SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Ten jeden szczegół, który sprawia, że są wyjątkowe... fot. Fotolia.com

Ten jeden szczegół, który sprawia, że są wyjątkowe...

Napisał  Paź 15, 2017

Albinizm, potocznie nazywany także bielactwem, jest bardzo rzadkim schorzeniem, które spotykane jest zarówno wśród ludzi, jak i w świecie fauny i flory.

Brak pigmentu w skórze, włosach i tęczówce skutkuje mleczną barwą skóry, bardzo jasnymi włosami, a także niebieskawymi lub rzadziej czerwonymi oczami. W krajach afrykańskich, osoby dotknięte tym schorzeniem, często musiały zmagać się z problemami związanymi z akceptacją w społeczeństwie.

Najgorzej pod tym względem było w Tanzanii, gdzie wielokrotnie dochodziło do zabójstw osób dotkniętych albinizmem. W tradycji wielu plemion, albinosów uważało się za duchy, a części ich ciał za cenne i przynoszące szczęście amulety. 

Tak jak w świecie ludzi, również wśród zwierząt osobnik albinotyczny to rzadkość, chociaż w przypadku niektórych gatunków zwierząt, albinizm stał się podstawą do wyodrębnienia popularnych odmian gatunkowych – tak jest np. wśród myszy, szczurów, królików, papug, czy węży.

Zwierzętami, które bardzo często kojarzą nam się z albinizmem, są szczury Wistar, które zostały stworzone do celów laboratoryjnych już w 1806 roku w Instytucie Wistar w Filadelfii. To właśnie na nich przeprowadzane są eksperymenty i badania - testowanie lekarstw i kosmetyków

Życie zwierząt dotkniętych albinizmem nie jest łatwe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że są na tyle charakterystyczne i zauważalne, że są łatwym łupem dla swoich naturalnych wrogów. Bardzo jasna barwa albinosów, sprawia także, że są one o wiele bardziej narażone na działanie promieniowania UV, a w skrajnych przypadkach wykluczane ze stada.

Albinizm nie zawsze jednak kojarzony jest negatywnie, a w świecie przyrody krąży wiele legend dotyczących nadprzyrodzonych mocy takich osobników. Najpopularniejsza z nich to legenda o św. Hubercie - patronie myśliwych, któremu podczas polowania, objawił się biały jeleń, w którego rozłożystym porożu żarzył się świetlisty krzyż.

Hubert usłyszał wówczas głos Jezusa Chrystusa, który nakazał mu zaprzestać polowań. Do dnia dzisiejszego strzelanie do tego zwierzęcia traktowane jest w kategoriach symbolicznych – ma bowiem przynosić pecha.

Spotkanie albinosów w warunkach naturalnych jest niezwykle rzadkim zjawiskiem, dlatego informacje o ich obecności w danym regionie, niemalże za każdym razem powodują spore poruszenie. Są one doskonałym przykładem tego, jak piękna i nieprzewidywalna może okazać się otaczająca nas natura.

(rro) Krzysztof Przepióra

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama