0.3°C

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) opracował listę rekomendowanych odmian do wysiewu w województwie lubelskim na rok 2019. Sprawdź, jakie odmiany zbóż, rzepaku, roślin bobowatych oraz ziemniaka warto wysiać.
Ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, spadły zarówno w grudniu 2018 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,7%), jak i w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 2,9%) – informuje Główny Urząd Statystyczny
Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 26,8 mln t, tj. o około 16% mniej od zbiorów ubiegłorocznych – podaje Główny Urząd Statystyczny w wynikowym szacunku produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2018 r.
W październiku na rynku zbóż dominują zwyżki cen. Pszenica, jęczmień, żyto, pszenżyto i owies podrożały zarówno w skupie jak i na targowiskach. Ile dokładnie trzeba było zapłacić za te zboża?

Jakie ceny zbóż?

Paź 29, 2018
Ceny zbóż utrzymują się na stabilnym poziomie. Najlepiej sprzedaje się kukurydza, która na południu i wschodzie kraju pojawiła się również z importu w cenie 665 zł/tonę.
Susze i fale upałów wywołane globalnym ociepleniem zaszkodzą wielu uprawom, szczególnie plantacjom jęczmienia – informują naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. To wpłynie z kolei na podwyżkę cen piwa.
Tegoroczna produkcja zbóż w Polsce wyniesie około 28 mln ton. To poziom najniższy od 7 lat – podaje internetowa platforma e-WGT. Średnia wydajność wynosi około 3,61 t/ha.
Zboża, w odróżnieniu od pozostałych gatunków roślin uprawnych, przejawiają znaczną plastyczność w formowaniu elementów struktury plonu ziarna, co wynika z długiego okresu wzrostu wegetatywnego.
Optymalizacja nawożenia zbóż nie powinna ograniczać się tylko do pierwszoplanowych składników pokarmowych, czyli do azotu, fosforu i potasu. Zakres niezbędnych składników jest znacznie szerszy.
Na giełdach ceny zbóż są nadal wysokie. Trend zwyżkowy cieszy rolników, którzy chętnie sprzedają ziarno. Zdaniem ekspertów, podwyżki mają szansę się utrzymać. Ile dokładnie trzeba zapłacić za zboże?

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama