwanty.

Dobra praktyka mieszania środków ochrony roślin z nawozami może również wyglądać następująco:

 1. Wypełnij zbiornik opryskiwacza wodą do 50-70% objętości.
 2. Włącz mieszadło i dodaj środki poprawiające jakość wody (modyfikujące jej pH i twardość).
 3. Dodaj nawozy mineralne do nawożenia dolistnego, mające formę płynną lub zawiesinową np. siarczan magnezu jednowodny lub siedmiowodny, mocznik, bądź  nawóz fosforowy czy potasowy.
 4. Do mieszanki dodaj substancje czynne w formie granulatu do tworzenia zawiesiny bądź w formie proszku.
 5. Po dodaniu wszelkich środków chemicznych uzupełnij zbiornik wodą do stanu pełnego. Na koniec możesz ewentualnie dodać adiuwanty.

Na etapie dodawania substancji czynnych w formie proszku lub granulatu do tworzenia zawiesiny pamiętaj o odpowiedniej kolejności. Na początku należy dodać do mieszanki substancje oznaczone jako WP, WG, SC. Następnie dodaje się substancje tworzące emulsje (EC, EG, EW, SE) i środki tworzące roztwory (SL, SP, SG).

Bardzo ważne jest również pamiętanie o tym, aby formulacje zawiesinowe i stałe substancji chemicznych mieszać cały czas - zarówno przed, jak i w trakcie wykonywania zabiegu. Nie wolno dopuścić, aby opadły nadno zbyt szybko, czyli przed zakończeniem zabiegu.

(rup)

Udostępnij: