SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

19.1°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Mały, ale dał radę FCA

Mały, ale dał radę

Napisał  Sty 19, 2017

Po raz pierwszy w historii Rajdu Dakar, pierwszy włoski samochód, pierwszy samochód marki Fiat, pierwszy samochód miejski pochodzący z seryjnej produkcji dotarł do mety najsłynniejszego rajdu świata.

Pomimo wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych podczas edycji 2017, PanDakar pomyślnie zakończył wszystkie etapy rajdu, którego trasa biegła przez Argentynę, Boliwię i Paragwaj. 

Bazujący na wielokrotnie nagradzanym modelu Fiat Panda, samochód doskonale poradził sobie na poszczególnych etapach wyścigu, pokonując liczne przeszkody. 

Z 93 początkowych drużyn, do mety dotarły zaledwie 53, między innymi team Orobica Raid, który zasiadł za kierownicą PanDakar, prowadząc go po  niedostępnych trasach i spalonych słońcem pustyniach. 

Fiat bohaterem edycji 2017 Rajdu Dakar, od dawna noszącego miano jednego z najniebezpieczniejszych rajdów świata, w którym wziął udział samochód bazujący na wielokrotnie nagradzanym modelu miejskiego samochodu Fiat Panda.

W istocie, samochód nazwany PanDakar, to Panda 4x4 Cross, wyposażony w mocny i wydajny silnik 2.0 Multijet o mocy 180 KM pochodzący z produkcji seryjnej. Model został poddany kilku przeróbkom, aby dostosować miejski samochód do ekstremalnych warunków, w jakich odbywa się Rajd.

Doskonały wynik PanDakar jest zasługą zespołu Orobica Raid, powstałego w 2008 roku, na czele którego stoi Giulio Verzeletti, specjalizujący się w długich rajdach terenowych, właśnie takich jak Dakar. Członkowie zespołu mogą poszczycić się długoletnim doświadczeniem w branży, w sumie 40 osób z zespołu brało udział w rajdach Dakar (http://www.pandakar.it/).

Włoscy kierowcy, Giulio Verzeletti, który zasiadał za kierownicą motocykli, samochodów i ciężarówek w 15 rajdach Dakar, i Antonio Cabini, który brał udział w rajdzie już 20 razy, kierując motocyklami, samochodami i ciężarówkami, doprowadzili PanDakar do wymarzonej linii mety, mogąc liczyć na cenną pomoc Nicola Montecchio, który profesjonalnie zajął się przygotowaniem silnika, w szczególności w odniesieniu do problemów związanych w dużą wysokością, na jakiej znajdują się trasy poszczególnych etapów Rajdu.

Trasa 12 etapów niesamowitej edycji 2017 Rajdu Dakar przebiegała przez 3 kraje Ameryki Południowej: Argentynę, Boliwię i Paragwaj, licząc łącznie prawie 9000 km, z czego ponad 4000 km na bardzo trudnych odcinkach.

PanDakar, pierwszy samochód miejski wywodzący się z seryjnej produkcji, który ukończył pomyślnie Rajd, był poddawany różnym wyzwaniom: 7 odcinków specjalnych o długości ponad 400 km, z których jeden wyniósł 500 km; przez 5 dni na odcinku ponad 2200 km samochód i załoga musieli pokonać trudności spowodowane niedoborem tlenu ze względu na wysokość, która nie wynosiła nigdy poniżej 3500 m.n.p.m.

Ponadto, temperatura często przekraczała 40°C, co w połączeniu z bardzo zmienną pogodą, było dużym obciążeniem zarówno dla wytrzymałości mechanicznej PanDakar, jak i wytrzymałości fizycznej załogi.

Cechy samochodu sprawiają, że Fiat Panda Cross jest zwrotny i łatwy w prowadzeniu, a jego kompaktowe rozmiary (jest to najlepiej sprzedawany w Europie samochód 4x4 o długości poniżej 3,8 m) przyczyniły się z pewnością do niezwykłego sukcesu PanDakar w edycji 2017 Rajdu Dakar, dzięki wyjątkowym zdolnościom pokonywania każdego terenu w każdych warunkach klimatycznych.

Cechy te, w połączeniu z wszechstronnością pięciodrzwiowego modelu i modułowością wnętrza, komfortem i efektywnymi silnikami dostępnymi w 4 wersjach zasilnia, powodują, że Fiat Panda był najlepiej sprzedającym się samochodem miejskim w Europie w 2016 roku, ustanawiając znakomity rekord sprzedaży z ponad 190 000 zarejestrowanych sztuk, i będąc piąty rok z rzędu najlepiej sprzedającym się samochodem we Włoszech, a także numerem 1 w segmencie A we Włoszech, Grecji i Serbii, oraz pozostając na podium w Hiszpanii, Austrii, Słowenii, Chorwacji i Szwajcarii.

Dodatkowo, kombinacja systemów zasilania, dzięki wydajnym silnikom zasilanym benzyną, olejem napędowym, metanem i LPG, w połączeniu z dwoma wersjami wyposażonymi w napęd 4x4, czynią z niego doskonały wybór dla każdego rodzaju zastosowania, od miejskich przeszkód po śnieg na górskich trasach... a od teraz, również na piaskach pustyni.

(rm) pp / źródło: informacja prasowa FCA Poland

reklama
reklama reklama reklama reklama reklama