REKLAMA

Weterynarze i hodowcy trzody chlewnej zatrzymani przez policję za nielegalny proceder

Redakcja - Prawo i Finanse
11.12.2021
chat-icon 0

Nielegalny proceder dotyczący wystawiania świadectwa zdrowia świń bez przeprowadzenia badania był przyczyną zatrzymań, które miały miejsce 7 grudnia. Łącznie zatrzymano 23 osoby.

fot. KWP Łódż
REKLAMA

Nielegalny proceder dotyczący wystawiania świadectwa zdrowia świń bez przeprowadzenia badania był przyczyną zatrzymań, które miały miejsce 7 grudnia. Łącznie zatrzymano 23 osoby.

Działania w ramach śledztwa Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim prowadzili funkcjonariusze z Wydziału do walki z Korupcją KWP w Łodzi. Zatrzymali łącznie 23 podejrzewanych o popełnienie przestępstwa nielegalnego procederu dotyczącego lekarzy weterynarii i hodowców trzody chlewnej, którzy uzyskiwali bez badania zaświadczenia o stanie zdrowia świń.

- 7 grudnia 2021 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, wsparci przez policjantów z innych jednostek, w ramach dwóch śledztw zatrzymali łącznie 23 osoby (w tym czterech lekarzy weterynarii i 19 hodowców trzody chlewnej) – informuje młodszy aspirant Joanna Kącka z Komendy Wjewódzkiej Policji w Łodzi.

Zebrany materiał dowodowy wskazuje, że kilku lekarzy weterynarii niedopełniało obowiązków działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Wystawiali oni świadetwa zdrowia świń bez przeprowadzania niezbędnych badań. Tym samym w tych dokumentach poświadczali nieprawdę co do okoliczności mających znaczenie prawne. Nie badając stwierdzali, że zwierzęta te nie miały w danym dniu objawów chorób działając tym samym na szkodę interesu publicznego.

Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie Trybunalskim zastosowała wobec podejrzanych nieizolacyjne środki zapobiegawcze, a dodatkowo wobec lekarzy weterynarii środek w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 10 grudnia 2021 r. zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro w sprawie rolników z powiatu piotrkowskiego zatrzymanych w ramach prowadzonego śledztwa dotyczącego nieprawidłowości popełnianych przez lekarzy weterynarii uprawnionych do wystawiania świadectw zdrowia zwierząt.

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że zastosowane środki przymusu wobec rolników były niewspółmierne i stawia się ich w kręgu podejrzanych, a nie jako świadków, którzy kilkukrotnie zgłaszali nieprawidłowości przy wystawianiu świadectw zdrowia zwierząt. KRIR stanowczo protestujemy przeciwko takiemu postępowaniu, proszą o wyjaśnienie czy zastosowane środki były adekwatne do zarzucanych im czynów.

Do sprawy zatrzymanych rolników odniosła się też AGROunia, która na swoim profilu w mediach społecznościowych apeluje: Proszę się zająć sprawą rolników, których wasze służby zamknęły w więzieniu! Dlaczego? Bo chcieli sprzedać świnie i chcieli dostać na to odpowiednie dokumenty! A wy ich zamykacie. To jest skandal!

Jak informuje Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, sprawa jest w toku i pozostaje rozwojowa.

(rpf) kp / Źródło: KWP Łódź

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA