REKLAMA

Usterka w ciągniku. Jakie prawa konsumenckie przysługują rolnikom?

Redakcja
01.01.2024
chat-icon 1

Wyobraź sobie taką sytuację - kupujesz ciągnik z drugiej ręki. Podpisujesz umowę sprzedaży i jesteś bardzo zadowolony. Jednak po paru dniach okazuje się, że maszyna ma poważną wadę i jest niesprawna. Można ją wprawdzie uruchomić, ale wymaga drogiego remontu. 

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Dzwonisz więc do sprzedawcy. On, jak gdyby nic wzrusza ramionami i mówi: “to nie mój problem, widziały gały, co brały”. Czujesz się bezsilny, ale czy faktycznie nie możesz nic zrobić?

Jakie są najważniejsze uprawnienia, które chronią kupującego?

Każdy konsument może w przypadku wymiany handlowej zażądać reklamacji towaru, jeśli jego zakup nie jest zgodny z umową. Jednak problem pojawia się najczęściej, gdy sprzedawcą jest osoba prywatna, która nie prowadzi działalności gospodarczej.

Prawo cywilne posiada dwa mechanizmy, które mogą być wykorzystane w przypadku wykrycia fizycznej wady po zakupie. Należą do nich:

  • gwarancja przy sprzedaży - jej podstawą jest oświadczenie gwarancyjne, składane przez sprzedawcę. Jego obowiązkiem jest zwrot pieniędzy, wymiana przedmiotu sprzedaży lub jego naprawa. Dochodzą do tego dodatkowe warunki, które są zapisywane w udzielonej gwarancji. To rozwiązanie najczęściej występuje w przypadku sprzedaży nowych przedmiotów, które są oferowane na rynku pierwotnym, czyli przez pierwszego sprzedawcę. Termin gwarancji ma określoną datę ważności, a jeśli nie została wyznaczony, to domyślnie wynosi 2 lata od momentu sprzedaży,
  • rękojmia za wady fizyczne - działa niezależnie od tego czy przedmiot jest objęty gwarancją. Rękojmia obejmuje ukryte wady, które nie muszą być ujęte w umowie sprzedaży. Strony transakcji mogą się umówić, że sprzedawca ogranicza swoją odpowiedzialność za wady, ale musi znaleźć to potwierdzenie w umowie.

Jeśli kupiłeś jakikolwiek przedmiot u innej osoby, to możesz oczekiwać, że będzie on w pełni sprawny. W przeciwnym wypadku możesz odstąpić od umowy lub zażądać wymiany lub naprawy przedmiotu.

Co z wadliwymi maszynami, które są używane?

W przypadku produktów używanych odpowiedzialność sprzedawcy może być ograniczona do maksymalnie jednego roku. Zgodnie z artykułem 560 kodeksu cywilnego, jeśli dana rzecz posiada wadę, to kupujący może zażądać obniżenia jej ceny lub całkowicie zrezygnować z zakupu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprzedawca wymieni rzecz na przedmiot pozbawiony wad lub usunie usterkę.

Jakie mogą być fizyczne wady?

Każdy fizyczny defekt oznacza niezgodność z umową i może być podstawą do jej unieważnienia. Dlatego warto znać podstawowe typy wad. Należą do nich następujące cechy:

  • przedmiot nie spełnia swojej podstawowej funkcji,
  • produkt nie posiada właściwości opisywanych przez sprzedawcę - to może być środek ochrony roślin, który nie chroni przed szkodnikami,
  • niekompletność przedmiotu sprzedaży - np. przyczepa bez dyszla,
  • przedmiot nie może być wykorzystany przez kupującego - dotyczy to sytuacji, w których dana rzecz nie może służyć celom klienta mimo zapewnień sprzedawcy. Tak jest w sytuacji, gdy rolnik kupił traktor, który nie ma wystarczającej mocy, aby obsługiwać konkretny model maszyny rolniczej.

(rtr) Michał Ziemski

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


rolnik radom 01.01.2024

niejeden sie bije ze sprzedawca o to co mu sie nalezy i co z tego ze ma swoje prawa jak nie moze pracowac tym za co zaplacil i czeka na naprawe gwarancyjna lub w ramach reklamacji

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA