SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

27.9°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Blisko 200 złotych na Gwiazdora… przez internet! fot. Paweł Pąk

Blisko 200 złotych na Gwiazdora… przez internet!

Napisał  Gru 19, 2017

Czterech na dziesięciu Polaków nie pójdzie do sklepów przed świętami, by kupować prezenty. Zamówią je w Internecie i odbiorą dzięki firmom kurierskim i poczcie.

Jeśli  więc chcemy kupić książkę o uprawie czereśni, rębak do gałęzi, czy koparkę do ciągnika, wcale nie musimy iść do księgarni, czy sklepu ze sprzętem rolniczym. Wystarczy przejrzeć strony portali ogłoszeniowych i aukcyjnych. I często zakupy robimy właśnie w ten sposób, nie ruszając się z domu, a siedząc przed klawiaturą.

Firma doradcza Deloitte opublikowała właśnie wyniki badania „Zakupy świąteczne 2017” - biorący w nich udział respondenci zadeklarowali, że 42 proc. budżetu przeznaczonego na prezenty pozostawią w sklepach internetowych. Do tego tam właśnie szukają inspiracji - ponad połowa badanych osób, około 53,5 procent, szuka pomysłów na upominki dla najbliższych w internecie, gdzie najchętniej płaci za pomocą portfeli elektronicznych i karty debetowej. Czterech na dziesięciu badanych zajrzy do sklepów stacjonarnych, gdzie za prezenty najczęściej zapłaci gotówką.

W internetowych poszukiwaniach pomysłów wyprzedzają nas statystycznie w Europie tylko Grecy i Włosi, a szukając natchnienia, przede wszystkim przeszukujemy ogłoszenia dotyczące prezentów technologicznych (65,5 proc. badanych).

Niezależnie od tego, czy mieszkamy na wsi, czy w mieście, w sklepach internetowych kupujemy głównie sprzęt elektroniczny, gry komputerowe oraz filmy, podczas gdy w sklepach tradycyjnych - artykuły spożywcze, w tym także słodycze oraz kosmetyki i perfumy.

W tym roku na prezenty planujemy wydać średnio 451 zł, czyli około 51 proc. całego świątecznego budżetu. Z tego aż 42 procent, czyli prawie 190 zł z budżetu prezentowego zostawimy w sklepach internetowych.

– To o 5 punktów procentowych więcej niż rok wcześniej. Co ciekawe aż 38 proc. Polaków w ogóle nie kupi prezentów w sklepach stacjonarnych. W stosunku do ubiegłego roku to wzrost o 4 p.p. Polska znajduje się w czołówce krajów, w których konsumenci będą kupować prezenty w internecie. Wyższy odsetek uzyskały Holandia, Niemcy i Wielka Brytania. W tym ostatnim kraju klienci wydadzą ponad 50 proc. budżetu na prezenty w kanałach on-line – mówi Wojciech Górniak z Deloitte.

(rro) Paweł Okoński

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama