REKLAMA

Wełna z alpaki – cena, ile kosztuje

Redakcja - Zwierzęta
29.05.2022
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 2

Hodowla alak na wełnę może się okazać dobrą inwestycją

Pomysłów na rozwój swojej działalności w zakresie rolnictwa oraz hodowli z pewnością nie brakuje. Obecnie wszyscy zainteresowani tym szczególnym tematem mogą liczyć na wiele dostępnych opcji, a także wymiarów wsparcia na poziomie finansowym. Aby jednak z niego skorzystać, należy zastanowić się najpierw nad tym, co ma być głównym przedmiotem działalności.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Hodowla alak na wełnę może się okazać dobrą inwestycją[/caption]

Pomysłów na rozwój swojej działalności w zakresie rolnictwa oraz hodowli z pewnością nie brakuje. Obecnie wszyscy zainteresowani tym szczególnym tematem mogą liczyć na wiele dostępnych opcji, a także wymiarów wsparcia na poziomie finansowym. Aby jednak z niego skorzystać, należy zastanowić się najpierw nad tym, co ma być głównym przedmiotem działalności.

Tego typu wątpliwości często dotyczą również hodowli zwierząt, w tym tak nietypowych, jak alpaki. Ile kosztuje wełna z alpaki i czy taka hodowla jest obecnie opłacalna?

Czy wełna z alpaki jest popularna?

Chcąc rozpocząć jakąkolwiek działalność w kierunku hodowli zwierząt, należy najpierw zastanowić się, jak opłacalne będzie to działanie. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej analizy rynku, dzięki której możliwa będzie rzetelna ocena swoich szans. W przeciwnym razie szybko może okazać się, że wydatki na założenie hodowli będą niewspółmierne do ewentualnych zysków. Jest to bardzo niekorzystna sytuacja z punktu widzenia biznesowego, dlatego warto wcześniej zminimalizować takie ryzyko. Chcąc założyć hodowlę zwierząt, należy bezwzględnie zająć się właściwym rozpoznaniem rynku. Jedynie tego typu działanie może zapewnić odpowiedni komfort planowania swoich dalszych działań. Ta zasada dotyczy również tak niespotykanych hodowli, jak hodowla alpak. Oczywiście zyskuje ona na popularności coraz bardziej dynamicznie, jednak nadal jest to pewna nisza, która staje się atrakcyjnym polem rozwojowym dla wszystkich zainteresowanych.

Przed rozpoczęciem planowania hodowli warto zadać sobie pytanie, ile kosztuje wełna z alpaki, aby wiedzieć, czy takie przedsięwzięcie będzie w ogóle opłacalne, biorąc pod uwagę ewentualne dodatkowe koszty. Cena wełny zawsze wynika bezpośrednio z jej popularności oraz chęci, z jaką wykorzystują ją producenci do tworzenia swoich wyrobów. Czy zatem wełna z alpaki jest popularna? Obecnie jest ona wykorzystywana dużo szerzej niż jeszcze kilka lat temu. Jednocześnie jej dostępność z hodowli nie pokrywa rynkowego zapotrzebowania, co sprawia, że coraz bardziej opłacalna staje się sprzedaż wełny z alpaki. Cena za kg przedstawia się wyjątkowo atrakcyjnie dla hodowców tych zwierząt.

Zastosowanie wełny z alpaki

Charakterystyka wełny z alpaki może różnić się w zależności od rasy. Na szczęście dla wszystkich hodowców zainteresowanych tą tematyką, nie ma szczególnie wiele kategorii do zapamiętania. Wyróżniamy dwie rasy alpak: huacaya oraz suri. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale także charakterystyką pozyskiwanej wełny. Wełna pochodząca od osobników suri jest dużo bardziej błyszcząca, wyróżnia się także charakterystycznym skrętem. Delikatną wełnę alpak wykorzystuje się w przemyśle włókienniczym. Dzięki swojej wyjątkowej miękkości cieszy się ona bardzo dużą popularnością, zazwyczaj nie ma więc problemu ze sprzedażą wełny z alpaki.

Cena takiego surowca może być jednak uzależniona od płci osobnika, od którego została ona pozyskana. Jest to bezpośrednio związane z istotnymi różnicami pomiędzy wełną z samca a samicy. Przyjmuje się, że to właśnie hodowla samic jest bardziej opłacalna. Z czego wynika takie przekonanie? Przede wszystkim z faktycznej jakości wełny. Należy tutaj zaznaczyć, że wełna pozyskana z samców jest dużo bardziej szorstka, przez co jej zastosowanie nie jest tak szerokie jak w przypadku delikatnej sierści samic. Wełnę z samców najczęściej wykorzystuje się do produkcji dywanów.

Dobrej jakości wełna z alpaki - cena za kg

Tak jak w przypadku każdej innej hodowli, również przy hodowli alpak wyznacznikiem jej opłacalności jest przede wszystkim to, ile kosztuje wełna z alpaki. Jasne jest, że na samym początku rozwoju własnej hodowli konieczne jest zainwestowanie sporych środków, co przez pewien czas może wiązać się z brakiem zysków. Jednak nie jest tak na zawsze, szczególnie w przypadku wełny z alpaki. Cena za kg najczęściej wynosi ok. 80 zł. Dla porównania - kg wełny owczej osiąga cenę jedynie 2 zł. W przypadku wełny z alpaki cena jest inna, gdy mowa o sierści pochodzącej z młodych osobników. Tak zwana wełna “baby alpaka” kosztuje ok. 700 zł za kg. Z punktu widzenia hodowcy jest to więc bardzo opłacalny biznes, w którym jak najbardziej można rozwinąć swoje możliwości. Strzyżenie alpak najczęściej przeprowadza się raz w roku, jednak taka częstotliwość jak najbardziej jest w stanie przynieść obiecujące zyski, szczególnie przy umiejętnym zaplanowaniu całej hodowli. Na światowych rynkach wełna z alpaki zaliczana jest do włókien specjalnych, ponieważ skala produkcji jest niewielka, a dostępność tego materiału wciąż niska.

(rzw)

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


hodowca 15.08.2022

TO JEST OPŁACALNE ALE PRZETWORZONE LEPIEJ SPRZEDAWAĆ A NIE SUROWE wtedy cena lepsza

0 0
farmer 15.08.2022

puki co popyt jest większy niż podaż więc ceny naprawdę wysokie więc warto się przeżucić na taką hodowlę nawet w gospodarstwie rolnym, np. zamiast trzody chlewnej która w kraju umiera indywidualna na rzecz wielkich firm niestety

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA