REKLAMA

Wapno magnezowe – na co i kiedy stosować?

Redakcja
21.07.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

Wapno magnezowe jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nadmiernym zakwaszeniem gleby wynikającym z niedoboru magnezu. Jest ono połączeniem wodorowęglanu wapnia z łatwymi w przyswojeniu związkami magnezu.

REKLAMA

Wapno magnezowe jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie z nadmiernym zakwaszeniem gleby wynikającym z niedoboru magnezu. Jest ono połączeniem wodorowęglanu wapnia z łatwymi w przyswojeniu związkami magnezu.

Dzięki zastosowaniu takiej mieszanki można się przyczynić nie tylko do odkwaszenia gleby, ale także do lepszego wzrostu roślin, które uzyskają w ten sposób wiele wartościowych i odżywczych składników pomagających im w szybszym wzroście.

Wapno magnezowe - kiedy stosować?

Kiedy zaczynają pojawiać się problemy z prawidłowym wzrostem roślin, za które w dużej mierze odpowiedzialna jest obecność magnezu w glebie, warto zastanowić się, czy jej pH nie jest zbyt kwaśne. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na osiągnięcie pożądanych i satysfakcjonujących efektów, jest wykorzystanie wapna magnezowego, które pomoże naszej glebie odzyskać odczyn zasadowy przyczyniający się do prawidłowego rozwoju roślin. Odkwaszanie gleby jest niezwykle istotnym czynnikiem, który przekłada się na jakość naszych upraw i pomaga warzywom, drzewom owocowym, a także pozostałym roślinom użytkowym we właściwej wegetacji. Dzięki zastosowaniu preparatu poprawimy strukturę gleby, a także umożliwimy roślinom uprawnym szybszy i efektywny wzrost.

Wapno magnezowe - kiedy siać?

Nie możemy zapominać o tym, że mimo swoich właściwości, wapno magnezowe może mieć także negatywny wpływ na naszą glebę. Dzieje się tak w momencie, kiedy połączymy je z konkretnymi nawozami, głównie z nawożeniem azotowym lub nie zrobimy przerwy pomiędzy wysiewem wapna, a nawozów. Kolejną ważną kwestią jest to, że od razu po wapnowaniu nie powinniśmy niczego siać, a nawóz musi zostać dokładnie wymieszany z glebą.

Są to ważne informacje, które pozwolą nam na utrzymanie naszej gleby i roślin w odpowiednim stanie oraz przyczynią się do ich właściwego rozwoju. Oczywiście warto pamiętać, że warunki atmosferyczne także mają wpływ na określenie odpowiedniego okresu, w którym powinniśmy rozważyć wapnowanie. Najlepszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie siania wapna magnezowego w słoneczny i bezwietrzny dzień, najlepiej jesienią, co znacznie zwiększy komfort wykonywanych przez nas prac.

Wapno magnezowe - na co?

Wapnowanie jest idealnym sposobem na poprawienie nie tylko struktury gleby, ale także bezpośrednio związanego z nią wzrostu przyswajania przez rośliny niezbędnych mikroelementów, w tym magnezu, który przyczynia się do ich rozwoju. Ponadto jego niezaprzeczalną zaletą jest również pozytywny wpływ na żyzność gleby, co także ma niemałe znaczenie w prawidłowym procesie wzrostu praktycznie każdej rośliny. Co istotne, wapnowanie dzięki wpływowi na zmianę odczynu gleby przyczynia się także do zmniejszenia skali problemu chwastów, ponieważ zdecydowanie lepiej rozwijają się one w kwaśnej glebie.

Kiedy stosować wapno magnezowe? - Ogród

Wapno magnezowe warto także zastosować w ogrodzie, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknym i estetycznym wyglądem naszych roślin. Będzie to doskonały sposób, który pozwoli na ochronę pni drzew i zapewni lepszą wchłanialność magnezu, a także mikro- i makroelementów wspomagających rośliny w ich rozwoju. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, rośliny znajdujące się w ogrodzie nie mogą prawidłowo rosnąć, a na ich liściach pojawiają się szkodliwe i nieestetycznie wyglądające przebarwienia. W takiej sytuacji możemy podejrzewać, że doszło do zakwaszenia gleby, jednak nie jest to pewne, dlatego w kolejnym punkcie dowiemy się, w jaki sposób sprawdzić pH ziemi w naszym ogrodzie.

