21.7°C

partnerzy:

reklama reklama reklama
1/3

Paulownia - najwydajniejsze ekonomicznie drzewo handlowe

Napisał  Kwi 25, 2018

Jednym z popularniejszych drzew sadzonych do wykorzystania gospodarczego jest Paulownia odmiany oxytree, czyli tzw. drzewo tlenowe, które w Polsce jest dostępne w formie korzeniowej (część systemu korzeniowego rośliny po 1 okresie wzrostu).

Przewaga takiej sadzonki nad sadzonką zieloną to zdecydowanie lepsze przyjmowanie się roślin. Sadzonki powinny być przeselekcjonowane, spełniające następujące warunki:długość korzenia nie krótsza niż piętnaście centymetrów, trzpień nie krótszy niż dziesięć cm oraz nie cieńszy niż 1,1 cm u podstawy, w miejscu gdzie kończy się łodyga a zaczyna korzeń.

Paulownia pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale aktualnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie z powodu szybkiego wzrostu oraz wysokiej jakości drewna.

W ciągu od ośmiu do dziesięciu lat osiąga wielkość, która pozwala na ścięcie, dorastając w tym czasie do wysokości ok. piętnastu metrów i średnicy ok. pięćdziesięciu centymetrów. Przyrosty rzędu jednego metra sześciennego w ciągu dziesięciu lat powodują wyjątkowo wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

Jest to drzewo bezkonkurencyjna pod każdym względem. Rośnie najszybciej na świecie. Jest lekka i wytrzymała. Niemal każdą jej część można wykorzystać w przemyśle. Z uwagi na swoje niezwykłe właściwości została nazwana drzewem przyszłości.

Jest ceniona przez ekologów, ponieważ wzrasta tam, gdzie inne gatunki nie znajdują warunków do rozwoju. Dzięki temu nadaje się do zalesień i tworzenia ochronnych pasów zieleni.

Jest to najszybciej rosnące drzewo na świecie i dzięki ogromnym liściom produkuje znacznie więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Poza tym jest odporna na niskie temperatury, choroby pasożytnicze oraz owady.

Posiada bardzo silny system korzeniowy – po pierwszym ścięciu odrasta ponownie umożliwiając zbiory w kolejnych czterech lub pięciu cyklach. Co kluczowe, produkuje ok. jeden metr sześcienny drewna w okresie ośmiu do dziesięciu lat przy właściwej pielęgnacji i optymalnych warunkach.

Do tego trzeba dodać, że drewno Paulowni jest lekkie, ale bardzo wytrzymałe (waży połowę mniej niż sosna). Z wysokiej zawartości węgla wynika podwyższona wytrzymałość mechaniczna drewna na skręcanie, zginanie, rozrywanie.

(rw) Tomasz Kodłubański

reklama reklama

Jak zyskać wysoki plon jęczmienia

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama reklama reklama reklama reklama
reklama