fbpx

Rośliny cukrodajne

Trzcina cukrowa to roślina jadalna, wykorzystywana do produkcji cukru. Głównym producentem cukru trzcinowego jest obecnie Ameryka Południowa. Wyrobem zajmują się także Indie oraz Kuba. W Polsce uprawa cukrowca lekarskiego nie jest tak popularna. Nasz kraj specjalizuje się w produkcji cukru buraczanego.
Chwościk atakuje w połowie okresu wegetacyjnego i stanowi poważne zagrożenie dla upraw buraka. Silne natężenie infekcji może skutkować znacznym obniżeniem plonów. 
Przędziorek chmielowiec to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym. W ostatnim czasie jego występowanie na plantacjach buraka zaczęło przybierać na sile.
Na plantacjach buraka cukrowego obserwuje się dalszą ekspansję przędziorka chmielowca. Jest to szkodnik o wyjątkowo dużym potencjale rozrodczym.
Na plantacjach buraka cukrowego stwierdza się już naloty mszyc. Ich żerowanie może wtórnie przyczynić się do znacznego obniżenia plonu, dlatego w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości nie ma co zwlekać z opryskiem.
W uprawach buraka coraz częściej można dostrzec mszycę trzmielinowo-burakową. Należy wzmóc lustracje plantacji pod kątem zasiedlenia tego szkodnika.
Podobnie jak w ubiegłym roku, Plantatorzy Buraków Cukrowych przy Krajowej Spółce Cukrowej, będą mogli skorzystać z Programu Pomocowego. Jakie są warunki uzyskania świadczenia?
Burak cukrowy to jedna z najważniejszych roślin przemysłowych uprawianych w Polsce. Dodatkowo zarówno w Polsce jak i w Europie burak cukrowy jest wykorzystywany w celach przemysłowych do wytwarzania m.in. biometanu i biogazu, syropu spożywczego oraz do produkcji alkoholu etylowego. Poza starym kontynentem, liderem w produkcji cukru z buraka jest USA jednak w ostatnich latach widać tendencję do przechodzenia na uprawę trzciny cukrowej.

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.