fbpx
Organizmy modyfikowane wciąż wzbudzają wiele obaw i kontrowersji fot. Adobe Stock

GMO, czyli co warto wiedzieć o żywności genetycznie modyfikowanej?

Napisane przez  Paź 18, 2022

Temat żywności genetycznie modyfikowanej jest rzadko spotykany w mediach głównego nurtu. Czasem wypłynie jako ciekawostka. Jednak nie cieszy się tak dużą popularnością i jest często przykrywany przez bardziej medialne wątki. Tymczasem GMO gości na naszych stołach i wypływa na nasze zdrowie. Jest dobrodziejstwem dla plantatorów, którzy osiągają dzięki temu wysokie plony.

Jednocześnie można zauważyć wzrost zachorowań na różne groźne choroby, w tym nowotwory. Czy zalety stosowania żywności modyfikowanej niwelują szkodliwe skutki? Czy jest wprost odwrotnie?

Co to jest GMO?

Zgodnie z zapisami ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, GMO to organizmy odmienne od ciała ludzkiego. Ich materiał genetyczny uległ zmianie przez włączenie lub usunięcie jednego bądź kilku genów. To jest interpretacja prawna, która obowiązuje na gruncie ustawowym, obowiązującym w Polsce od 22 czerwca 2001 roku.

Dla osób pytających - co to jest GMO? – warto także przetłumaczyć ten enigmatyczny angielski skrót jako genetically modified organism, czyli organizm zmieniony genetycznie. Może to odnosić się zarówno do roślin, jak i zwierząt. W kontekście branży rolniczej dużo częściej używa się tego określenia w stosunku do upraw roślinnych, które otrzymują dzięki tej technologii pożądane cechy.

Rośliny GMO mogą być odporne na mróz, nie wymagać dużej liczby nawozów lub uzyskać poprawę odporności na szkodniki. Jednocześnie warto pamiętać, że udoskonalanie genomu danego organizmu może powodować zarówno pozytywne jak i negatywne skutki.

Zalety żywności modyfikowanej genetycznie

Celem stworzenia GMO było zwiększenie ilości taniego pożywienia, dzięki czemu można zapobiegać katastrofom głodu. Najważniejszym założeniem propagatorów tej technologii było zmniejszenie kosztów produkcji, przy jednoczesnym zwiększeniu podaży żywności.

Dzięki zmianie genetyki upraw udało się także w pewnym stopniu udoskonalić produkcję jedzenia:

  • uprawy nie wymagają dużej ilości nawozów i środków ochrony,
  • warzywa i owoce mają znacznie większe rozmiary,
  • przedłużono trwałość żywności, dzięki czemu można ją dłużej przechowywać.

W przypadku zwierząt hodowlanych sukcesem było zwiększenie wydajności w produkcji mleka oraz w ilości wysiadywanych jaj. Niektórzy zwolennicy GMO wskazują również na zmniejszenie podatności zwierząt na występowanie chorób.

Jakie problemy wiążą się ze stosowaniem GMO?

Powyższe fakty zostały poddane w wątpliwość przez francuskich badaczy z Uniwersytetu w Caen. Postanowili sprawdzić, czy GMO jest szkodliwe dla zwierząt karmionych modyfikowaną paszą. W przeprowadzonych badaniach podawano szczurom kukurydzę typu NK603, która jest odporna na glifosat – jeden ze składników herbicydu Roundap. Ponad połowa samców i 70% samic żyło znacznie krócej - towarzyszyły im nowotwory i liczne dolegliwości związane z nerkami oraz wątrobą.

Badania najpierw przeprowadzono przez 3 miesiące, by następnie powtórzyć je przez okres 2 lat. Dzięki temu można było uzyskać bardziej wiarygodne i miarodajne wyniki. Zostały one opublikowane w 2009 roku, przez francuskiego uczonego - dr Gillesa – Erica Seralini.

Żywność GMO a zdrowie człowieka. Wady GMO

Na podstawie powyższych wniosków zachodzą pytania – jaki jest wpływ GMO na zdrowie człowieka? GMO - czy jest zdrowe i w pełni bezpieczne?

Zgodnie z badaniami na zdrowie ludzi, należy unikać długotrwałego spożywania żywności genetycznie modyfikowanej. Skutki mogą być opłakane - są to m.in. zaburzenia hormonalne, zwiększenie ryzyka alergii czy w końcu zakłócenia w funkcjonowaniu nerek i przysadki mózgowej.

Wadą GMO jest także niszczenie roślin występujących w obszarze upraw żywności modyfikowanej. Pobliskie chwasty i szkodniki uodparniają się na pestycydy – w tym wspominany Roundap i środki ochrony roślin stają się nieskuteczne.

(rw) Michał Ziemski

Udostępnij: