SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

17.7°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Z informacji docierających z gmin do resortu rolnictwa wynika, że komisje działają w 1792 gminach. Według dotychczas przekazanych danych, poszkodowanych zostało 66 387 gospodarstw rolnych, a szacunki mówią o ponad 1,2 mln hektarów upraw dotkniętych suszą.
O tym, że często to nie rolnicy-dzierżawcy, a właściciele ziemi biorą dopłaty z ARiMR, powszechnie wiadomo. Zaraz może się jednak okazać, że niektórzy z nich wezmą też odszkodowania za straty spowodowane przez suszę.
Hodowcy bydła obawiają się, jak poradzą sobie z zapewnieniem paszy dla bydła. Trawy powysychały - na zachodzie, w centrum i na północy kraju na wielu łąkach nie będzie drugiego pokosu.
Dopiero co zakończyła się pierwsza dekada lipca, a w wielu regionach w Polsce żniwa są już na półmetku (a w przypadku niektórych upraw dobiegają końca).
Aura w lipcu powinna być już bardziej łaskawa dla rolników – wynika z sezonowej prognozy pogody długoterminowej.
Prognozy pogody na najbliższy tydzień (06-13.07) nie są zbyt optymistyczne – padać ma tam, gdzie tej wody jest wystarczająco dużo, a opadów zabraknie na północy i północnym zachodzie Polski, gdzie susza daje się najbardziej we znaki.
A tych, często w gminach się nie uświadczy. Powód? Nie jest jasno określone, kto ma finansować komisje – finansuje więc ten, kto taka komisję powoła, więc nikt nie garnie się do tej roli.
Susza nie oszczędza plantacji, szczególnie tych na północy kraju. Wyraźnie zaznacza się tu podział na „wysuszoną” do granic możliwości Polskę północną i południową o zdecydowanie lepszym bilansie wodnym w glebie.
Z upałów i braku deszczu mogą się cieszyć jedynie plażowicze nad Bałtykiem, rozpoczynający właśnie wypoczynek letni.
Jak wiadomo, susza w naszym kraju porządnie dała się we znaki producentom zbóż i rzepaku.
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama