REKLAMA

Wapno magnezowe – działanie i zastosowanie nawozu

Redakcja - Uprawa
28.04.2022
chat-icon 1

Zakwaszenie gleby jest problemem, który coraz częściej dotyka polskich ogrodników. Zasadolubne rośliny nie będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach, przez co warto poznać jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z niskim pH gleby. Czym charakteryzuje się wapno magnezowe i dlaczego warto je stosować? / materiał promocyjny

fot. Materiały prasowe
REKLAMA

Zakwaszenie gleby jest problemem, który coraz częściej dotyka polskich ogrodników. Zasadolubne rośliny nie będą w stanie poradzić sobie w takich warunkach, przez co warto poznać jeden z najlepszych sposobów na poradzenie sobie z niskim pH gleby. Czym charakteryzuje się wapno magnezowe i dlaczego warto je stosować? / materiał promocyjny

Wapno magnezowe – czym jest i jak działa?

Mieszanka ta najczęściej zawiera w sobie kalcyt, czyli węglowodór wapnia, oraz łatwo przyswajalne związki magnezu. Pierwsza z tych substancji odpowiada za zmniejszenie zakwaszenia gleby, jednak druga z nich wcale nie jest mniej wartościowa. Na co wpływa magnez?

Substancja ta jest niezbędna dla każdej rośliny, dbając o odpowiednie pobieranie i przyswajanie wielu wartości odżywczych, a w tym azotu. Magnez dba również o barwę liści i igieł. Wszystko to wpływa zarówno na długą żywotność roślin, jak i ich estetyczne właściwości.

Zakwaszanie wapniowe i pomoc w pobieraniu odżywczych składników przez magnez nie są jednak jedynymi zaletami, które przynosi wapno magnezowe. Wpływa ono również na:

- zmniejszenie występowania chorób fizjologicznych roślin,

- stymulację wzrostu systemu korzeniowego,

- pobudzanie rozpoczęcia wegetacji roślin,

- poprawianie gruzełkowatości gleby.

Wiedząc już, czym jest i jak działa wapno magnezowe, warto dowiedzieć się, jak się je stosuje. O czym należy pamiętać?

field 4185332 1280

Jak stosować wapno magnezowe?

Wapno magnezowe najczęściej można dostać w formie granulek, które występują w różnej wielkości. Warto wiedzieć, że im mniejsze granulki, tym substancje zaczną działać szybciej. Z drugiej strony dobrze też myśleć o wygodzie – większe granulki będą zdecydowanie prostsze do aplikacji. Niezależnie od formy granulek, warto wiedzieć, kiedy i jak stosować ten preparat.

Najbardziej polecanym czasem do stosowania wapna magnezowego (https://nawozy.pl/wszystkie-produkty/nawoz-luboplon-wapniowo-magnezowy/) jest jesień, jednak równie dobrze sprawdzi się wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, że nawożenie musi odbywać się minimum miesiąc przed sadzeniem roślin lub siewem. Sam czas stosowania wapna jest ważny, jednak nie można zapomnieć również o odpowiedniej technice. Jak tego dokonać?

Warto pamiętać, że odpowiednie zmieszanie z glebą jest kluczem do szybkiego rozprowadzenia wartościowych substancji. To właśnie przekopywanie i mieszanie będą podstawą sprawnego i dokładnego odkwaszenia gleby, jak i nadania jej większej żyzności. Trzeba zadbać, aby nawóz znalazł się przynajmniej 20 cm pod warstwą wierzchnią gleby – wtedy będziemy mieli pewność, że została ona odpowiednio odżywiona. 

Jak często i jaką dawkę stosować?

Częstość stosowania wapna magnezowego zależy w dużym stanie od samego poziomu zakwaszenia gleby. Przyjmuje się, że odpowiednia aplikacja nie musi być częstsza, niż raz na 3 lata. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie pH bardzo szybko spada – wtedy stosowanie tego nawozu może być potrzebne nawet raz do roku. Na szczęście w większości przypadków jest to zbędne, gdyż metoda ta skutecznie zapewnia odpowiednią zasadowość.

Dawka tego specyfiku będzie różniła się w zależności od typu gleby. Posiadając ziemię lekką, warto zostać przy około trzech kilogramach na 10 m². Im cięższa gleba, tym więcej specyfiku należy zastosować. Nigdy tak naprawdę nie warto jednak przekraczać pięciu kilogramów na 10 m². 

Jak widać, wapno magnezowe ma bardzo pozytywny wpływ na gleby. Pozwala na odkwaszenie i odżywienie każdej z nich, dbając o rośliny, które zostaną tam posadzone. Warto stosować się do odpowiedniej ilości używanego nawozu, dbając równocześnie o prawidłowy i dokładny sposób aplikacji. To prosty sposób na zapewnienie sobie wymarzonej zasadowości gleby.

(rup) materiał promocyjny

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


aleks 01.05.2022

najlepsze granulowane - polecam

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA