fbpx

Kukurydza - uprawa i ceny

Aby gospodarstwo działało z maksymalną efektywnością, osoby nim zarządzające muszą je zaopatrzyć we wszystkie niezbędne narzędzia i maszyny. Ogrom podejmowanych obowiązków do zrealizowania wymaga nie tylko różnorodnych umiejętności, ale również wielu sprzętów. W końcu na polu trzeba najpierw użyźnić glebę, wysiać nasiona wybranych roślin, zebrać plon, a między jedną a drugą hodowlą zadbać o zapełnienie gruntu gatunkiem przejściowym.
Uprawa kukurydzy może być realizowana na wiele sposobów i w różnym celu. Większość hodowców decyduje się na sprzedaż ziaren od razu po zbiorach, ponieważ kukurydza mokra nie wymaga suszenia. W przypadku kukurydzy suchej, proces suszenia jest niezbędny. Odbywa się on za pomocą specjalnego systemu, który implementowany jest w dedykowanych suszarniach do kukurydzy.
Pasze i kiszonki stanowią ważną pozycję w gospodarstwie hodowlanym. Jeśli są dobrze przechowywane, mają wysoką wartość odżywczą i są urozmaicone, to przyczyniają się do rozwoju stada. Wpływają też na kondycję i zdrowie zwierząt, a co za tym idzie – na opłacalność produkcji dla hodowcy. Podczas karmienia stada rolnik wykorzystuje różne narzędzia. Jednym z nich jest wycinak do kiszonki – to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w dużych hodowlach. Nie tylko oszczędza mnóstwo czasu, ale jest także ważne z punktu widzenia sanitarno – higienicznego.
Rolnictwo wciąż jest jedną ze zdecydowanie najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki, która pod żadnym pozorem nie traci na popularności. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na szerokie możliwości rozwoju, pozwalające przede wszystkim na rozwinięcie swojego biznesu w tym zakresie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rolników zastanawia się nad tym, ile kosztuje koszenie kukurydzy i jak dokładnie zarobić na tym procesie.
Lato i jesień to okres, w którym przychodzi czas na zbiory kukurydzy. Dla wielu rolników jest to czas intensywnej pracy. Po zakończonych żniwach pojawia się jednak problem: czy ziarno sprzedawać od razu, czy może jednak lepiej je wysuszyć i sprzedać za lepszą cenę. Wielu rolników decyduje się na to pierwsze rozwiązanie, bowiem posiadanie własnej suszarni do kukurydzy nie jest jeszcze zbyt powszechnym zjawiskiem. Jednak czy to rozwiązanie jest w ogóle opłacalne? Ile kosztuje kukurydza mokra?
Paryska giełda Matif zaskoczyła nagłym wzrostem cen kukurydzy i pszenicy podczas piątkowej sesji, po trwających tygodnie spadkach mamy bowiem do czynienia z punktowym skokiem cen. Pytanie czy wzrosty będą kontynowane w następnych notowaniach oraz czy można liczyć na zmianę trendu ze spadkowego na wzrostowy?
Według Renaty Barczyk z PHU START, która komentuje sytuację na rynku zbóż dla platformy e-wgt.pl, Obserwatorzy robiący wycenę ziarna na podstawie danych z giełdy MATIF, mają prawo odczuwać zdziwienie z powodu obecnej sytuacji, bowiem prawo popytu i podaży ma znaczący wpływ na ceny zbóż krajowych.
Zestaw ciężarowy przewożący kukurydzę został skontrolowany 20 kwietnia 2022 roku przez funkcjonariuszy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego. Okazało się, że waga została przekroczona o 4,5 tony.
Początek wiosennych dni, a często nawet końcówka zimy to czas, w którym rolnicy zaczynają planować siew różnych warzyw oraz owoców. Proces ten należy dokładnie przemyśleć w taki sposób, aby przygotować glebę, a także pozwolić roślinom na wzrost i wydanie plonów. Różne gatunki warzyw należy siać w innym okresie roku, co jest niezwykle ważne.
Pierwsze tegoroczne posiedzenie Komisji ds. Rejestracji Odmian Kukurydzy w kadencji 2022-2025 odbyło się 15 lutego 2022 roku – poinformował Centralny Ośrodek Badania Odmian Uprawnych (COBORU).