23.8°C

Niemcy/ W maju rusza program rządowych dopłat do aut elektrycznych okiem rolnika

Niemcy/ W maju rusza program rządowych dopłat do aut elektrycznych

Napisał  Kwi 27, 2016

Rząd Niemiec ogłosił w środę, że od maja uruchamia program dopłat do aut elektrycznych. Władze w Berlinie chcą w ten sposób wesprzeć rodzimych producentów i zapewnić im konkurencyjną pozycję na rozwijającym się światowym rynku tego rodzaju pojazdów - pisze AP.

Od maja kupujący auto elektryczne otrzymają dopłatę w wysokości 4 tys. euro, a kupujący hybrydowy samochód typu plug-in 3 tys. euro - powiedział w środę w Berlinie minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Na spotkaniu we wtorek wieczorem w urzędzie kanclerskim z udziałem czołowych przedstawicieli przemysłu ustalono, że dopłata będzie finansowana po połowie przez rząd i branżę motoryzacyjną.

Dopłaty będą obowiązywać najpóźniej do 2019 roku lub do wyczerpania przewidzianej na ten cel puli środków, wynoszącej 1,2 mld euro. "Kto zgłosi się jako pierwszy, ten dostanie dopłatę" - powiedział Schaeuble, cytowany przez dpa.

Ponadto powstać ma 15 tysięcy stacji do ładowania samochodów - ogłosił minister transportu Alexander Dobrindt. Na ten cel rząd przeznaczył ok. 300 mln euro w latach 2017-2020.

Minister gospodarki Sigmar Gabriel powiedział w środę, że poprzez zapowiedziane inicjatywy rząd chce do 2020 roku zwiększyć liczbę aut elektrycznych w Niemczech z 50 tys. do 500 tys. To i tak połowa zakładanego pierwotnie celu wynoszącego milion takich samochodów. (PAP)

1 komentarz

  • Kozack
    Link do komentarza Kozack środa, 04 maj 2016 12:41

    No i koniec będzie aut spalinowych za ile, 10-15 lat? Szkoda. Elektryczne nie mają tego "czegoś"

reklama