24.3°C

partnerzy:

reklama
Co nam powiedzą andrzejkowe wróżby Agro Brand

Co nam powiedzą andrzejkowe wróżby

Napisał  Lis 30, 2016

Święty Andrzej jest patronem Rosji, Szkocji i Grecji. 30 listopada przypadają imieniny Andrzeja, jest to zazwyczaj specjalna okazja dzień na organizowanie hucznych imprez i zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Tego dnia odbywają się również wróżby i różnego rodzaju zabawy związane z magią, jednak Andrzejki najbardziej kojarzą się nam z wróżbami z wosku. Dawniej wróżby andrzejkowe przeznaczone były dla niezamężnych kobiet, dla mężczyzn odpowiednikiem tego dnia były Katarzynki.

Dziś Andrzejki stały się okazją do wspólnej zabawy. Prawdopodobnie zwyczaj organizowania andrzejkowych wróżb wywodzi się ze starożytnej Grecji a nazwa może pochodzić od imienia „Andress” oznaczającego męża (aner, andros).

Najpopularniejsza andrzejkową wróżbą jest lanie do wody przez dziurkę od klucza gorącego wosku, następnie obserwowanie cienia rzucanego przez powstały z lanego wosku kształtu. Dopatrujemy się w tym cieniu różnych znanych nam sylwetek ludzi, zwierząt i przedmiotów co interpretujemy – często każdy z nas na swój sposób. Tak naprawdę dawniej panny widziały w nim sylwekę przyszłego wybranka lub akcesoria związane z jego zawodem.

(rro) rp

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama