fbpx

Zboża - uprawa, produkcja zbóż, ceny

Wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej, która odbyła się 9 lutego 2023 roku w Warszawie, poinformował, że aby wesprzeć rolników w obecnej, trudnej sytuacji na rynku zbóż spowodowanej wojną w Ukrainie, szczególnie w województwach do niej przyległych, występuje z wnioskiem do Rady Ministrów w sprawie uruchomienia dla nich pomocy.
Na giełdzie Matif w Paryżu, którą eksperci uznają za główny wyznacznik cen również i w Polsce, notowania zbóż stabilizują się po ostatnich niewielkich podwyżkach, które jednak nie przełożyły się w większym stopniu na stawki krajowe. Ceny znów spadły, a eksperci prognozują, że mogą się jeszcze nieco obniżyć. W stosunku do poniedziałkowego zestawienia, największą obniżkę odnotowano w przypadku kukurydzy suchej (-18,00 zł/t). Mimo spadku cen pszenicy, cena mąki nie spadła.
- Ciepła jesień i łagodna zima sprzyjają dłuższej wegetacji roślin, a co za tym idzie - zwiększonej aktywności chwastów.- Największym problemem dla rolników są rośliny z rodziny rumianowatych, które można zwalczać herbicydem z 3 substancjami aktywnymi - florasulamem, metsulfuronem metylowym oraz tribenuronem metylowym.- W przypadku groźniejszych chwastów (chaber bławatek, miotła zbożowa) można używać kombinacji różnych preparatów - zawierających fluroksypyr lub chlopyralid.- Istnieje kilka metod, które mogą być alternatywą do stosowania herbicydów, ale są skuteczne jedynie, jeśli są stosowane łącznie, w trakcie całego sezonu wegetacyjnego.
Telefonu z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą spodziewać się rolnicy składający we wnioskach o dopłaty bezpośrednie deklaracje określające powierzchnię użytków rolnych oraz powierzchni upraw zbóż w gospodarstwie.
Część zakładów przetwórczych w Polsce zaopatrzyła się w surowiec, który pochodzi z Ukrainy, a na rynkach lokalnych szukają jedynie rzepaku i zboża o wygórowanych wymaganiach jakościowych w celu wymieszania ich z ukraińskimi – tak sytuację na krajowym rynku zbóż ocenia Krajowa Rady Izb Rolniczych, która apeluje do ministra Henryka Kowalczyka o interwencję między innymi w tej sprawie.
Osoby uprawiające zboże doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jakie spustoszenie w plonach sieją różnego rodzaju szkodniki i choroby grzybowe. Dzieje się tak, ponieważ choroba obniża powierzchnię asymilacyjną kłosów i liści, czego skutkiem jest nie tylko mniejsza ilość ziaren w kłosach, ale także stają się one bardziej zdrobnione.
W kilku wschodnich województwach odbyły się liczne protesty rolnicze przeciwko niekontrolowanemu importowi żywności z Ukrainy. Polski minister rolnictwa deklaruje wspólne konsultacje ze swoim ukraińskim odpowiednikiem. Przyjęte rozwiązania mają ułatwić tranzyt zboża przez Polskę i ulżyć rodzimym producentom płodów rolnych.
Niewielka wieś pod Hrubieszowem - Przewodów - przez chwilę była na ustach całego świata. Wybuch ukraińskiej rakiety został poważnie potraktowany przez polskie władze, które obawiały się rozszerzenia konfliktu za wschodnią granicą. Ta napięta sytuacja wpłynęła też na zachowania inwestorów na giełdzie towarowej w Chicago - największym rynku, który kształtuje ceny surowców na całym świecie. Czy jest to powód do niepokojów?
8 listopada 2022r. wyraźnie spadły ceny zbóż w Unii Europejskiej jak i Stanach Zjednoczonych. Dokładnie dzień przed publikacją miesięcznego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA.
Na krajowym rynku zboża występuje obecnie niewiele ofert sprzedaży. Większą podaż widać jedynie w segmencie kukurydzy. Wynika to przede wszystkim z powodu wyższych oczekiwań rolników, którzy nie chcą sprzedawać swoich zapasów. Jeśli oferowane ceny nie zmienią się, to na rynku nie pojawi się więcej transakcji. Ta zachowawcza postawa rolników jest spowodowana kilkoma istotnymi czynnikami.