Wydrukuj tę stronę
1/9

Największe targi motoryzacyjne w Polsce, Poznań Motor Show 2019 - rozpoczęte!

Napisał  Mar 29, 2019

W Poznaniu rozpoczęły się największe krajowe targi motoryzacyjne – Motor Show 2019. Zajmują 15 pawilonów, w których skupiają pięć salonów – motoryzacyjny, motocyklowy, detailingowy, caravaningowy i truck. Oczywiście są na nich nowości – ponad sześćdziesiąt aut premierowych i koncepcyjnych!

Ważną częścią targów są technologie przyszłości, czyli samochody z napędem elektrycznym i wodorowym. W zasadzie co krok widać nowoczesne auta różnych marek „podczepione” do stacji tankowania, a w trakcie Motor Show odbywają się przecież targi paliw alternatywnych Alternative Fuels Technology.

Na Motor Show 2019 przedstawiono m.in. najnowszego McLarena 720S Spider, po raz pierwszy prezentowanego po światowej premierze w Genewie. Samochód kosztuje 425 tys. euro i jest bardzo  zaawansowanym technologicznie kabrioletem, napędzanym czterolitrową jednostką V8 o mocy 710 koni mechanicznych z napędem na tylną oś. Silnik ulokowany jest nisko i na środku samochodu, co daje idealny rozkład masy.

Samochód jest lekki, dzięki m.in. konstrukcji z włókna węglowego, waży 1332 kg i jest najlżejszym samochodem w swojej klasie. Do setki rozpędza się w 2,9 sekund, a do 200 km/godz. od zera startuje w czasie 7,9 sekund. Z otwartym dachem samochód może pędzić 341 km/godz, a z opuszczonym – 325 km/godz.

Znajdziemy tu też koncepcyjny samochód BMW Next 100, który od 2016 roku podróżuje po świecie w ramach Wystawy Przyszłości BMW Group „Iconic Impulses” - był w Monachium, Londynie, Pekinie i w Los Angeles. Samochód ten wykonany jest w oparciu o materiały z recyklingu lub z surowców odnawialnych! Kabina samochodu zaprojektowana jest dla czterech osób, kierowca korzysta z wyświetlacza HUD przed oczami i kierownicy zbliżonej kształtem do lotniczego wolantu.

Na targach znajdziemy też ciekawostki dla rolników: odbywają się tu bowiem VIII Mistrzostwa Mechaników, a w ich trakcie – kategoria Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. W dniu otwarcia targów przy ciągniku John Deere 5100 zameldowały się trzydzieści dwie dwuosobowe drużyny, których zadaniem jest znalezienie i opisanie w ciągu czterech minut dziesięciu pozycji z listy startowej – elementów i zespołów ciągnika. Młodzi mechanicy uwijali się jak mogli i wszystkie drużyny w przepisowym czasie wykonywały zadanie!

(rem) Paweł Okoński