SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Legendarny Ford Ranchero - pojazd dla amerykańskiego rolnika fot. Paweł Okoński

Legendarny Ford Ranchero - pojazd dla amerykańskiego rolnika

Napisał  Lis 05, 2017

Ranchero oznacza w języku hiszpańskim człowieka pracującego na ranczo. Pod tą nazwą kryje się jednak także samochód dostawczy dla gospodarstw i małych firm usługowych.

Produkowano go w Stanach Zjednoczonych w latach 1957 – 1979. I choć mógłby być zgodnie z nazwą typowym samochodem o rolniczym charakterze, to nie jest klasycznym pick-upem: jego konstrukcja wykorzystuje płytę podłogową dwudrzwiowego combi, z dołączoną kabiną pasażerską i obszerną tylną paką.

FORD RANCHERO MOTORYZACJA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 002   FORD RANCHERO MOTORYZACJA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 003

W efekcie wygląda jak połączenie roboczego, użytkowego samochodu do pracy w rolnictwie z dynamicznym samochodem o wręcz sportowym charakterze. Ma swój charakter – pazur, jakby to powiedzieli dzisiejsi koneserzy śmiałego projektowania.

Ranchero powstał w ilości 508 355 egzemplarzy, w aż siedmiu generacjach, od „skrzydlatych” samochodów, po całkiem solidny styl „muskularnego” krążownika szos z lat siedemdziesiątych. Jeden z tych wozów, ostatniego modelu, wyprodukowany w 1979 roku, z silnikiem 351W, o pojemności 5,8 litra.

FORD RANCHERO MOTORYZACJA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 001   FORD RANCHERO MOTORYZACJA PORTAL ROLNICZY OKIEM ROLNIKA 004

Zaprezentowano go w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich, na Retro Motor Show. Co ciekawe, samochód będący w znakomitej kondycji zarejestrowany w Polsce i ubezpieczony, dosłownie z kluczykami w stacyjce, jest wystawiony na sprzedaż w cenie 130 tysięcy złotych.

Jak się dowiedzieliśmy, jego silnik Ford Windsor Engine Big Block przy 4300 rpm osiąga swój maksymalny moment obrotowy, i generuje moc 250 koni mechanicznych.

Właściciel zapewnia, że „silnik został zbudowany od podstaw, jak i całe przeniesienie napędu wraz z trójbiegową skrzynią automatyczną na częściach najwyższej jakości”.

Samochód został odrestaurowany i zmodyfikowany w firmie Admar we współpracy z firmą Auto-Siat-Met.

Ten biały elegancki Ranchero może sporo przewieźć na swojej pace – o ile jego potencjalny właściciel zechce go używać do pracy, a nie do wstawienia do hangaru z kolekcją pięknych samochodów.

Tym bardziej, że jest wersją ciężarową, o solidnej konstrukcji, a zarazem komfortowym samochodem osobowym klasy średniej.

(rmo) Paweł Okoński

1 komentarz

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama