REKLAMA

Wapno granulowane – kiedy stosować?

cIĄGNIK ROLNICZY sTEYR Z siewnikiem rozsiewa wapno na polu jesienią | jesienne wapnowanie | odkwaszanie gleby

Uprawa roślin na polach nie należy do łatwych zadań, o czym doskonale wiemy. Wymaga ona mnóstwa uwagi, czasu, pracy i środków, aby wraz z końcem fazy ich wzrostu można było zebrać dorodne plony. Podstawowym elementem niezbędnym do wzrostu zdecydowanej większości roślin uprawnych jest wysokiej jakości gleba, oczywiście odpowiednio przygotowana do tej roli.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Uprawa 10.08.2023 chat-icon1

REKLAMA
cIĄGNIK ROLNICZY sTEYR Z siewnikiem rozsiewa wapno na polu jesienią | jesienne wapnowanie | odkwaszanie gleby[/caption]

Uprawa roślin na polach nie należy do łatwych zadań, o czym doskonale wiemy. Wymaga ona mnóstwa uwagi, czasu, pracy i środków, aby wraz z końcem fazy ich wzrostu można było zebrać dorodne plony. Podstawowym elementem niezbędnym do wzrostu zdecydowanej większości roślin uprawnych jest wysokiej jakości gleba, oczywiście odpowiednio przygotowana do tej roli.

Trzeba jednak pamiętać, że w ziemi cały czas zachodzą różne naturalne procesy, których efektem jest zmiana charakterystyki gleby. Wysiewanie na nieodpowiednio przygotowanym podłożu, które ma niewłaściwy odczyn, skończy się ubogimi plonami lub nawet całkowitym ich brakiem, dlatego trzeba na to bardzo uważać. W celu zmiany właściwości gleby rolnicy stosują różnego rodzaju środki, a wśród nich jednym z najbardziej podstawowych jest wapno granulowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej na jego temat, to jesteś teraz w odpowiednim miejscu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią tego artykułu. Spis treści

1. Wapno granulowane - co to takiego?

2. Wapno granulowane - kiedy stosować?

3. Wapno granulowane - ile na ha?

Wapno granulowane - co to takiego?

Jak już wspomnieliśmy - wapno granulowane jest jednym z najbardziej podstawowych środków, które powszechnie wykorzystują liczni rolnicy w celu poprawy jakości gleby. Stosuje się go najczęściej w miejscach, gdzie podłoże uległo zakwaszeniu, co jest efektem regularnego wypłukiwania z niego wapna. Kwaśna gleba jest sporym problemem dla każdego rolnika. Przez nią rośliny nie pozyskują takiej ilości składników pokarmowych i odżywczych, jakiej potrzebują, co prowadzi do opóźnienia lub nawet całkowitego wstrzymania ich wzrostu. Najkrócej rzecz ujmując - przy zakwaszonym podłożu plony nie będą zbyt dobre, dlatego należy zadbać o to, aby jego pH było odpowiednie, a najszybszą i skuteczną metodą jest właśnie wapniowanie przy pomocy wapna granulowanego. Ma ono podwójne działanie - sprawia, że roślinom dostarczana jest odpowiednia dla nich ilość wapnia, jednocześnie pozytywnie wpływając na odczyn gleby i zmniejszając jej kwasowość. Jak sama nazwa wskazuje - wapno granulowane występuje w postaci granulek, czasem grudek. Jego cechą charakterystyczną jest to, że bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie, dzięki czemu z łatwością może wnikać w głąb gleby, prowadząc do jej odkwaszenia i wzbogacenia roślin o dodatkowe składniki odżywcze. Oprócz tego ma ono pozytywny wpływ na ich wzrost i uodparnia je na różne choroby, które mogą je zaatakować. Dodatkowo stosowanie wapnia z nawozami mineralnymi znacząco poprawia ich skuteczność.

Wapno granulowane - kiedy stosować?

