fbpx

Kukurydza - uprawa i ceny

Jednym z wielu zagrożeń w pracy na roli, jest ogień, który potrafi rozprzestrzeniać się w szybkim tempie, zostawiając po sobie duże zniszczenia.
Oprócz kukurydzy przeznaczonej na ziarno, na rynku dostępne są także odmiany przeznaczone na kiszonkę. Ich szeroki wybór można znaleźć w ofercie firmy Syngenta, która od lat oferuje rolnikom wsparcie w postaci ciekawych odmian nasion i skutecznych środków ochrony roślin. Jakimi cechami powinna odznaczać się kukurydza przeznaczona na kiszonkę? / materiał promocyjny
Różnego rodzaju zboża i składające się z nich produkty mają ogromne znaczenie w naszej diecie. Nie bez powodu znalazły się one już na drugim miejscu w piramidzie żywienia, zaraz za warzywami i owocami. Jak więc wyraźnie widać - produkty zbożowe odgrywają bardzo dużą rolę w naszym życiu.
Uprawa kukurydzy nie przynosi takich zysków jak uprawa konopii – do takich wniosków musiała dojść mieszkanka gminy Stary Zamość (województwo lubelskie, powiat zamojski), która na swoim polu z uprawą kukurydzy „wygospodarowała” miejsce na uprawę marihuany. 
Szaleńczy pościg za osobowym oplem przewożącym ośmiu nielegalnych imigrantów z Iraku znalazł swój finał w polu kukurydzy. Po przyjechaniu około 100 metrów polem, samochód ugrzązł w błocie.
Pomimo że w ostatnim czasie w wielu regionach Polski na polach problem stanowi głównie nadmiar wody, to wciąż są takie miejsca, w których rośliny usychają. Obecnie susza rolnicza obejmuje 8 województw i 9 upraw. Największy deficyt wody występuje w uprawach kukurydzy.
Na plantacjach kukurydzy pojawiły się gąsienice omacnicy prosowianki. Lokalnie, na jednej roślinie żeruje nawet kilka gąsienic.
Susza rolnicza występuje obecnie na całym obszarze kraju, niedobory wody odnotowane zostały dla 13 upraw. Największe niedobory wody występują w uprawach kukurydzy.
10 września 2021 r. w gospodarstwie Osiny na Puławach odbędzie się zorganizowany przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa „Dzień kukurydzy, soi i sorgo”. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani tą tematyką. Co przewiduje program?
W okolicach Rzeszowa i Wrocławia na plantacjach kukurydzy odłowiono pojedyncze motyle omacnicy prosowianki do pułapek świetlnych – informuje Instytut Ochrony Roślin. Powoli należy szykować się do zabiegu biologicznego zwalczania jaj tego szkodnika.