fbpx

Zboża - uprawa, produkcja zbóż, ceny

Wiktor Szmulewicz - Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych 8 czerwca 2022 roku wystosował apel do Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego i Wicepremiera Henryka Kowalczyka w sprawie sytuacji na rynku zbóż, na którą duży wpływ może mieć przywóz zbóż z Ukrainy do Polski.
Po rekordowym 2021 roku, kiedy w Ukrainie wyprodukowano 86 mln ton zbóż (32,5% więcej niż w 2020 roku), w 2022 roku będzie to 66,5 mln ton – przewiduje Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe, które informuje w komunikacie prasowym, że pomimo bardzo ciężkich warunków wojennych po agresji Rosji na Ukrainę, rolnicy nie poddają się i nadal zajmują się uprawą pól.
Według Renaty Barczyk z PHU START, która komentuje sytuację na rynku zbóż dla platformy e-wgt.pl, Obserwatorzy robiący wycenę ziarna na podstawie danych z giełdy MATIF, mają prawo odczuwać zdziwienie z powodu obecnej sytuacji, bowiem prawo popytu i podaży ma znaczący wpływ na ceny zbóż krajowych.
Odpowiednie nawożenie ma ogromne znaczenie w uprawie zbóż. Jak dobrać odpowiedni nawóz i o czym pamiętać przy jego zamawianiu? / materiał partnera
Wzrost podaży i umocnienie złotówki wpłynęły na spadek cen ziarna z dostawą do portów z przeznaczeniem na eksport. To również wpłynęło na korekty zbóż w obrocie krajowym – komentuje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska.
Na posiedzeniu Komisji ds. Rejestracji Odmian Zbóż w kadencji 2022-2025, które odbyło się 22 lutego 2022 roku poświęconym odmianom zbóż ozimych, dyrektor COBORU wydał postanowienie o o zamiarze wpiania do rejestru 41 nowych odmian zbóż ozimych.
Badania oceny parametrów jakościowych zbóż wykonywane są w laboratoriach własnych podmiotów skupujących lub w laboratoriach zewnętrznych na zlecenie podmiotu skupującego – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwiju Wsi w odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwiększenia wiarygodności pomiarów wilgotności wykonywanych przez podmioty skupujące zboża.
W Brazylii 85 procent nawozów niezbędnych do produkcji zbóż pochodzi z importu, a głównym dostawcą mieszanki NPK (azot, fosfor, potas) jest Rosja, na którą nakładane są kolejne coraz poważniejsze sankcje.
Wojna, która wybuchła w Ukrainie po brarbarzyńskiej inwazji Federacji Rosyjskiej z Władmirem Putinem na czele spowodowała straty w Ukrainie, giną ludzie, niszczona jest infrastruktura, drogi i budynki – również te zamieszkane przez cywilów.
Wraz ze wzrostem temperatury i ocieplaniem się klimatu w wielu magazynach składowane są zboża, które w dużym stopniu narażone bywają na zasiedlenie przez owady oraz roztocza.