fbpx
Jak wybrać najlepszą odmianę pszenicy? fot. Paweł Pąk

Jak wybrać najlepszą odmianę pszenicy?

Napisał  Wrz 26, 2022

Wybór najlepszej pszenicy może okazać się dużym wyzwaniem. Zanim jednak rozpoczniemy jesienne prace w polu, czeka nas wybór odpowiednich odmian roślin uprawnych. Mimo wszystko jest to niezwykle istotne zadanie, dlatego warto się do niego solidnie przygotować. W końcu od naszej decyzji zależy jakość uzyskanych plonów przekładająca się na większe zyski z uprawy.

W wyniku wielu właściwości kwalifikowanego materiału siewnego pszenicy ozimej dokonanie konkretnego wyboru może przysporzyć pewnych trudności. Jak wybrać najlepszą odmianę pszenicy?

Pszenica - najlepsza odmiana

Wybór materiału siewnego pszenicy jest niezwykle istotną decyzją, którą powinniśmy podjąć w oparciu o wszelkie niezbędne informacje. Dokładna analiza parametrów konkretnych odmian umożliwi nam zaopatrzenie się we właściwe nasiona na posiadane stanowiska. Planując zakup pszenicy ozimej warto, abyśmy przyjrzeli się bliżej odmianą, które zapewnią nam najwyższej klasy surowiec do przetwórstwa. Najlepszym wyborem będą zatem nasiona klas jakościowych A, a także klas chlebowych B. Powinniśmy również mieć na uwadze, że w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych pojawiających się w okresie wegetacji lepiej sprawdzą się odmiany jakościowe. W takiej sytuacji parametry jakościowe pszenicy chlebowej mogą ulec pogorszeniu, co przełoży się na obniżenie zysków ze sprzedaży plonów.

Pszenica ozima - wymagania glebowe oraz jej miejsce w zmianowaniu

Pszenica ozima to roślina o dość sporych wymaganiach glebowych. W wyniku tego najlepiej uprawiać ją na lepszych jakościowo bardziej obfitych w składniki odżywcze glebach. Wybierając odmianę sprawdzającą się na gorszych ziemiach, musimy liczyć się z uzyskaniem z nich słabszej jakości ziarna. W Polsce częstokrotnie pszenica ozima siejemy po kukurydzy. W takim przypadku powinniśmy zdecydować się na nasiona w mniejszym stopniu podatne na porażenie przez szkodliwe patogeny wywołujące fuzaryjną zgorzel podstawy źdźbła, a także fuzariozę kłosów. Pozostające na polu resztki pożniwne niejednokrotnie są powodem zakażenia rośliny następczej, dlatego nie powinniśmy bagatelizować tej kwestii. Warto, abyśmy rozważyli również zaopatrzenie się w materiał siewny, który będzie w lepszym stopniu reagował na opóźniony siew. Wypadający na przełomie września oraz października zbiór kukurydzy na ziarno wpływa na wysiewanie pszenicy ozimej w zmianowaniu z nawet kilkutygodniowym opóźnieniem.

Plonowanie pszenicy ozimej

Najlepiej plonujące odmiany pszenicy to nie tylko takie, których wysokość jest największa. Dlatego przy wyborze materiału siewnego nie możemy zwracać uwagi jedynie na wysokość plonowania. Powinniśmy natomiast pamiętać, że jakość upraw poszczególnych odmian pszenicy ozimej może różnić się w zależności od rejonu. W związku z tym kluczowy jest wybór pszenicy ozimej dopasowanej do warunków glebowych panujących w konkretnym regionie, na którym planujemy jej uprawę. W tym celu możemy wspomóc się „Listą odmian zalecanych”, którą każdego roku na podstawie wyników plonowania roślin w doświadczeniach PDO opracowuje COBOR.

Najlepsza odmiana pszenicy - co powinniśmy o niej wiedzieć?

Pszenica ozima to jeden z najpopularniejszych w uprawie gatunek zboża, na której wysoki plon ma wpływ wiele elementów środowiskowych, glebowych, klimatycznych oraz innych. Stawiając na wysokiej jakości materiał siewny, zyskujemy pewność lepszej klasy upraw, z których będziemy całkowicie usatysfakcjonowani. Pszenica ozima występuje w wielu odmianach, dzięki czemu możemy wybrać jej odpowiedni gatunek, w pełni dopasowany do naszych oczekiwań i warunków uprawnych, jakimi dysponujemy.

Decydując się na zakup pszenicy warto, abyśmy zwrócili szczególną uwagę na jej wymagania glebowe. Pamiętajmy, że to niezwykle wymagająca roślina, najlepsze plony, osiągająca na podłożach zdolnych do akumulacji wody, a także tych zasobnych w próchnicę. Nie bez znaczenia jest także odczyn gleby. Pszenica ozima najlepiej czuje się w glebach o odczynie wynoszącym od pH 5,5 do 7,5. W sytuacji, w której pH jest niższe niż 5,5, powinniśmy zastosować wapnowanie podłoża.

Kolejnym istotnym aspektem jest prawidłowe nawożenie, korzystnie wpływające na formowanie pędów oraz korzeni, liczbę ziaren w kłosie czy rozwój kłosów. Zastosowanie przez nas wysokiej jakości, odpowiednio dobranych nawozów będzie miało bezpośredni wpływ na jakość uzyskanych przez nas plonów. Co ciekawe, najlepsze przedplony dla pszenicy ozimej to ziemniaki, buraki cukrowe, rzepak, a także rośliny bobowate drobno- oraz grubonasienne. W przypadku wyboru odpowiedniej odmiany pszenicy nie możemy bagatelizować jej właściwości, takich jak zimotrwałość, podatność na wszelkiego rodzaju choroby, region uprawy. Mają one bezpośrednie przełożenie na wielkość przyszłego plonu, dlatego powinniśmy z rozwagą się im przyjrzeć.

Wybór właściwej odmiany pszenicy ozimej nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę musimy wziąć mnóstwo istotnych kwestii, co może być dodatkowym elementem utrudniającym podjęcie optymalnej decyzji. Powyższy artykuł z pewnością pozwoli na lepsze określenie swoich potrzeb, co przyniesie pożądane rezultaty, przekładające się na uzyskanie dobrej jakości plonów.

(rup)

Udostępnij:

Rzuć na to okiem!