W jaki sposób sprawdzić odczyn gleby?

Istnieje kilka sposób na sprawdzenie prawidłowego odczynu gleby w naszym ogrodzie. Jednym z nich jest wykorzystanie w tym celu kwasomierza glebowego, który pozwoli nam w szybki i efektowny sposób dowiedzieć się, jakie pH ma ziemia w naszym ogrodzie. Innym sposobem na odkrycie jej odczynu jest zaobserwowanie, jakie rośliny i chwasty pojawiają się na jej powierzchni. Jeśli są to mak polny lub gorczyca polna z całą pewnością możemy stwierdzić, że gleba ma odczyn zasadowy, więc wapnowanie nie będzie w tym przypadku potrzebne. Jeśli natomiast zauważymy na naszej działce fiołki lub rumianek istnieje duże prawdopodobieństwo, że ziemia jest zbyt kwaśna.

Czy zawsze powinniśmy wapnować glebę?

Występują rośliny, które mimo kwaśnego odczynu gleby wcale nie potrzebują wapnowania, wręcz rozwijają się prawidłowo. Przede wszystkim są to wrzosy, klony, papryka, a także malina oraz agrest. Jeśli zależy nam na hodowli tego typu roślin, warto zastanowić się przed przeprowadzeniem wapnowania, ponieważ możemy im w taki sposób zaszkodzić i doprowadzić do ich zniszczenia. Należy także pamiętać, że aby uzyskać pożądany efekt, powinniśmy dokładnie zmieszać nawóz wapniowy z ziemią. W innym wypadku cała praca może pójść na marne, a nasze rośliny nie będą miały możliwości na odpowiedni wzrost.

Jak często stosować wapno magnezowe?

W celu zachowania optymalnego odczynu gleby najlepiej stosować wapno magnezowe raz na 3 lub 4 lata, ponieważ jest to okres, który wystarczy do utrzymania odpowiedniego dla wielu roślin, zasadowego odczynu ziemi. To wystarczająca ilość substancji, która pomoże w prawidłowym rozwoju roślin, dlatego nie ma potrzeby stosować wapnowania częściej. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozu wapniowo-magnezowego, który znacznie zwiększy przyswajalność tak ważnego składnika, jakim jest magnez. Jest to ważna kwestia, która przekłada się nie tylko na chwilową poprawę rozwoju roślin, ale także wpłynie pozytywnie na ich ogólny stan i kondycję, w wyniku czego możemy spodziewać się również lepszych plonów.

Jaka dawka wapna magnezowego będzie najlepsza?

Wszystko uzależnione jest od wielkości pola lub ogrodu, a także typu gleby. Jeśli posiadamy ziemię lekką, nie powinniśmy stosować więcej niż około 3 kilogramy wapna na 10 m2, co daje nam od 20 do 30 g na m2. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku gleb średnich oraz ciężkich, ponieważ wtedy należy zastosować dawkę od 3 do 5 kg na 10 m2, czyli około 40-50 g na m2. Są to najlepsze dawki, które pomogą nam zachować prawidłowy odczyn ziemi i pozwolą na osiągnięcie konkretnego założonego przez nas celu.

Wapno magnezowe i jego zastosowanie - podsumowanie

Jeśli chcemy utrzymać glebę, a przede wszystkim rosnące w niej rośliny w odpowiednim stanie, warto zastanowić się nad regularnym wapnowaniem ziemi, które przekłada się na jakość uzyskiwanych przez nas plonów. Pamiętajmy, że znaczna większość roślin lepiej rozwija się w środowisku o odczynie zasadowym, dlatego właśnie o takie musimy zadbać. Co więcej, istnieje wiele dobrych stron stosowania wapna magnezowego, które w znacznym stopniu przekładają się na uzyskiwanie przez nas pozytywnych rezultatów. Pamiętajmy o tym, że odczyn kwaśny sprzyja wzrostowi niechcianych przez nas chwastów, które przysparzają nam wielu kłopotów i są problematyczne w usuwaniu. Dlatego w takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam wapno magnezowe, które zamieniając odczyn gleby na zasadowy, pozwala na szybkie i skuteczne pozbycie się chwastów.

(rup)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


remik 20.07.2023

ja bym sie zastanowil czy dopiero wtedy stosowac gdy cos sie zacznie zlego dziac czy moze nie jednak zapobiegawczo

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA