logowanie rejestracja

Zaloguj się na swoje konto

Nazwa użytkownika *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Utwórz konto

Pola wymagane są oznaczone gwiazdką (*).
Nazwa *
Nazwa użytkownika *
Hasło *
Powtórz hasło *
E-mail *
Powtórz e-mail *
Captcha *
Zadbaj o dom i rodzinę - zainstaluj czujnik czadu fotolia / nikkytok

Zadbaj o dom i rodzinę - zainstaluj czujnik czadu

Napisał  Paź 11, 2018

Wkrótce sezon grzewczy rozkręci się na dobre, przypominamy o zachowaniu wzmożonej czujności, szczególnie wszędzie tam, gdzie pomieszczenia ogrzewane są za pomocą kotłów na węgiel, miał, drewno itp. Warto też zainstalować wykrywacze czadu który stwarza śmiertelne zagrożenie.

Jak informuje Komenda Główna Straży Pożarnej, zdecydowana większość tych osób ginie nie w pożarze, lecz z powodu zatrucia tlenkiem węgla, chlorowodorem czy cyjanowodorem, które wydobywają się z niesprawnego pieca czy nieszczelnego przewodu kominowego. Te silnie toksyczne substancje często są nazywane przez strażaków cichym zabójcą, ponieważ pozostają niewidoczne i nie posiadają żadnego zapachu. Jednak nawet niewielka ich ilość w powietrzu może w ciągu zaledwie 30 minut doprowadzić do śmierci.

Wyposażanie domów jednorodzinnych w czujniki jest jeszcze ciągle mało popularne, a szkoda – to niedrogie i skuteczne urządzenie mogące uratować życie i majątek. Warto więc rozważyć jego montaż tym bardziej, że sezon grzewczy coraz bliżej.

Detektory dymu
Urządzenia te wprawdzie nie zapobiegają powstaniu pożaru, ale skutecznie mogą zaalarmować lokatorów mieszkania, w którym powstał pożar. Umożliwia to w wielu wypadkach szybkie opuszczenie objętego pożarem domu oraz ugaszenie ognia w zarodku co znacznie ogranicza straty.

Zalecane zasady rozmieszczania czujek domowych opierają się przede wszystkim na umieszczeniu czujki w korytarzu na każdej z kondygnacji. Czujki te powinny być połączone, aby w razie alarmu jednej wszystkie dawały sygnał do ewakuacji. Wymóg stosowania jednej czujki na każdą kondygnację wynika z przeprowadzenia wielu badań, na podstawie których stwierdzono, że tylko takie rozwiązanie daje możliwość szybkiego poinformowania o zdarzeniu.

Wielu ludzi decyduje się jednak na zakup tylko jednej czujki dymu pomimo, że w domu jest więcej niż jedna kondygnacja. W takiej sytuacji dla bezpieczeństwa należałoby ją umieścić na wyższej kondygnacji. Między innymi z tego powodu, że będzie ona miała możliwość wykrycia pożaru zarówno na parterze jak i na piętrze. Z testów wynika, że bardziej prawdopodobne jest usłyszenie czujki znajdującej się na górnej kondygnacji niż na parterze.

Sposób instalowania czujek dymu:
- jeżeli dom ma 1 kondygnację należy zainstalować pierwszą (podstawową) czujkę pożarową w korytarzu lub holu pomiędzy sypialnią a pokojem wypoczynkowym. Czujkę należy umieścić jak najbliżej pokoju wypoczynkowego. Należy upewnić się, czy będzie ona słyszalna w każdej części domu, nawet przy zamkniętych drzwiach.

- jeżeli dom jest bardzo duży, a korytarze lub hol są szerokie, jedna czujka będzie niewystarczająca. W domu, w którym znajduje się więcej niż 1 sypialnia, czujka powinna być ulokowana pomiędzy sypialniami i pokojem wypoczynkowym.

- jeżeli dom na więcej niż 1 kondygnację najlepszym miejscem dla umieszczenia czujek dymu jest hol na parterze, w pobliżu klatki schodowej, ponieważ właśnie tam istnieje największe prawdopodobieństwo wykrycia pożaru. Druga czujka powinna być zainstalowana nad schodami w wyższej kondygnacji, ponieważ pierwsza czujka mogłaby nie wykryć pożaru na 1 piętrze.

Detektory czadu
Wyczuwają gaz, który jest zupełnie bezwonny dla człowieka. Czujki tlenku węgla powinny być montowane na wysokości wzroku, min. 1,5 m od podłogi oraz ok. 2 m od urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla. Detektorów tych nie należy montować zarówno w tzw. martwych przestrzeniach (np. wnękach zasłoniętych przez meble czy zasłony, w szczycie dachu, itp.), jak i tam, gdzie jego działanie będzie zakłócone przez bezpośredni dopływ świeżego powietrza (np. w pobliżu drzwi, okien, kratek wentylacyjnych, wentylatorów). Urządzeń tych nie powinno się również umieszczać w miejscach narażonych na działanie kurzu, brudu, aerozoli i domowych chemikaliów oraz w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza.

Liczba czujników tlenku węgla, jakie należy zamontować w budynku zależy od wielu czynników, m.in.: ilości i lokalizacji urządzeń mogących być źródłem CO, układu budynku ilości sypialni. Generalną zasadą jest rozmieszczenie czujników w taki sposób, aby w przypadku ich zadziałania sygnał był słyszalny w sypialniach. Jeżeli więc w budynku będzie znajdował się tylko jeden detektor CO powinno się go zainstalować na korytarzu w pobliżu sypialni lub w samej sypialni.

(rw) jm / Źródło: KGSP, KP PSP Będzin

reklama