fbpx

Rośliny strączkowe - uprawa

Istnieje wiele roślin, które ze względu na swój kwiatostan są często doceniane w ogrodnictwie, nieraz zdobią także stoły. Inne są natomiast uprawiane na rzecz produkcji paszy dla zwierząt, jeszcze inne można używać do stworzenia nawozów. Łubin natomiast łączy wszystkie te cechy! W niniejszym tekście przybliżamy tę ciekawą roślinę, a dodatkowo podpowiadamy, jak i kiedy siejemy łubin żółty.
Wiele roślin ma bardzo jasno sprecyzowane wymagania uprawowe, które wbrew pozorom wcale niełatwo spełnić. Zajmowanie się uprawą tego rodzaju roślin na większą skalę wiąże się nie tylko z koniecznością wzmożonej pielęgnacji przez cały okres wzrostu, ale także wyjałowieniem gleby.
Łubin wąskolistny to roślina z rodziny bobowatych, pochodząca z terenów basenu Morza Śródziemnego. Jest ona wykorzystywana do produkcji paszy i zielonego nawozu. Jej dużą zaletą jest wysokie plonowanie, szybkie dojrzewanie i niska wrażliwość na antraknozę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat łubinu wąskolistnego, kontynuuj czytanie artykułu.
Ciecierzyca kilka lat temu szturmem wdarła się do polskich kuchni. Stała się lubianym składnikiem głównie za sprawą hummusu - standardowego elementu diety wegetarian i wegan, którego głównym składnikiem jest… ciecierzyca.
Susza rolnicza występuje obecnie na całym obszarze kraju, niedobory wody odnotowane zostały dla 13 upraw. Największe niedobory wody występują w uprawach kukurydzy.
W stosunku do poprzedniego okresu raportowania, na terenie Polski zwiększeniu uległ obszar, na którym występuje deficyt wody. IUNG stwierdza wystąpienie suszy rolniczej w dziesięciu województwach.
W Polsce uprawia się kilkanaście gatunków roślin strączkowych w większości przeznaczonych do produkcji nasion – pomimo różnorodności kierunków użytkowania, to właśnie one stanowią podstawowy cel produkcji tych roślin.
Rośliny strączkowe należą do grupy roślin z rodziny bobowatych – wcześniej z rodziny motylkowatych – charakteryzujących się dodatkowymi cechami, które pozytywnie wpływają na środowisko glebowe.

Rolnictwo to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Z tego względu osoby działające na tym obszarze ciągle spotykają jakieś zmiany, za którymi samemu niekiedy trudno nadążyć. Właśnie w tym celu powstał portal rolniczy Okiem Rolnika. Udostępniamy wieści dotyczące najbardziej interesujących tematów, sprawdzamy otrzymane informacje oraz kondensujemy je w artykuły, które w przystępny sposób dostarczają wiadomości rolnikom. Dzięki temu nie muszą szukać tekstów na innych portalach niezwiązanych z tym obszarem. Wystarczy, że wejdą na naszą stronę - Okiem Rolnika to rzetelne źródło wszystkich informacji, które pojawiają się w obszarze rolnictwa.

Okiem Rolnika - Twoje źródło wiadomości rolniczych

Portal Okiem Rolnika tworzą osoby, którzy zbierają wiadomości z Polski i innych krajów dotyczące interesujących treści. Śledząc naszą stronę, będziesz na bieżąco ze wszystkimi aktualizacjami w prawie, zmianami na rynkach, spadkami i wzrostami wynagrodzeń, dofinansowań oraz cen produktów bądź sprzętu, chorobami atakującymi rośliny oraz zwierzęta, a także wpływie sytuacji politycznej na polskie i zagraniczne rolnictwo. Ponadto udostępniamy informacje na temat aktualnych wydarzeń.

Dostarczamy również wiedzy początkującym, jak i doświadczonym rolnikom w zakresie wielu różnych kwestii, jak uprawa roli, hodowla zwierząt, skup płodów rolnych, użytkowanie maszyn czy dofinansowania systemów montowanych w gospodarstwach. Z nami nie musisz obawiać się żadnego tematu - wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz na portalu Okiem Rolnika. Dbają o to osoby z pasji do rolnictwa.

Nie ograniczamy się jednak jedynie do tematów okołorolniczych. Na naszym portalu znajdziesz także teksty dotyczące zdrowia i wpływu różnych składników na organizmy zwierząt oraz ludzi, motoryzacyjnych nowinek czy innowacji z zakresu elektroniki. Połączenie wielu różnych tematów sprawia, że Okiem Rolnika ma nie tylko charakter informacyjny, ale również dydaktyczny oraz rozrywkowy.