15.3°C

reklama
Uwaga na niebezpieczny barszcz Sosnowskiego fotolia

Uwaga na niebezpieczny barszcz Sosnowskiego

Napisał  Cze 21, 2019

Wysoka temperatura i słoneczna pogoda sprzyjają rozrastaniu się groźnego dla zdrowia barszczu Sosnowskiego. Zwłaszcza należy zachować czujność w pobliżu rowów, strumieni i obrzeży pól, bo to te miejsca szczególnie sobie upodobał.

Barszcz Sosnowskiego jest jedną z najwyższych roślin zielnych – osiąga od 1 do 4 metrów wysokości. Kwiaty zebrane są w gęsty i duży baldach o średnicy do 50 cm, składający się z 30–75 baldaszków wyrastających na krótko owłosionych promieniach. Swym wyglądem przypomina koper.

Roślina zawiera wysoce toksyczne substancje, które wraz z promieniowaniem słonecznym wywołują zmiany skórne podobne do oparzeń. Występują w formie wysypki, czerwonych plam, opuchnięć lub owrzodzeń. Zmiany skórne nie pojawiają się od razu, a dopiero po upływie kilku godzin.

Co gorsze, roślina ta jest tak zjadliwa, że oparzenia skóry mogą wystąpić nie tylko poprzez bezpośredni kontakt, ale również w przypadku przebywania w jej pobliżu. Im więcej słońca i wyższa temperatura to działanie barszczu Sosnowskiego silniejsze.

W przypadku kontaktu z tą rośliną należy natychmiast obmyć skórę wodą z mydłem i niezwłocznie udać się do lekarza.

(rw) jp

Udostępnij:

Skomentuj

reklama

Ogłoszenia