REKLAMA

Wentylacja chlewni ważna również zimą

Podczas niskich temperatur hodowcy trzody starają się ograniczyć starty ciepła w chlewniach do minimum. Jednak również zimą należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wymiany zużytego powietrza na świeże.

fot. OkiemRolnika.pl
Redakcja - Zwierzęta 04.01.2017 chat-icon0

REKLAMA
Niedostateczne działanie systemu wentylacji doprowadzić może do nadmiaru wilgoci wydychanej przez zwierzęta oraz do wzrostu stężenia szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór. Gazy te nie pozostają bez wpływu na zdrowie i produktywność trzody. Co prawda poziom odorów podczas zimy jest znacznie niższy niż latem, to jednak mocno ograniczony przepływ powietrza może przekraczać dopuszczalne normy.

Utrzymanie optymalnej wymiany powietrza przy jednoczesnym niedopuszczaniu do nadmiernego wychłodzenia chlewni jest sporym wyzwaniem dla hodowców. Podczas mrozów całe powietrze w chlewni powinno wymieniać się całodobowo przynajmniej sześciokrotnie w ciągu jednej godziny.

Skuteczne działanie wentylacji w dużej mierze zależy od proporcjonalnej ilości wlotów powietrza oraz wentylatorów w chlewni. Jest to istotne z tego względu, że wówczas prędkość zimnego powietrza wpadającego do pomieszczenia jest niewielka i nagrzewa się ono stopniowo. Tym samym zapobiega to tworzeniu się przeciągów.

Bardzo ważne jest również, aby nawet w przypadku dużych wahań temperatury nie wyłączać wentylacji, gdyż bardzo szybko następuje wzrost wilgotności, który najczęściej objawia się mokrymi ścianami i sufitem w chlewni.

(rzw) jm


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA