partnerzy portalu

reklama
Podsumowanie pięcioletniego programu „Owoce i warzywa w szkole” fot. OkiemRolnika.pl

Podsumowanie pięcioletniego programu „Owoce i warzywa w szkole”

Napisał  Kwi 05, 2017

Spożycie owoców przez dzieci uczestniczące w programie znacząco wzrosło, jednak w przypadku warzyw nie odnotowano szczególnej poprawy.

Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie przeprowadził ocenę programu Owoce i warzywa w szkole, który funkcjonuje w Polsce od pięciu lat. Wynika z niej, że na przestrzeni tego okresu spożycie owoców przez uczniów uczestniczących w programie wzrosło o 30 g dziennie, tj. o 18%.

Wśród dzieci, które nie brały udziału w programie wzrost odnotowano zaledwie na poziomie 4%. Ponadto łączne spożycie owoców i warzyw w dni szkolne i weekendowe w grupie dzieci biorących udział w programie było wyższe o 19,5 g niż wśród tych, które do programu nie przystąpiły.

Gorzej przedstawia się sytuacja spożycia warzyw. Nie odnotowano tutaj znaczących różnic pomiędzy ilościami warzyw spożywanymi przez dzieci uczestniczące i nieuczestniczące w programie. Przez cały okres uczestnictwa w programie zaobserwowano mniejsze spożycie warzyw niż owoców przez uczniów.

Spożycie warzyw i owoców przez dzieci wzrosło dzięki uczestnictwu w programie do 328 g dziennie, pozostaje jednak nadal na poziomie niższym niż zalecają eksperci, tj. minimum 400 g dziennie. Ponadto, jak wynika z przeprowadzonych badań, pozytywny trend wzrostu spożycia owoców i warzyw utrzymywał się jedynie w trakcie uczestnictwa dziecka w programie, a po jego zakończeniu uległ zahamowaniu.

Dzieci uczestniczące trzy lata w programie, częściej niż dzieci nie uczestniczące w programie, wskazywały jako produkty lubiane owoce (42% vs 35,7%) oraz warzywa (36% vs 24%). Wzrost preferencji warzyw wśród dzieci nastąpił jednak dopiero w III klasie, kiedy to w programie wprowadzono urozmaicony asortyment warzyw.

Do najbardziej lubianych owoców należą jabłka, truskawki, maliny i banany. Natomiast ulubione warzywa to ogórek, marchew i sałata. Najmniej lubiane, a zarazem najmniej znane warzywa to cukinia i szpinak. Program istotnie wpłynął na akceptację i polubienie papryki przez dzieci.

Bazując na wnioskach z przeprowadzonego badania, aby nowy Program dla szkół realizowany w kolejnych latach szkolnych stanowił skuteczne narzędzie w celu zwiększenia spożycia warzyw i owoców przez uczniów, należało by między innymi kontynuować w kolejnych latach bezpłatne udostępnianie porcji owoców i warzyw, przez jak najdłuższy okres w roku szkolnym i w odpowiedniej częstotliwości.

(rzd) jm / źródło: Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie

reklama reklama reklama reklama
reklama