REKLAMA

Ursus C-328 – egzemplarz nie do zdarcia

Redakcja - Technika
05.04.2021
chat-icon 0

Gdy kupujemy nowy ciągnik rolniczy, zastanawiamy się głównie nad tym, którą markę wybrać, jakie ma mieć wyposażenie oraz moc.

REKLAMA

Gdy kupujemy nowy ciągnik rolniczy, zastanawiamy się głównie nad tym, którą markę wybrać, jakie ma mieć wyposażenie oraz moc.

Można powiedzieć, że pojawiają się emocje, podobne do tych, które towarzyszą nam przy zakupie auta. Po latach ciężkiej pracy ciągnik taki, o ile nadal pracuje w gospodarstwie, staje się tym dodatkowym w gospodarstwie. 

W gospodarstwie nieopodal Łodzi natafiliśmy na taki oto egzemplarz, to URSUS C-328 z lat 60-tych ubiegłego wieku. Pochodzi z czasów, gdy na ciągnik trzeba było oczekiwać latami w kolejce, nie wybierano wtedy opcji wyposażenia ani koloru.

URSUS C 328 TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0001
URSUS C 328 TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0007

Szczęśliwy nabywca otrzymywał upragniony nowoczesny na owe czasy sprzęt, który często był pierwszym urządzeniem mechanicznym w gospodarstwie, co zapewniało też ogromny awans w postępie technologicznym. Taki nabytek dawał całkowicie nowe możliwości w wydajności prowadzonej uprawy czy też hodowli.

Odnaleziony przez nas C-328 Wygląda jakby już nie był użytkowany, odstawiony gdzieś na bok, zapomniany. Jednak ten „dziadek” nadal pracuje i jest sporadycznie użytkowany.

URSUS C 328 TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0004
URSUS C 328 TECHNIKA ROLNICZA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 0005

Przypomniamy podstawowe dane techniczne ciągnika rolniczego URSUS C-328

Silnik 4-suwowy, wysokoprężny i chłodzony cieczą, 2-cylindrowy o pojemności 1960 cm³. Moc to 28 KM przy 2200 obrotach na minutę. Moment obotowy wynosił 100 Nm przy 1600-1800 obrotów na minutę. Ciągnik posiadał suche, tarczowe i dwustopniowe sprzęgło cierne, 6 biegów do przodu oraz 2 wsteczne, oraz mechaniczna skrzynię biegów, z kołami zazębionymi na stałe oraz reduktorem, niesynchronizowaną.

Mechanizm różnicowy był blokowany mechanicznie. Układ kierowniczy dwukrążkowy z przekładnią zębatą, hamulec mechaniczny, bębnowy, niezależny na oba koła tylne. Maksymalna prędkość wynosiła 25,44 km/h a średnie zużycie paliwa: 2.8 l/mth. Pojemność zbiornika paliwa: 35 dm3. 

Podnośnik hydrauliczny z pompą o wydajności 18 l/min i ciśnieniu nominalnym 11,0 MPa, (max: 13,5 MPa), z możliwością dociążania. TUZ kat. II według ISO, udźwig 700 kg, WOM tylny zależny i niezależny 540 obr./min, moc z WOM z końcówką typu 1 (540) przy znamionowej prędkości obrotowej silnika: 19,8 KW (24,5 KM).Instalacja elektryczna jednoprzewodowa 12 V z minusem na masę.

Jeśli macie wyjątkowy ciągnik lub inną maszynę rolniczą, którą chcielibyście pokazać na ła

mach portalu www.okiemrolnika.pl napiszcie do nas za pośrednictwem naszego fanpage na Facebooboku lub na adres e-mail: redakcja@okiemrolnika.pl

(rtr) rp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA