fbpx

Kukurydza - uprawa i ceny

Gdy nie widać innych sposobów na załatwienie sprawy, w akcie desperacji odruchowo sięgamy po niestandardowe działania, które mają ukazać problem poprzez ich nagłośnienie w mediach, z nadzieją, że wtedy ten krzyk dotrze do decydentów – tak można podsumować zapowiadany protest rolników w formie blokady dojazdu do granicy polsko-ukraińskiej.
Kukurydza jest rośliną, która wybierana jest przez wielu rolników. Jednak, by zaspokoić zapotrzebowanie na paszę, kiszonka z kukurydzy wytwarzana jest głównie przez gospodarstwa hodujące bydło mleczne. Powinniśmy w odpowiedni sposób rozplanować czas zbierania kukurydzy na kiszonkę, co przełoży się na najlepsze rezultaty. Zatem, kiedy zbierać kukurydzę na kiszonkę?
Znaczne zaawansowanie zbiorów spowodowało spore nasycenie rynku kukurydzą i wyraźne spadki cen – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych, która alarmuje, że na polach wschodniej i południowo-wschodniej Polski zaawansowanie zbiorów kukurydzy wynosi około 70%.
Aby gospodarstwo działało z maksymalną efektywnością, osoby nim zarządzające muszą je zaopatrzyć we wszystkie niezbędne narzędzia i maszyny. Ogrom podejmowanych obowiązków do zrealizowania wymaga nie tylko różnorodnych umiejętności, ale również wielu sprzętów. W końcu na polu trzeba najpierw użyźnić glebę, wysiać nasiona wybranych roślin, zebrać plon, a między jedną a drugą hodowlą zadbać o zapełnienie gruntu gatunkiem przejściowym.
Uprawa kukurydzy może być realizowana na wiele sposobów i w różnym celu. Większość hodowców decyduje się na sprzedaż ziaren od razu po zbiorach, ponieważ kukurydza mokra nie wymaga suszenia. W przypadku kukurydzy suchej, proces suszenia jest niezbędny. Odbywa się on za pomocą specjalnego systemu, który implementowany jest w dedykowanych suszarniach do kukurydzy.
Pasze i kiszonki stanowią ważną pozycję w gospodarstwie hodowlanym. Jeśli są dobrze przechowywane, mają wysoką wartość odżywczą i są urozmaicone, to przyczyniają się do rozwoju stada. Wpływają też na kondycję i zdrowie zwierząt, a co za tym idzie – na opłacalność produkcji dla hodowcy. Podczas karmienia stada rolnik wykorzystuje różne narzędzia. Jednym z nich jest wycinak do kiszonki – to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w dużych hodowlach. Nie tylko oszczędza mnóstwo czasu, ale jest także ważne z punktu widzenia sanitarno – higienicznego.
Rolnictwo wciąż jest jedną ze zdecydowanie najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki, która pod żadnym pozorem nie traci na popularności. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na szerokie możliwości rozwoju, pozwalające przede wszystkim na rozwinięcie swojego biznesu w tym zakresie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rolników zastanawia się nad tym, ile kosztuje koszenie kukurydzy i jak dokładnie zarobić na tym procesie.
Lato i jesień to okres, w którym przychodzi czas na zbiory kukurydzy. Dla wielu rolników jest to czas intensywnej pracy. Po zakończonych żniwach pojawia się jednak problem: czy ziarno sprzedawać od razu, czy może jednak lepiej je wysuszyć i sprzedać za lepszą cenę. Wielu rolników decyduje się na to pierwsze rozwiązanie, bowiem posiadanie własnej suszarni do kukurydzy nie jest jeszcze zbyt powszechnym zjawiskiem. Jednak czy to rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? Ile kosztuje kukurydza mokra?
Paryska giełda Matif zaskoczyła nagłym wzrostem cen kukurydzy i pszenicy podczas piątkowej sesji, po trwających tygodnie spadkach mamy bowiem do czynienia z punktowym skokiem cen. Pytanie czy wzrosty będą kontynowane w następnych notowaniach oraz czy można liczyć na zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy?
Według Renaty Barczyk z PHU START, która komentuje sytuację na rynku zbóż dla platformy e-wgt.pl, Obserwatorzy robiący wycenę ziarna na podstawie danych z giełdy MATIF, mają prawo odczuwać zdziwienie z powodu obecnej sytuacji, bowiem prawo popytu i podaży ma znaczący wpływ na ceny zbóż krajowych.