SYN CarialStar screening 1920x1080 big kopia

20°C

partnerzy:

reklama

syngenta neu

reklama
Dodatkowy zastrzyk energii - kawa z herbatą ⓒ igradesign - Fotolia.com

Dodatkowy zastrzyk energii - kawa z herbatą

Napisał  Sty 02, 2018

Kawa w pracy nie jest już symbolem biur – sięgamy po nią z równym powodzeniem w sklepach, warsztatach, na trasie, czy w czasie pracy w polu.

Doceniamy bowiem nie tylko smak, ale przede wszystkim zastrzyk energii, jaki w sobie niesie. Chociaż miłośnicy herbaty też mają coś do powiedzenia, bo ich napoje również mogą wyróżniać się większą skutecznością energetyczną!

Kawa jest uznanym środkiem pobudzającym z powodu zawartej w niej kofeiny, która niweluje uczucie zmęczenia i senności. Według norweskich naukowców, jest pożądana w pracy, bo jej kofeina zmniejsza odczuwalność napięcia mięśniowego i powstałego w jego wyniku bólu szyi, pleców, barków i nadgarstków.

Do tego pita regularnie, zwiększa poziom koncentracji i przez to ma wpływ na mniejszą ilość popełnianych błędów w trakcie wykonywania zadań.

Kiedy najlepiej po nią sięgnąć? Według Brytyjczyków największy spadek energii i koncentracji odczuwamy chwilę po godzinie 14, wtedy warto sięgnąć po ulubiony kubek lub filiżankę.

– Zauważalne skutki pobudzenia organizmu pojawiają się około trzydziestu minut po spożyciu kawy, przy czym po kolejnym pół godziny działanie kofeiny jest najsilniejsze i może utrzymywać się nawet przez następne cztery godziny – tłumaczy Joanna Sobyra z Segafredo Zanetti Poland. – Wiedząc to, można sobie rozplanować przerwę kawową w pracy, tak, by zapewnić sobie energię w najbardziej pożądanym momencie i nie ulec zmęczeniu.

Dobrym rozwiązaniem, będzie przyrządzenie naparu z mieszanki zawierającej Robustę, czyli gatunek kawy charakteryzujący się wyższą niż Arabika zawartością kofeiny na poziomie 1,7-4%.  

Zamiast kawy można też w celu pobudzenia zrobić sobie herbatę, zwłaszcza taką, która zawiera około  28 mg kofeiny na 100 ml napoju – czyli czarną i zieloną. Ale wiedzmy, że skuteczność  pobudzenia w dużym stopniu zależna jest od odmiany oraz odpowiedniego sposobu przyrządzania. Najsilniejszymi właściwościami orzeźwiającymi wśród herbat czarnych wyróżnia się mieszanka Assam, i tego typu odmianę należy parzyć wodą o temperaturze 95 stopni Celsjusza.

Z kolei przy herbacie zielonej, warto pamiętać, że jej działanie pobudzające jest zależne od długości przyrządzania. Najsilniejsze efekty uzyskamy dzięki spożyciu napoju parzonego przez dwie minuty. Inną korzyścią jest fakt, iż systematyczne spożywanie herbaty zielonej przyczynia się do poprawy pamięci.

Ciężka praca fizyczna i konieczność utrzymania napiętej uwagi powoduje nieraz, że wypijamy coraz więcej kawy i herbaty, a tym samym zwiększamy tolerancję naszego organizmu na działanie kofeiny. Czy możemy więc sięgnąć po coś jeszcze mocniejszego, skuteczniejszego? Ano tak – koneserzy tych napojów polecają tu „naturalny energetyk”, jakim jest azjatyckie Hongkong Espresso.

- Tradycyjna receptura, wykorzystywana do przyrządzania napoju, zarówno na ciepło, jak i w wersji mrożonej, zawiera 70 ml czarnej lub zielonej herbaty, espresso oraz odrobinę mleka i cukru do smaku – tłumaczy Joanna Sobyra. – Dzięki połączeniu zawartej w kawie kofeiny i herbacianej teiny, Hongkong Espresso charakteryzuje się intensywnym działaniem pobudzającym, które sprawdzi się w sytuacjach wzmożonego wysiłku intelektualnego.

(rw) Paweł Okoński

reklama
reklama
reklama
reklama reklama reklama reklama reklama