fbpx

Zboża - uprawa, produkcja zbóż, ceny

Niewielka wieś pod Hrubieszowem - Przewodów - przez chwilę była na ustach całego świata. Wybuch ukraińskiej rakiety został poważnie potraktowany przez polskie władze, które obawiały się rozszerzenia konfliktu za wschodnią granicą. Ta napięta sytuacja wpłynęła też na zachowania inwestorów na giełdzie towarowej w Chicago - największym rynku, który kształtuje ceny surowców na całym świecie. Czy jest to powód do niepokojów?
8 listopada 2022r. wyraźnie spadły ceny zbóż w Unii Europejskiej jak i Stanach Zjednoczonych. Dokładnie dzień przed publikacją miesięcznego raportu Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa USDA.
Na krajowym rynku zboża występuje obecnie niewiele ofert sprzedaży. Większą podaż widać jedynie w segmencie kukurydzy. Wynika to przede wszystkim z powodu wyższych oczekiwań rolników, którzy nie chcą sprzedawać swoich zapasów. Jeśli oferowane ceny nie zmienią się, to na rynku nie pojawi się więcej transakcji. Ta zachowawcza postawa rolników jest spowodowana kilkoma istotnymi czynnikami.
O tym, że stosowanie praktyk polegających na zakupie najtańszego dostępnego surowca może być nie w pełni zgodne z prawem, szczególnie jeśli dotyczy zbóż importowanych z Ukrainy, czyli kraju spoza Unii Europejskiej gdzie nie ma tak rygorystycznych ograniczeń i kontroli dotyczących m.in. stosowania insektycydów i pestycydów informuje w komunikacie prasowym Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przy wsparciu Policji i po uzyskaniu zgody właściwego sądu, przeprowadzili przeszukanie w siedzibach trzech spółek – informuje UOKiK, którego prezes wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego ograniczenia konkurencji podczas przeładunku zboża w portach w Gdańsku i Gdyni.
Wybór najlepszej pszenicy może okazać się dużym wyzwaniem. Zanim jednak rozpoczniemy jesienne prace w polu, czeka nas wybór odpowiednich odmian roślin uprawnych. Mimo wszystko jest to niezwykle istotne zadanie, dlatego warto się do niego solidnie przygotować. W końcu od naszej decyzji zależy jakość uzyskanych plonów przekładająca się na większe zyski z uprawy.
– Niepokoi mnie postawa państw europejskich w sprawie korytarzy solidarnościowych do transportu ukraińskiego zboża – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas panelu dyskusyjnego, który odbył się na odbywającym się Forum Ekonomicznym w Karpaczu.
Według prognoz dotyczących plonów opracowanych przez Copa i Cogeca produkcja zbóż w Europie w 2022 roku ma być niższa, z kolei obiecujące mają być plony roślin oleistych, ale tak naprawdę jak zwykle wiele zależy od pogody.
Między innymi o podjęcie działań interwencyjnych na rynku zbóż przez Unię Europejską w związku z napływem znacznej ilości zboża z Ukrainy do Polski, postuluje prezes KRIR Wiktor Szmulewicz we wniosku złożonym do Wicepremiera H. Kowalczyka oraz Komisarza UE ds. Rolnictwa J. Wojciechowskiego.
Zboża stanowią główną część upraw rolnych w Polsce. To właśnie one stanowią główny bodziec napędowy przemysłu rolnego i żywieniowego. Dzięki nim powstają podstawowe artykuły spożywcze, które można znaleźć w sklepach oraz przerabia się je na paszę dla zwierząt. Niestety, zboża są narażone na ataki licznych drobnoustrojów, które powodują nieprzyjemne i niepożądane choroby. Stanowi to zagrożenie nie tylko dla rolników, ale przede wszystkim dla konsumentów oraz karmionych zwierząt. Jakie są więc najczęstsze choroby zbóż?