23.2°C

partnerzy:

reklama
„Gdy w lutym z dachów ciecze, zima długo się przewlecze” - co mówią przysłowia ludowe o pogodzie fotolia

„Gdy w lutym z dachów ciecze, zima długo się przewlecze” - co mówią przysłowia ludowe o pogodzie

Napisał  Lut 10, 2019

Starzy i doświadczeni rolnicy potrafią rozpoznać nadchodzącą pogodę bez pomocy długookresowych prognoz. Tak było od zawsze, bo wspierało ich własne doświadczenie i m.in. zebrane w formie przysłów ludowe mądrości. Spójrzmy, co nas może czekać według nich w pogodzie w czasie najbliższych dni…

Przede wszystkim luty, który raczej kojarzył się ze srogą zimą, może przypominać kwiecień, przeplatający trochę zimy, trochę lata. Jak w ostatnich dniach… Bo - „luty miesiąc bardzo zmienny: pół zimowy, pół wiosenny”, a nawet „czasem luty tak się zlituje, że człek boso w pole wędruje”.

Gdyby pogoda zimowa utrzymywała się dłużej, można się cieszyć, bo wiadomo, że to ostatnie podrygi zimy: wszakże „gdy mróz w lutym ostro trzyma, tedy już niedługa zima”. Zresztą o tym, że to dobry znak może świadczyć, że „w lutym śniegi i mróz stały czynią w lecie upały, gdy burze, deszcze panują, dobry plon nam obiecują”. Gdyby było odwrotnie, to - „gdy w lutym z dachów ciecze, zima długo się przewlecze”…

Pilnujmy termometrów 10 lutego, bo „gdy 10 lutego mróz panuje, jeszcze 40 dni takich zwiastuje”, względnie „na św. Jacenty - łamią się pod lodem pręty.” Ale lepiej, by przymroziło, bo to zwiastuje późniejsze dobre plony. Jakby nie było - „luty, gdy wiatrów i mrozów nie daje, sprowadzi rok słotny i nieurodzaje”.

Zresztą wtedy jeszcze w marcu może przymrozić, gdy luty da odetchnąć: „gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, paszy trzeba zachować, by jej potem nie kupować”. W kwietniu nawet wtedy może być chłodniej - „gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi.” Zresztą i na maj można wysnuć prognozy z lutowej pogody - „jak w lutym rosa pada, nocne przymrozki w maju zapowiada”

Dzień zakochanych, 14-go lutego, też może dać pewne wskazówki: „gdy na święty Walek deszcze, mrozy wrócą jeszcze” i „jak Walenty nie poleje, to na wiosnę masz nadzieję”.

Sporo przysłów dedykowanych jest imieninom Macieja i Piotra, które przypadają 24 lutego. Od razu zapowiadają prognozę długoterminową, bo „jaka pogoda w nocy świętego Piotra i Macieja takiej czterdzieści dni i nocy nadzieja”, a także „jeżeli ciepło w dzień świętego Piotra, to zima do Wielkiej Nocy potrwa”.

Wypatrujmy końca tej zimy, bo „na świętego Macieja pierwsza wiosny nadzieja”. Gdyby jednak było tego dnia zimno, to starzy rolnicy będą mówić: „na świętego Maciej lody, wrócą długie chłody”, i bardziej optymistycznie - „na święty Maciej lody wróżą długie chłody, a gdy płynie struga, to zima niedługa”.

Z tym dniem są też związane przepowiednie bardziej praktyczne: „gdy na Macieja przejrzy żyto nieba, to się spodziewać można dużo chleba”, a także podobna - „silne wiatry przy końcu lutego, spodziewaj się zatem lata żyznego”. I tego się trzymajmy: oby było żyzne!

(rw) Paweł Okoński

Najnowsze filmy

Slide thumbnail
Slide thumbnail
Slide thumbnail

Slide thumbnail

Slide thumbnail
Slide thumbnail
reklama