16.8°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
- Nie będzie dodatkowej instancji odwoławczej w szacowaniu szkód – informuje Krajowa Rada Izb Rolniczych. O takie rozwiązanie wnioskował do ministerstwa rolnictwa samorząd rolniczy. Co może w takim razie zrobić producent rolny, który nie zgadza się z decyzją zakładu ubezpieczeń? Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o wprowadzenie możliwości odwołania się do instytucji państwowych od wyniku szacowania szkód w uprawach rolnych (z dopłatami skarbu państwa). Jednak ministerstwo odpowiedziało, że dodatkowej instytucji odwoławczej nie będzie. - Resort rolnictwa poinformował, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie będąc stroną umowy ubezpieczenia, nie ma możliwości wpływu na proces szacowania strat i podejmowane decyzje przez zakłady ubezpieczeń, które są jednostkami samodzielnymi i niepodlegającymi organizacyjnie Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi – podaje samorząd rolniczy. Zdaniem ministerstwa rolnictwa, wprowadzenie dodatkowej instytucji odwoławczej reprezentującej ten resort nie jest możliwe. Natomiast producent rolny, który nie zgadza się z decyzją zakładu ubezpieczeń ma prawo zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego. (rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR 
Susza spowodowała znaczną obniżkę plonów w całej Europie i wywindowała ceny zbóż w górę – donosi „Rzeczpospolita”. A droższe zboża oznaczają również podwyżki cen żywności.
1,5 mld złotych – tyle środków rząd przeznaczył na pomoc dla gospodarzy, którzy ponieśli straty z powodu suszy. Na jakie wsparcie mogą liczyć poszkodowani rolnicy?
Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zwraca się z apelem do przedsiębiorców, aby nie dochodzili roszczeń odszkodowawczych i nie nakładali kar na rolników. Przez dotkliwą suszę i niższe plony farmerzy mają ogromne problemy z wywiązaniem się z zawartych umów kontraktacyjnych.
Susza nadal daje się we znaki rolnikom. W najnowszym, jedenastym komunikacie IUNG nadal stwierdza wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski.
Ministerstwo rolnictwa podało już niektóre stawki odszkodowań dla rolników, którzy ucierpieli z powodu suszy. Wnioski o wypłatę wsparcia można składać już od 14. września.
– Jak na ten „suszowy” rok, jęczmień wygląda całkiem dobrze, pierwsze transporty wywiezione do skupu, dają szacunkowy plon na poziomie ośmiu ton z hektara – mówił podczas tegorocznych żniw Tomasz Babijczuk z Udanina w województwie dolnośląskim.
W związku ze stratami suszowymi w Europie, Komisja Europejska przedstawiła dodatkowe wsparcia mające na celu zwiększenie dostępności paszy dla zwierząt gospodarskich. Mają być odstępstwa od zasad zazieleniania.
Jak podaje resort rolnictwa, część rolników otrzyma odszkodowania związane ze stratami suszowymi już we wrześniu. Dotyczy to producentów z gmin, które dostarczyły już protokoły do wojewodów. Pierwsze odszkodowania zostaną wypłacone tym, których straty w przekroczyły 70%.
Według raportu IUNG, tylko niewiele gmin w Polsce boryka się z suszą w okopowych. Komisje szacujące straty nie uwzględniają tych upraw, tymczasem wielu rolników mówi o katastrofalnej wręcz sytuacji na plantacjach.

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama reklama
reklama
reklama