fbpx
Co warto uprawiać na glebach gliniastych? fot. Paweł Pąk

Co warto uprawiać na glebach gliniastych?

Napisane przez  Lis 16, 2022

Wśród różnych typów gleby na szczególną uwagę zasługuje podłoże gliniaste. Jest to gleba wyróżniająca się dużą zwięzłością oraz zawartością wielu składników mineralnych. Jednocześnie wymaga odpowiedniego podejścia, ponieważ jest ciężka i nie przepuszcza powietrza, zatrzymuje też duże ilości wody. Uprawy roślin na takiej glebie wymagają dużej staranności i odpowiedniego przygotowania gruntu.

Czym charakteryzują się gleby gliniaste?

Gleba gliniasta jest uznawana za bardzo żyzną, ponieważ jej struktura nie jest przepuszczalna. Zatrzymuje duże ilości wapnia, który nie podlega wymywaniu. Z tego powodu odczyn gleby o charakterze gliniastym praktycznie zawsze jest alkaliczny. Wyróżnia ją także duża zawartość materii organicznej. Rośliny, które zakorzeniają się w tego typu podłożu mają rozległe systemy korzeniowe. Częstym problemem dla takiej gleby jest deszczowa pogoda. Jeśli utrzymuje się zbyt długo, to w korzeniach roślin zaczyna brakować tlenu, co powoduje gnicie.

Z punktu widzenia różnych typów podłoża, to typ gliniasty jest na przeciwnym biegunie do ziemi piaszczystej. Jeśli rolnik wybierze uprawy, które świetnie radzą sobie na grząskim gruncie i zadba o pielęgnację gleby, to może liczyć na obfite plony.

Jak można poprawić kondycję gleby gliniastej?

Pomimo, że gliny zatrzymują dużo wody, to również bywają okresy, gdy trzeba je dosyć mocno nawadniać. W przypadku przesuszenia, gleba może pękać i dodatkowo niszczyć młode korzenie. Dlatego przed przystąpieniem do sadzenia roślin warto poprawić kondycję podłoża. Można to zrobić na kilka różnych sposobów:

  • usuwając chwasty – najlepiej wyeliminować je wraz z kamieniami, zeschłymi i przegniłymi liśćmi, aby nie blokowały dostępu do powietrza,
  • rozluźniając jej strukturę - poprzez pracę glebogryzarki lub pługa można zwiększyć możliwości uprawy roślin,
  • stosowanie piasku z nawozem organicznym – pomaga dodatkowo użyźnić glebę, a jednocześnie zwiększyć jej przepuszczalność. Tutaj szczególnie przydatny jest obornik - używany jesienią lub kompost, który dobrze sprawdza się w porze wiosennej.

Nawóz miesza się z piaskiem w proporcji 2 do 1 i rozsypuje równomiernie na całej powierzchni pola. W ten sposób powstaje kilku centymetrowa warstwa, którą warto wymieszać z glebą. Innym sposobem jest wysiewanie roślin pod nawóz - tutaj sprawdza się łubin niebieski, który wysiany na początku wiosny można ściąć i przekopać wraz z wierzchnią warstwą podłoża.

Jakie rośliny warto uprawiać na glebach gliniastych?

Uprawa gleby to zaledwie jeden z kroków, który zwiększa możliwości, jakie ma ziemia gliniasta. Warto wybierać takie rośliny pod uprawę, które najlepiej radzą sobie w zwięzłej strukturze podłoża. Dobrym wyborem będą buraki, boćwina i marchew – ta ostatnia wymaga dokładnego oczyszczenia, jednak jest trudna do zbierania.

Na pewno warto postawić na cebulę i wszystkie typy zbóż. Jedynymi warzywami, które są trudne w uprawie na takich glebach są ziemniaki i rośliny okopowe. Jest tak głównie ze względu na mechaniczny zbiór tych roślin oraz konieczność dokładnego mycia bulw.

(rup) Michał Ziemski

Udostępnij: