REKLAMA

Uwaga hodowcy krów mlecznych! Do 2 listopada należy złożyć rejestr wypasu

Rejestr wypasu bydła zobowiązani są złożyć rolnicy, którzy we wnioskach obszarowych w 2021 r. zadeklarowali uczestnictwo w programie Dobrostan krów mlecznych – Wariant 2.1.: Wypas krów mlecznych.

23 października 2021 chat-icon0

REKLAMA

Rejestr wypasu bydła należy dostarczyć do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dostępny jest on zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. W bieżącym roku do aplikacji e-Wniosek Plus w menu głównym, w panelu bocznym, została dodana nowa funkcjonalność umożliwiająca złożenie dokumentów uzupełniających, składanych w trakcie postępowania bez konieczności wysyłania zmiany do złożonego już wniosku. Aplikacja wskazuje dni, w których krowy przybyły do stada lub z niego ubyły.

Zdarza się, że rolnik zakupi krowy w trakcie sezonu pastwiskowego lub wypasa wszystkie sztuki, także młodzież. W rejestrze muszą znaleźć się wszystkie samice, użytkowane mlecznie, które mają ukończone 24 miesiące życia. Zatem łatwo można popełnić błąd, nie wprowadzając takich sztuk do rejestru, we właściwym dniu. Zakładka: ,,Dokumenty uzupełniające” w aplikacji e-Wniosek, wskazuje te dni, w których dane krowy przybyły do stada lub z niego ubyły. W łatwy i czytelny sposób rolnik może też wprowadzić informacje dotyczące dni, w których dana krowa nie była wypasana, np.: z powodu wycielenia lub choroby.

 Dla osób, które dotychczas nie korzystały z tego programu, mają możliwość skorzystania z dopłaty do wypasu krów mlecznych. Producent, który chce skorzystać z tej dopłaty zobowiązany jest do:
- wypasania wszystkich utrzymywanych w gospodarstwie rolnym krów mlecznych na zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności, trwałych użytkach zielonych lub gruntach ornych, na których występują trawy lub inne zielne rośliny pastewne, przy czym dla każdej krowy mlecznej okres wypasu wynosi, co najmniej 6 godzin dziennie,

- wypasania krów bez uwięzi,

- prowadzenia rejestru wypasu krów mlecznych, na formularzu udostępnionym przez Agencję, w którym w odniesieniu do każdej krowy mlecznej wskazuje się dni, w których dana krowa była wypasana, oraz  dni, w których nie była wypasana, wraz ze wskazaniem przyczyn jej niewypasania.

Wymogi muszą być przestrzegane, co najmniej przez 120 dni w okresie:
a) od dnia 1 kwietnia roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej, do dnia 15 października tego roku – w przypadku, gdy ten wniosek został złożony do dnia 1 kwietnia,

b) od dnia złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej do dnia 15 października roku, w którym został złożony ten wniosek – w przypadku, gdy ten wniosek został złożony po dniu 1 kwietnia.

Płatność wynosi 185 zł do jednej krowy. Rejestr wypasu krów mlecznych należy prowadzić na bieżąco i po zakończeniu okresu wypasu tj. od 16 października do 31 października 2021 wysłać do ARiMR za pomocą aplikacji e-Wniosek Plus. W 2021 roku termin ten został przedłużony do 2 listopada, gdyż 31 października to niedziela.

(rzw) Źródło: WIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Sejm przyjął ustawę ułatwiającą budowę i funkcjonowanie biogazowni rolniczych

Redakcja 3 czerwca 2023 chat-icon1

MRiRW ocenia, że przewidywane efekty wprowadzenia nowych przepisów to m.in. dodatkowe zyski dla polskich rolników, obniżenie kosztów działalności rolniczej i przetwórczej, czystsze powietrze i niezależność energetyczna obszarów wiejskich.

- Ustawa o biogazowniach rolniczych i biopaliwach to realizacja takiego modelu transformacji energetycznej obszarów wiejskich, w którym w samym centrum jest polski rolnik – informuje MRiRW.

Ustawa biogazowa to:
- przyspieszenie procesu budowy biogazowni rolniczej;
- ułatwienia w wydaniu warunków przyłączenia biogazowni rolniczej do sieci;
- brak konieczności zmiany przeznaczenia gruntów rolnych zajętych w gospodarstwach rolnych pod biogazownię rolniczą;
- uwolnienie określonych, bezpiecznych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
- łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Ciągnik z opryskiwaczem przewrócił się przygniatając traktorzystę

Redakcja 27 maja 2023 chat-icon1

25 maja 2023 roku około godziny 20:00 na dojazdówce do drogi szybkiego ruchu S19 w miejscowości Wilkołaz Pierwszy (województwo lubelskie, powiat kraśnicki, gmina Wilkołaz) doszło do groźnego wypadku rolniczego z udziałem traktora z podczepionym opryskiwaczem. Z treści zgłoszenia wynikało, że ciągnik rolniczy przygniótł mężczyznę.

Pierwszy zastęp strażaków z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wilkołazie po dotarciu na miejsce zdarzenia zastał przewrócony na bok ciągnik rolniczy. Przygnieciony przez maszynę mężczyzna jeszcze przed przyjazdem strażaków został wydobyty spod maszyny przez przybyłe na miejsce osoby postronne, a po udzieleniu pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia został przetransportowany do szpitala.

(rpf) Źródło: OSP Wilkołaz

REKLAMA