fbpx

Gwiazda betlejemska – roślina okresu Bożego Narodzenia

Napisał  Gru 23, 2021

 Wilczomlecz nadobny, wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna, poinsecja, gwiazda betlejemska – roślina znana pod wieloma nazwami, z charakterystycznymi czerwonymi kwiatami w kształcie gwiazdy, jest – zaraz po choince – drugim symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

W naturalnych warunkach poinsecja jest mocno rozgałęzionym krzewem, osiągającym wysokość nawet kilku metrów. Pochodzi z Meksyku i Gwatemali. W strefie tropikalnej i subtropikalnej uprawiana jest w ogrodach.

Roślinę odkryto w latach 20 XIX wieku w Ameryce Południowej i stamtąd została przywieziona do Stanów Zjednoczonych, gdzie szybko stała się popularna. Do ogrodnictwa poinsecję wprowadził Joel Roberts Poinsett, a w 1834 roku Robert Buist wysłał pierwsze sadzonki tych roślin do Europy.

W wielu krajach świata, w tym w Polsce, poinsecja znana jest jako roślina doniczkowa. Na stałe już wpisała się ona w tradycję Świąt, stanowiąc wspaniałą dekorację chociażby stołu wigilijnego. Jest również rośliną leczniczą i kosmetyczną. W Meksyku i Gwatemali sok mleczny z poinsecji używany był jako krem do golenia, wykorzystywany jako lekarstwo na bóle zębów i dolegliwości brzuszne.

(rw) jp

Udostępnij:

1 komentarz

  • Irena
    Link do komentarza Irena piątek, 24 grudzień 2021 15:47

    Mamy to cudo w domu i zawsze mi to o świętach przypomina zawsze ta gwiazda betlejemska ;-)

Skomentuj