partnerzy portalu

reklama
Polskie auto elektryczne SYRENA NIXI fot. AK Motors Sp. z o.o.

Polskie auto elektryczne SYRENA NIXI

Napisał  Lut 16, 2017

Syrena NIXI to, jak zapewnia producent AK Motors Sp. z o.o., pierwszy w pełni elektryczny polski, miejski samochód.

W Walentynki AK Motor świętowało 5-lecie powstania firmy i przedstawiło koncepcję pierwszego polskiego samochodu elektrycznego w klasie microcar, będącego odpowiedzią na potrzeby nowoczesnych miast (zarówno ekologiczne, jak i funkcjonalne) - Syrenę NIXI. Nowy samochód jest owocem prac, które były przedstawione w Ministerstwie Rozwoju, 4 kwietnia 2016 r. i ogłoszone publicznie 14 czerwca 2016 r.


Projekt reaktywacji Syreny skupił wokół siebie grono wybitnych specjalistów, przedsiębiorstwa oraz instytuty naukowe. Przyszłą produkcję planuje się umiejscowić na terenie FSO w Warszawie, z którą firma AK Motor współpracuje od początku swojej działalności.

Działania AK Motor idealnie wpisują się w rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce. Model, nad którym obecnie pracuje firma, będzie samochodem dopuszczonym do ruchu w kategorii M1, pozwalającym na komfortowe podróżowanie dwóch osób z bagażem.

Napęd elektryczny sprawi, że NIXI będzie pojazdem przyjaznym dla środowiska, poprawiając tym samym komfort życia w mieście. Samochód korzystać będzie z najnowszych osiągnięć technologicznych, dzięki czemu możliwe będzie np. naładowanie jego akumulatorów do 90% pojemności w 15 minut.

Zasięg pojazdu w ruchu miejskim, pozwoli na przejechanie ponad 150 km. Szacowany koszt przejazdu 100 km Syreną NIXI, według założeń wynosić będzie ok. 6 zł lub mniej.

Syrena NIXI będzie w pełni polską konstrukcją. Pierwsze prototypy budowane są od podstaw. Opracowanie pojazdu wymaga czasu, ale efekt końcowy pozwoli na uzyskanie pojazdu „Made in Poland”. Firma nie idzie w tym względzie na ustępstwa.

Jakość i bezpieczeństwo są priorytetem. Jest przewidziane, że wraz z debiutem NIXI na rynku spełnione zostaną założenia Planu Rozwoju Elektromobilności w aspekcie punktów ładowania pojazdów EV, co pozwoli przyszłym użytkownikom na bezproblemowe korzystanie z tego nowoczesnego środka transportu.

(rem) pp / źródło: informacja prasowa AK Motors Sp. z o.o. 

reklama reklama reklama reklama
reklama