1/3

Paulownia - najwydajniejsze ekonomicznie drzewo handlowe

Napisał  Kwi 25, 2018

Jednym z popularniejszych drzew sadzonych do wykorzystania gospodarczego jest Paulownia odmiany oxytree, czyli tzw. drzewo tlenowe, które w Polsce jest dostępne w formie korzeniowej (część systemu korzeniowego rośliny po 1 okresie wzrostu).

Przewaga takiej sadzonki nad sadzonką zieloną to zdecydowanie lepsze przyjmowanie się roślin. Sadzonki powinny być przeselekcjonowane, spełniające następujące warunki:długość korzenia nie krótsza niż piętnaście centymetrów, trzpień nie krótszy niż dziesięć cm oraz nie cieńszy niż 1,1 cm u podstawy, w miejscu gdzie kończy się łodyga a zaczyna korzeń.

Paulownia pochodzi z południowo-wschodniej Azji, ale aktualnie uprawiana jest w wielu miejscach na świecie z powodu szybkiego wzrostu oraz wysokiej jakości drewna.

W ciągu od ośmiu do dziesięciu lat osiąga wielkość, która pozwala na ścięcie, dorastając w tym czasie do wysokości ok. piętnastu metrów i średnicy ok. pięćdziesięciu centymetrów. Przyrosty rzędu jednego metra sześciennego w ciągu dziesięciu lat powodują wyjątkowo wysoką stopę zwrotu z inwestycji.

Jest to drzewo bezkonkurencyjna pod każdym względem. Rośnie najszybciej na świecie. Jest lekka i wytrzymała. Niemal każdą jej część można wykorzystać w przemyśle. Z uwagi na swoje niezwykłe właściwości została nazwana drzewem przyszłości.

Jest ceniona przez ekologów, ponieważ wzrasta tam, gdzie inne gatunki nie znajdują warunków do rozwoju. Dzięki temu nadaje się do zalesień i tworzenia ochronnych pasów zieleni.

Jest to najszybciej rosnące drzewo na świecie i dzięki ogromnym liściom produkuje znacznie więcej tlenu niż inne drzewa liściaste. Poza tym jest odporna na niskie temperatury, choroby pasożytnicze oraz owady.

Posiada bardzo silny system korzeniowy – po pierwszym ścięciu odrasta ponownie umożliwiając zbiory w kolejnych czterech lub pięciu cyklach. Co kluczowe, produkuje ok. jeden metr sześcienny drewna w okresie ośmiu do dziesięciu lat przy właściwej pielęgnacji i optymalnych warunkach.

Do tego trzeba dodać, że drewno Paulowni jest lekkie, ale bardzo wytrzymałe (waży połowę mniej niż sosna). Z wysokiej zawartości węgla wynika podwyższona wytrzymałość mechaniczna drewna na skręcanie, zginanie, rozrywanie.

(rw) Tomasz Kodłubański

reklama reklama reklama reklama reklama