W oczekiwaniu na środki z PROW 2014-2020
Ostatnie miesiące nie napawają optymizmem producentów i dealerów maszyn rolniczych. Trwa oczekiwanie na uruchomienie środków z PROW 2014-2020, co daje nadzieję na zamówienia od rolników a co za tym idzie ożywienie na rynku.

Ostatnie miesiące nie napawają optymizmem producentów i dealerów maszyn rolniczych. Trwa oczekiwanie na uruchomienie środków z PROW 2014-2020, co daje nadzieję na zamówienia od rolników a co za tym idzie ożywienie na rynku.
Podczas odbywającej się w poprzedni weekend wystawy rolniczej AGRO SHOW w Bednarach k. Poznania miała miejsce debata „PROW 2014-2020 – jak optymalnie wykorzystać szanse na rozwój i modernizację gospodarstw”. Była to jedna z imprez towarzyszących tegorocznej wystawie.

Leasing maszyn rolniczych – sposób na modernizację gospodarstwa bez nadmiernych kosztów
Jak podaje organizator debaty Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych wraz z Programem 1 TVP, udział w debacie wzięli: Małgorzata Niemiec - dyrektor Departamentu Działań Inwestycyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wiesława Nowak - dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Mirosław Leszczyński - prezes zarządu John Deere Polska, Waldemar Kwiatkowski - dyrektor ds. sprzedaży Polski Dom Rolniczy, Mieczysław Kowalczyk - rolnik z woj. wielkopolskiego.
Temat debaty okazał się strzałem w dziesiątkę. Powszechnie wiadomo, że rok 2016 jest rokiem dużych spadków sprzedaży maszyn, dlatego nie tylko rolnicy, ale również przedsiębiorcy z branży maszyn i urządzeń rolniczych czekają na uruchomienie środków z programu, licząc na poprawę sytuacji swoich przedsiębiorstw. Dlatego też debata przyciągnęła sporą publiczność, a oprócz rolników, dużą reprezentację wśród osób wsłuchujących się w dyskusję stanowili przedstawiciele firm z branży.
![]()
PROW 2014-2020: Coraz mniej czasu na realizację działań
Rozmawiano o szansach, możliwościach i warunkach zakupu maszyn rolniczych. Listy określające kolejność przysługiwania pomocy w programie "Modernizacja gospodarstw rolnych" nabór w 2016 r. na zakup maszyn opublikowano w lipcu. Małgorzata Niemiec z ARiMR zapewniła, że z osobami, których wnioski były kompletne i dobrze przygotowane, już podpisano pierwsze umowy. Z około 30 tysięcy złożonych wniosków, ARiMR jak dotąd wysłała kilka tysięcy próśb o ich uzupełnienie.
Wiesława Nowak – szefowa WODR w Poznaniu zachęcała rolników do korzystania z pomocy fachowców, która na pewno przyda się przy rozliczaniu inwestycji. Mirosław Leszczyński - prezes zarządu John Deere wyjaśniał, czym kierują się i czym powinni kierować się rolnicy dokonując wyboru maszyny. Przekonywał, że inwestycji w maszyny nie powinno traktować się w kategorii kosztów, ale zysków jakie przyniesie jej eksploatacja. Waldemar Kwiatkowski - dyrektor ds. sprzedaży Polski Dom Rolniczy podkreślał, że rolnicy to najlepsi i najrzetelniejsi kredytobiorcy.
Słupki sprzedaży maszyn idą w parze z unijnym dofinansowaniem, dlatego jak najszybsze uruchomienie programu jest tak istotne dla firm działających w branży maszyn rolniczych.
(rpf) rp

Nie żyje 68-latek przygnieciony przez ciągnik rolniczy
na podstawie informacji PIGMiUR

John Deere 6830 – charakterystyka modelu i opinie
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.