SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

19.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama

Czy uniwersytety ludowe w Polsce otrzymają wsparcie?

Napisał  Sty 09, 2017

Rząd ma w planach działania, których celem jest opracowanie programu mającego wspierać rozwój uniwersytetów ludowych w Polsce. Prace koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort rolnictwa deklaruje aktywne uczestnictwo w pracach nad tym programem.

W Polsce funkcjonuje obecnie 5 stacjonarnych uniwersytetów ludowych, położonych w różnych regionach Polski:
- Kaszubski Uniwersytet Ludowy / woj. pomorskie,
- Ekologiczny Uniwersytet Ludowy / woj. mazowie,
- Uniwersytet Ludowy w Radawnicy / woj. wielkopolskie,
- Nadbużański Uniwersytet Ludowy / woj. podlaskie,
- Uniwersytet Ludowy Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej na Podkarpaciu.

Uniwersytety te mają w Polsce ugruntowaną pozycję jako instytucje oświaty dorosłych na terenach wiejskich, borykają się one z brakiem rozwiązań prawnych w zakresie ich funkcjonowania, czego konsekwencją jest brak stabilizacji finansowej.

Jednocześnie, aby umożliwić uniwersytetom ludowym realizację modelu edukacji określanego jako „Szkoła dla życia", konieczne jest wypracowywanie wspólnej podstawy programowej zapewniającej autonomiczne kształtowanie tożsamości uniwersytetów ludowych, zgodnie z ich tradycją i przy zachowaniu specyfiki i indywidualności.

„Szkoła dla życia" to powołany w Danii przez Grundtvig'a system edukacyjny; szkoła jako miejsce życia we wspólnocie i uczenia się razem, osadzona jak najbliżej codziennego życia. Edukacja dorosłych nie dla tytułów, dyplomów, egzaminów itp. ale dla twórczego, spełnionego życia w społeczeństwie.

(rw) pp / źródło: MRiRW

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama