fbpx

Kukurydza - uprawa i ceny

Według Renaty Barczyk z PHU START, która komentuje sytuację na rynku zbóż dla platformy e-wgt.pl, Obserwatorzy robiący wycenę ziarna na podstawie danych z giełdy MATIF, mają prawo odczuwać zdziwienie z powodu obecnej sytuacji, bowiem prawo popytu i podaży ma znaczący wpływ na ceny zbóż krajowych.
Zestaw ciężarowy przewożący kukurydzę został skontrolowany 20 kwietnia 2022 roku przez funkcjonariuszy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Okazało się, że waga została przekroczona o 4,5 tony.
Początek wiosennych dni, a często nawet końcówka zimy to czas, w którym rolnicy zaczynają planować siew różnych warzyw oraz owoców. Proces ten należy dokładnie przemyśleć w taki sposób, aby przygotować glebę, a także pozwolić roślinom na wzrost i wydanie plonów. Różne gatunki warzyw należy siać w innym okresie roku, co jest niezwykle ważne.
Pierwsze tegoroczne posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy w kadencji 2022-2025 odbyło się 15 lutego 2022 roku – poinformował Centralny Ośrodek Badania Odmian Uprawnych (COBORU).
W 2021 roku w Polsce kukurydzą na ziarno i kiszonkę obsiano łącznie 1,7 mln ha. To o 21% więcej niż w całym 2020 roku. Z tego niemal 1 mln ha wyniosła sama uprawa kukurydzy na ziarno, co daje wynik wyższy o 5,5% wobec poprzedniego roku.
- W ciągu roku import kukurydzy do Chin potroił się z stosunku do poprzedniego roku i osiągnął poziom 28,35 mln ton ziarna – donosi Krajowa Izba Producentów Drrobiu i Pasz.
Polska jest jednym z największych producentów zbóż Unii Europejskiej, pod względem uzyskiwanych zbiorów zajmujemy trzecie miejsce, zaraz po Francji i Niemczech.
Jednym z wielu zagrożeń w pracy na roli, jest ogień, który potrafi rozprzestrzeniać się w szybkim tempie, zostawiając po sobie duże zniszczenia.
Oprócz kukurydzy przeznaczonej na ziarno, na rynku dostępne są także odmiany przeznaczone na kiszonkę. Ich szeroki wybór można znaleźć w ofercie firmy Syngenta, która od lat oferuje rolnikom wsparcie w postaci ciekawych odmian nasion i skutecznych środków ochrony roślin. Jakimi cechami powinna odznaczać się kukurydza przeznaczona na kiszonkę? / materiał promocyjny
Różnego rodzaju zboża i składające się z nich produkty mają ogromne znaczenie w naszej diecie. Nie bez powodu znalazły się one już na drugim miejscu w piramidzie żywienia, zaraz za warzywami i owocami. Jak więc wyraźnie widać - produkty zbożowe odgrywają bardzo dużą rolę w naszym życiu.