REKLAMA

Usuwanie folii rolniczych. Czy program wsparcia będzie kontynuowany?

Redakcja
30.12.2024
chat-icon 0

Program „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej” to znaczące wsparcie dla polskich rolników. To działanie niezwykle istotne zarówno dla wspierania zrównoważonego rolnictwa, jak i z punktu widzenia ochrony środowiska.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Z prośbą do minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski zwrócił się minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Chodziło o kontynuację programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania folii rolniczych oraz rozszerzenie zakresu programu NFOŚiGW dotyczącego usuwania wyrobów zawierających azbest o wsparcie na wymianę pokryć dachowych z azbestu. O wniosku szefa resortu rolnictwa poinformowało MRiRW, które dodaje, że podczas licznych spotkań z rolnikami w terenie często poruszany był temat zagospodarowania odpadów pochodzących z działalności rolniczej. Resort rolnictwa poinformował również, że do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wpływają prośby od organizacji rolniczych, alarmujące o braku możliwości właściwego zagospodarowania odpadów, m.in. folii rolniczych.

Ministerstwo twierdzi, że konieczne należy znaleźć rozwiązanie pozwalające na ponowne uruchomienie tego programu. W następnych latach nie będzie już możliwe finansowanie wymiany pokryć dachowych wykonanych z azbestu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). W związku z powyższym MRiRW zaproponowało, aby takie wsparcie było kontynuowane w ramach obecnie realizowanego przez NFOŚiGW programu „Ogólnopolski program finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest”.

- Dodanie do tego programu zadania polegającego na wymianie pokrycia dachowego z azbestu zarówno na budynkach mieszkalnych, jak i budynkach gospodarskich, położonych na obszarach wiejskich niewątpliwie przyczyni się do zrealizowania celów określonych w Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 oraz w obecnie procedowanym projekcie ustawy o wyrobach zawierających azbest (UC60), zgodnie z którymi azbest należy usunąć najpóźniej do 31 grudnia 2032 roku – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które dodaje, że w korespondencji skierowanej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zadeklarowało gotowość ścisłej współpracy w celu wypracowania najlepszych rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla rolników, jak i dla środowiska.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA