fbpx
Plantacja choinek - jak zacząć i założyć? fot. Adobe Stock

Plantacja choinek - jak zacząć i założyć?

Napisał  Wrz 28, 2022

Zgodnie z tradycją, w okresie Bożego Narodzenia w każdym domu powinna znaleźć się przyozdobiona choinka. Drzewko to jest symbolem życia i odrodzenia, a także jednym z najważniejszych elementów świąt. I mimo że na rynku pojawiły się sztuczne choinki, to sprzedawcy żywych drzewek nie mogą narzekać na brak klientów. Żywe choinki wydzielają piękny, leśny zapach, który wprowadza do domu świąteczny klimat. Zatem, jak założyć plantację choinek? Od czego zacząć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Plantacja choinek - jak zacząć?

Założenie plantacji choinek może okazać się bardzo dochodowym biznesem. Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia sprzedawcy drzewek nie mogą narzekać na brak klientów. Należy jednak pamiętać, że choinki są wieloletnią plantację, z której produkt handlowy uzyskuje się dopiero po ok. 6 latach. Jeśli jednak dobrze przygotujemy teren pod plantację, sama uprawa nie będzie zabierała nam dużo czasu, a wyhodowane drzewka będą zachwycały swoją jakością.

Zatem, jak założyć plantację choinek? Na początku należy zastanowić się, jaki gatunek drzewek chcemy zasadzić. Należy pamiętać, że każdy z nich wymaga innego podłoża i stanowiska. Im lepiej przygotujemy teren pod plantację, tym lepsze efekty uprawy uzyskamy. Warto wiedzieć, że najmniejsze wymagania ma świerk. Może być on sadzony nawet na glebach klasy V. Nieco większe oczekiwania ma jodła, którą najlepiej umieścić w glebie klasy IV o odczynie 4,0-5,5 pH. Jeśli nasza gleba jest słabej jakości, możemy zastosować nawozy, jednak nie wolno z nimi przesadzać. Zbyt duża ilość nawozów może doprowadzić do szybkiego wzrostu choinek, przez co stracą one swoją uroczą formę. Wybierając pomiędzy świerkami a jodłami, warto również pamiętać, że drugie z nich są wrażliwe na niskie temperatury. Z tego najlepiej sadzić je w miejscach, gdzie nie panują silne mrozy.

Jak przygotować podłoże pod plantację choinek?

Jeśli wybrałeś już drzewka na plantację, czas odpowiednio przygotować pod nie podłoże. To, jakie czynności należy wykonać, zależy przede wszystkim od tego, co wcześniej rosło na wybranym terenie. Jeśli ówcześnie znajdowało się na nim pole uprawne, trzeba wykonać dokładny oprysk nieselektywnym herbicydem, zawierającym glifosat. Następnie, w okresie letnim lub wczesną jesienią, należy przeorać teren. W kolejnym kroku trzeba wyrównać glebę za pomocą bronowania.

Jeśli na terenie pod plantację choinek znajdowała się wcześniej łąka, należy wykonać te same czynności, co w przypadku pól uprawnych i dodatkowo mocno zabezpieczyć go przed chwastami. Zaleca się dwukrotne zastosowanie silnych środków chwastobójczych.

Plantacja choinek - jak sadzić drzewka?

Jeśli przygotowałeś już podłoże pod plantację choinek, czas umieścić drzewka w glebie. Zaleca się sadzenie choinek 3-letnich, szkółkowanych od marca do kwietnia. Bardzo istotne jest zachowanie pomiędzy nimi odstępu, aby mogły przybrać odpowiednią formę. Najlepiej przeznaczyć na każde drzewko 1m x 1m powierzchni. Dzięki temu będą miały swobodę i możliwość osiągnięcia odpowiedniego kształtu. Choinki najlepiej sadzić w okresie jesiennym, czyli od połowy października do momentu wystąpienia pierwszych przymrozków. Drzewka można posadzić również w porze wiosennej, jednak ze względu na występujące w ostatnich latach susze, bezpieczniej jest włożyć sadzonki do ziemi w okresie jesiennym.

Po posadzeniu drzewek należy regularnie odchwaszczać teren plantacji. Bardzo istotne jest również systematyczne formowanie choinek, aby miały odpowiednią formę. Świerk rośnie stosunkowo szybko, dlatego zaleca się podcinanie go dwa razy w ciągu roku. Natomiast jodłę wystarczy przycinać raz na 12 miesięcy. Po około 6-7 latach drzewka można ściąć i przeznaczyć pod handel. Po ścince wystarczy poddać teren rekultywacji, aby przygotować go pod nowe sadzonki.

Plantacja choinek - opłacalność

Chcesz rozpocząć uprawę choinek? Opłacalność tego przedsięwzięcia jest spora. Hodowcy tego rodzaju drzewek nie mogą narzekać na brak zysków. Należy jednak pamiętać, że aby rozpocząć sprzedaż choinek, trzeba posiadać pozwolenie i certyfikat, potwierdzający, iż drzewka nie pochodzą z leśnej wycinki, lecz legalnie działającej plantacji. Największe zyski można osiągnąć oczywiście w okresie przedświątecznym, czyli w listopadzie i grudniu. Choinki można sprzedawać zarówno hurtowo, jak i detalicznie np. przy centrach handlowych.

Sprzedaż choinek - detaliczna czy hurtowa?

Jeśli postanowiłeś założyć plantację choinek, musisz zastanowić się, czy zamierzasz postawić na handel hurtowy, czy detaliczny. Pierwszy z nich polecany jest przede wszystkim osobom, które dysponują sporym terenem i prowadzą dużą plantację. W tym przypadku możesz nawiązać współpracę z centrami ogrodniczymi czy dyskontami. Jest to świetna opcja, gdyż masz gwarantowany zysk. Musisz jednak pamiętać, że pośrednik narzuci swoją marżę, przez co cały zysk nie trafi do Twojego portfela.

Handel detaliczny choinkami jest polecany osobom, które posiadają niewielką plantację lub mają sporo czasu, aby zająć się biznesem. W tym przypadku można cieszyć się naprawdę dużymi zarobkami, dzięki temu, że cały zysk trafia do Ciebie.

(rup)

Udostępnij: