20.5°C

partnerzy:

reklama
Już czas na przycięcie drzew i krzewów ⓒ schulzie - Fotolia.com

Już czas na przycięcie drzew i krzewów

Napisał  Mar 03, 2019

Przełom lutego i marca jest idealną porą na wiosenne podcięcie drzew i krzewów. Zabieg ten bowiem należy wykonać zanim w tkankach roślin zaczną płynąć soki.

Regularne przycinanie drzew i krzewów nadaje roślinom porządany kształt, powoduje, że pięknie się zagęszczają i odmładzają. Drzewa owocowe po prześwietleniu korony rodzą więcej owoców, a ozdobne z kwiatów obficie kwitną.

Jednak zanim przystąpimy do działania musimy pamiętać, że każda grupa roślin wymaga odmiennego sposobu cięcia. Nieco inaczej przycina się drzewa i krzewy owocowe i inaczej ozdobne, choć jest kilka uniwersalnych zasad cięcia dla wszystkich roślin.

Należy również pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki drzew i krzewów przycina się o tej porze roku. Wiosną nie przycinamy brzóz, orzecha włoskiego, bzów, magnolii, winorośli, niektórych tawuł oraz migdałowców.

W przypadku drzew liściastych cięcie rozpoczynamy zawsze od usunięcia martwych i chorych gałęzi. Jeśli chcemy skrócić zdrową gałąź robimy to tuż nad oczkiem, a samo cięcie wykonujemy lekko na ukos, skierowując je na zewnętrzną stronę drzewa. Dzięki temu woda opadowa będzie spływać z miejsca cięcia, co ograniczy ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych.

Drzewa owocowe tniemy w taki sposób, aby ich korona została należycie prześwietlona. Chodzi o to, by do każdego miejsca na drzewie docierała jak największa ilość słońca. Usuwamy więc przede wszystkim gałęzie, które krzyżują się, rosną w kierunku pnia oraz pędy rosnące pionowo w górę.

Krzewy, podobnie jak drzewa, przycinamy przed rozwojem liści. W przypadku krzewów owocowych sposób cięcia uzależniony jest od tego, na jakich pędach roślina kwitnie i owocuje. Na przykład porzeczka czerwona owocuje na pędach wyrastających z gałązek dwu-, czteroletnich, natomiast czarna – na pędach rocznych lub dwuletnich. Dlatego czarną porzeczkę trzeba corocznie poddawać odmładzającemu cięciu, a czerwonej pozwolić wyprowadzić kilkuletnie pędy i dopiero wówczas je przyciąć, by wydały kolejne pędy, na których zaowocuje.

Gałęzie krzewów ozdobnych kwitnących latem skracamy o połowę, pobudzając je w ten sposób do obfitszego kwitnienia (np. tawuła japońska). Gałęzie wierzb szczepionych o zwisających pędach przycinamy co roku niemal do miejsca szczepienia, mocno tniemy również derenia białego – dzięki temu krzewy zagęszczą się, wypuszczając dużo nowych gałązek.

Ważne:
- Cięcie wykonuj ostrymi narzędziami. Powierzchnia przycięcia powinna być gładka.
- Miejsce cięcia grubszych gałęzi drzew zabezpieczamy maścią, która zminimalizuje ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych.
- Obseruj pogodę - na przycięcie drzew i krzewów wybierz dzień z dodatnią temperaturą, która utrzyma się przez kolejnych kilka dni. Przycięte rośliny bowiem źle reagują na przymrozki.

(rw) jm

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama
reklama