UWAGA: fajerwerki szkodliwe dla zwierząt
To tylko jeden taki dzień, zawsze przecież na Sylwestra jest hałas – tłumaczymy sobie, bagatelizując obawy zwierząt. - Psy poszczekają, konie, krowy i świnie też jakoś wytrzymają...
To tylko jeden taki dzień, zawsze przecież na Sylwestra jest hałas – tłumaczymy sobie, bagatelizując obawy zwierząt. - Psy poszczekają, konie, krowy i świnie też jakoś wytrzymają...
Nic bardziej błędnego: ten jeden wieczór, ta jedna noc w roku, może wywołać u nich długotrwałe i negatywne dla zdrowia skutki.
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób
Hałas spowodowany strzelaniem petard i rac świetlnych powoduje wielki stres u zwierząt domowych, obserwowany szczególnie łatwo u tych, które są najbliżej człowieka – psów i kotów. Rady lekarzy i miłośników zwierząt dotyczące prewencyjnego zamykania zwierząt w mieszkaniach i ograniczania wyprowadzania ich na dwór w noc sylwestrową (do tego tylko na smyczy i z dala od samochodów) można zastosować w stosunku do zwierząt w terenie gęsto zabudowanym, w miastach, na wsi jednak, przy obejściach pilnowanych przez psy – nie zawsze.
Jeśli nie ograniczymy okazywania naszej radości z nadejścia nowego roku przy wtórze pirotechniki, na pewno spowodujemy, że psy będą się mocno bały i pochowają się w budach. W skrajnych przypadkach może dojść do prób ucieczki, mimo łańcucha i ogrodzenia, co z kolei może skutkować okaleczeniem, czy nawet śmiercią zwierzęcia.
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
Dobrym sposobem jest doglądanie zwierząt, uspokajanie je głosem, a jeśli to możliwe – ulokowanie je w miejscu w miarę wygłuszonym, wolnym od huku petard. Właściciel powinien też pokazywać swoim zachowaniem, że jest spokojny, że się sam niczego nie boi, i że zachowuje się całkowicie normalnie.
Do innych rad należy wcześniejsze zmęczenie długim spacerem, podawanie jedzenia i zabawek psom będącym w domu – by zwierzę się czymś zajęło, a także – ale pod kontrolą weterynarza - podanie właściwych dla zwierząt środków uspokajających.
Krowy słyszą lepiej
Różyca u świń. Część 2. – objawy chorobowe
Oznacza to, że krowy słyszą dźwięki, których człowiek nie wyłapuje. Bydło nie zawsze jednak, mimo ruszania uszami, jest w stanie zlokalizować kierunek, z którego napływają dźwięki, co je niepokoi. Dodajmy, że krowa usłyszy hałas spowodowany uderzeniem młotka o metalową rurę w odległości czterystu metrów od obory, podczas gdy człowiek, szczególnie zajęty pracą, nawet nie zwróci na ten dźwięk uwagi.
Jakie mogą być efekty sylwestrowej kanonady dla krów? Stres, jakiego doznają, może sprzyjać chorobom, powodować mniejszy przyrost masy ciała, mniejszą produktywność, a nawet kłopoty z rozrodem. Lata temu, gdy w ramach mechanizacji na wsi wprowadzano do obór mechaniczne dojarki, zauważono, że ich głośne dźwięki niepokoiły krowy tak bardzo, że dawały mniej mleka. Powrót do tradycyjnych metod dojenia przywrócił także dawny poziom udoju.
Choroby bydła – przyczyny, objawy i profilaktyka
Hodowcy zauważają, że hałas źle wpływa także na spadek masy ciała u świń i na spowolnienie tempa ich wzrostu. Choć są i tacy, którzy świniom udostępniają dźwięki muzyki klasycznej, uważając, że zwierzęta dobrze na nie reagują, ciesząc się lepszym apetytem i tempem wzrostu. Muzyka jednak to nie fajerwerki...
Hałas i związany z nim stres źle wpłynie także na ptactwo domowe – można znaleźć opinie, że głośne dźwięki dają zły efekt w postaci gubienia piór i składania mniejszej ilości jaj.
Słyszą i widzą
Stres cieplny u krów mlecznych szczególnie dokuczliwy latem
(rzw) Paweł Okoński
Maseczka z jajka – jakie daje efekty?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.