Po wapno granulowane należy sięgnąć, kiedy okaże się, że nasza ziemia pod uprawę ma kwaśny odczyn, a rośliny nie radzą sobie w niej najlepiej. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że wapniowania nie możemy dokonać w dowolnie wybranym przez siebie momencie. Na przeprowadzenie tego procesu jest ściśle określona czas, a ma on miejsce dwa razy w roku - wiosną i jesienią, na około miesiąc, zanim zaczniemy siać lub sadzić roślinny, a także przed zastosowaniem innych nawozów mineralnych. Z granulatem trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre z warzyw doskonale radzą sobie w kwaśnej glebie, a więc zmiana jej pH może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Wśród roślin kwasolubnych wymienić możemy m.in. groch, marchew, pietruszkę, pomidora, ogórka i dynię. Jeżeli planujesz uprawiać te rośliny, wapniowanie musisz przeprowadzić maksymalnie rok przed ich wysiewem lub posadzeniem.

Wapno granulowane - ile na ha?

Najczęściej poruszaną w pytaniach kwestią dotyczącą stosowania wapna granulowanego, jest oczywiście dawkowanie. Co prawda nadaje się ono w zasadzie do każdego rodzaju gleby, jednak to, ile powinniśmy jej użyć, wynika z jej rodzaju oraz kwasowości. Należy więc bardzo uważać, aby nie przedobrzyć, gdyż skutki zbyt intensywnego wapniowania mogą być opłakane. W przypadku gleb bardzo lekkich i przy bardzo kwaśnym odczynie pH, który wynosi mniej niż 4,5, wykorzystujemy 900 kilogramów wapnia na każdy hektar. Jeśli natomiast kwasowość jest na poziomie pH 4,5-5,5, możemy zmniejszyć dawkę do 500 kilogramów na ha. Najmniej wapnowania potrzebuje gleba o lekko kwaśnym odczynie, który mieści się w granicach pH 5,6-6,5 - w takiej sytuacji potrzebne będzie zaledwie 300 kilogramów środka. Gleby lekkie w analogicznym zestawieniu potrzebują kolejno 1100 kilogramów na hektar, 800 kilogramów na hektar i 400 kilogramów na hektar. W przypadku gleb średnich ilość potrzebnego wapna jest jeszcze wyższa - dla pH mniejszego niż 4,5 - 1300 kg/ha, dla pH 4,5-5,5 - 1000 kg/ha i dla pH 5,6-6,5 - 500 kg/ha. Dla gleb ciężkich potrzeba największej ilości wapna granulowanego - od 1500 kilogramów na hektar przy bardzo kwaśnym odczynie gleby (mniej niż pH 4,5), przez 1100 kilogramów/ha przy pH 4,5-5,5, aż po 700 kilogramów/ha w przypadku, kiedy odczyn gleby jest w przedziale pH 5,6-6,5. Mamy również skalę dla ubytków zielonych, która wygląda następująco - 900 kilogramów/ha dla gleby o bardzo kwaśnym odczynie, 700 kg/ha dla kwaśnego odczynu i 300 kilogramów na hektar dla odczynu lekko kwaśnego. (rup)

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 31.03.2022

wolniej i dłużej się uwalnia i to jest jego plus ale nie wtedy gdy jest taka susza jak teraz a moze być jeszcze gorzej..

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Zrozumieć glebę, aby lepiej uprawiać: Sekrety rodzaju, składu i badania gleby

Uprawa

Mieszaniec czy populacja – oto jest pytanie… zwłaszcza w sezonie 2023

Uprawa

Jaki ciągnik do sadu? Oto seria 5 od John Deere!

John Deere
REKLAMA

Uprawa

Zrozumieć glebę, aby lepiej uprawiać: Sekrety rodzaju, składu i badania gleby


Uprawa

Mieszaniec czy populacja – oto jest pytanie… zwłaszcza w sezonie 2023John Deere

Jaki ciągnik do sadu? Oto seria 5 od John Deere!
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA