Wydrukuj tę stronę
Usuwanie opadłych liści nie musi być żmudne fotolia

Usuwanie opadłych liści nie musi być żmudne

Napisał  Paź 07, 2017

Rozpoczął się czas jesiennych porządków w ogrodzie, do których należy systematyczne usuwanie opadłych liści. Czynność bez wątpienia czaso- i pracochłonna jeśli robi się to za pomocą grabi czy miotełki. Jak ułatwić sobie tę pracę?

Opadłe liście należy usuwać. Zalegające na trawniku mogą powodować jego chorowanie, a pozostawione na tarasie, podjeździe czy ścieżce z czasem stają się śliskie. Przy dużej liczbie liści warto rozważyć zakup odkurzacza, który skróci i ułatwi porządkowanie posesji. Urządzenie to wykorzystamy również do zebrania ściętej trawy, drobnych gałęzi, szyszek, a nawet śmieci.

Zanim wybierzemy się do sklepu warto zastanowić się jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie: elektryczny czy spalinowy, jaką powinien mieć moc i pojemność worka. Nie bez znaczenia jest również masa i czy odkurzacz posiada dodatkowe funkcje.

W zasadzie wybór podyktowany jest wielkością powierzchni i ilością liści. Mając duży areał do ogarnięcia lepiej zdecydować się na mocniejszy odkurzacz spalinowy. Jest on droższy i zdecydowanie bardziej hałaśliwy od elektrycznego, jednak poszukiwanie źródła prądu czy lawirowanie z długim kablem między drzewami jest uciążliwe i nie ułatwia pracy.

Odkurzacze elektryczne dobrze sprawdzą się w niewielkich ogródkach – są znacznie lżejsze, pracują ciszej i nie emitują spalin, czyniąc pracę przyjemniejszą. Ponadto, w przeciwieństwie do odkurzaczy spalinowych, nie wymagają konserwacji. Jednak należy pamiętać o kilku ograniczeniach odkurzaczy elektrycznych, m.in. stosowanie przedłużaczy o długości powyżej 30 m może zmniejszyć moc urządzenia, nie może być on również używany w warunkach podwyższonej wilgotności oraz w pobliżu zbiorników wodnych.

Istotnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest moc odkurzacza do liści. Tutaj również należy kierować się zasadą, że im większa powierzchnia, tym większa moc odkurzacza. Jest to szczególnie istotne w przypadku odkurzaczy elektrycznych, gdyż moc do 650 W zmusza do czasowego przerywania pracy - w przeciwnym razie może nastąpić przegrzanie, a nawet spalenie silnika.

Przy wyborze odkurzacza do liści warto również spojrzeć na pojemność worka na odpady, która zazwyczaj waha się od 25 do 70l. Optymalna wielkość worka, która pozwala na dłuższą pracę bez konieczności częstego opróżniania to 40-45l. Pamiętajmy, że im większy worek, tym cięższy odkurzacz.

Jeśli posiadamy kompostownik dodatkowym udogodnieniem będzie funkcja rozdrabniania zbieranych odpadków, dzięki czemu zmniejszymy ich objętość nawet 10-krotnie i w szybszym czasie zyskamy kompost.

(rw) jm